Illusztráció (A kép forrása: Pixabay)
A második világháború óta sosem csökkent egy év alatt annyit a globális szén-dioxid-kibocsátás, mint az idén az új típusú koronavírus okozta világjárvány miatt, adta hírül az MTI.
Az idei globális szén-dioxid-kibocsátást vizsgáló kutatás (Global Carbon Budget 2020) mintegy 7 százalékos visszaesésről számolt be – írta a BBC hírportálja.
A Global Carbon Project elnevezésű szervezet megállapította, hogy a kibocsátás 2,4 milliárd tonnával csökkent idén, ezzel szemben a világgazdasági válság miatt 2009-ben mindössze félmilliárd tonnával, a második világháború után valamivel kevesebb mint egymilliárd tonnával mérséklődött. Európában és az Egyesült Államokban 12 százalékos volt a csökkenés, a térség néhány országában ennél is jelentősebb: az elemzés szerint Franciaországban 15, az Egyesült Királyságban 13 százalékkal bocsátottak ki kevesebb szén-dioxidot.
„Ez a két ország a lezárások két nagy hullámát szenvedte el, melyek másokhoz képest szigorúak voltak. A kibocsátás nagy része ebben a két országban a közlekedésből származik, az iparból és más ágazatokból kevésbé. Ez még inkább igaz Franciaországra, ahol 40 százalék ered a közlekedésből, mivel az áram nagy hányadát atomerőművekben állítják elő” – mondta el Corinne Le Quéré, a tanulmány egyik készítője, a Kelet-Angliai Egyetem kutatója.
A repülést súlyosan érintette a világjárvány, ezért várhatóan 40 százalékkal marad a tavalyi szint alatt az ágazat szén-dioxid-kibocsátása az év végéig.
Egy országra, Kínára nem vonatkozik a világtendencia. A kutatócsoport becslése szerint 1,7 százalékkal csökkenhet a kibocsátás, de egyes elemzések arra utalnak, hogy a gazdaság magához tért már annyira, hogy növekedhetett is a környezet terhelése.
„Minden adatkészlet azt mutatja, hogy februárban és márciusban nagy volt a kínai kibocsátás visszaesése, de az év vége felé más képet látunk: a napi érték a tavaly év végiek közelébe ér, sőt egyes becslések szerint a teljes év meghaladja a tavalyi kibocsátást a pandémia ellenére” – mondta Jan Ivar Korsbakken.
A kutatásban részt vevő összes tudós egyetért abban, hogy 2021-ben megnövekszik a szén-dioxid-kibocsátás, ezért azt kérik, inkább „zöld” újrakezdést támogassanak az országok. A tanulmányt az Earth System Science Data című szaklap friss száma közölte.
Egyetlen madár képes naponta egy kiló halat is felfalni, ezzel pedig jelentős károkat okozni a Balatonnál és a környező halastavaknál.
A világító szántóföldeké a jövő?
Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) által kiadott jelentés szerint a világ almatermelése 2020-21-ben 4%-kal csökken, míg a globális szőlőtermelés az egy évvel ezelőtti szinten marad.
Évente 250 kiló szemetet termel minden magyar.
A Gellért-hegy csúcsa a most induló fejlesztéseknek köszönhetően egy mindenki számára nyitott, szerethető és élményekkel teli területként születik újjá.
A legrégebbi magyar teljesítménytúra, a Kéktúra szakaszainak bejárását nem tiltja semmilyen rendelet.
A hermelint csak kevesen ismerik „testközelből”. Állatkertekben, bemutatóhelyeken nem sűrűn lehet példányaival találkozni, a természetben is meglehetősen ritka, kerüli a településeket és elsősorban szürkület után, éjszaka aktív.
Egy kardiológusok által közzétett új tanulmány szerint az iPhone 12 megzavarhatja a felhasználók pacemakerét, ha az eszközt a betegek szívéhez közel helyezik.
A pezsgő-nagyhatalomhoz, azaz a franciák mellé csak egy magyar és egy olasz tétel tudott bekerülni a Franciaországban megrendezett világversenyen.
Árgus szemekkel figyeli a likebalaton.hu csapata a Balaton befagyását, hiszen most már nappal is repkednek a mínuszok a tó körül.
A hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálása 2021. január 15-17. között lesz.
Lenyűgöző videón nézhetjük meg a Hévízi-tó legmélyebb pontjait.
A hétvégén is nagy volt a tömeg a kirándulóhelyen.