(A kép forrása: tudomanyplaza.hu)
Összeomlóban van a biodiverzitás a Földközi-tenger keleti részén. Osztrák kutatók vezetésével végzett vizsgálat szerint az ott élő fajok nem tudják tartani a lépést a víz erőteljes felmelegedésével, Izrael partjainál bizonyos vízmélységben a honos fajok mintegy 95 százaléka már eltűnt.
Ugyanakkor nagy számban jelentek meg a területen trópusi élőlények – írták a tudósok a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences című tudományos lapban megjelent tanulmányukban.
Az Izrael melletti vizek a Földközi-tenger legmelegebb részei. A terület régóta honos lakói eddig képesek voltak alkalmazkodni ehhez, de láthatóan alkalmazkodóképességük határára jutottak.
A klímaváltozás következtében a part menti vizek gyorsan és erőteljesen felmelegedtek
az elmúlt évtizedekben, ezzel pedig nem tudták tartani a lépést az élőlények – olvasható a Paolo G. Albano, a Bécsi Egyetem Paleontológiai Intézetének munkatársa vezette nemzetközi kutatócsoport közleményében.
A szakértők vizsgálatukban a csigákat és kagylókat magukba foglaló tengeri puhatestűek csoportjára koncentráltak. A jelenlegi állapotot összehasonlították a tengerfenéken talált maradványok alapján rekonstruált történelmi helyzettel.
A legnagyobb különbséget a sekély vizekben lévő élőhelyeknél találták. Az ottani üledékben a fajok mintegy 95 százalékának nem találták élő példányát.
A kutatók szerint ez annak a jele, hogy
ezek az állatok csak néhány évtizede ritkultak meg vagy éppen tűntek el.
Albano szerint az is egyértelmű jele a faji sokszínűség összeomlásának, hogy a fellelt állatok közül sok nem éri el azt a méretet, amely a szaporodásához szükséges.
Egészen más a helyzet a trópusi körülményekkel bíró Vörös-tengerből a Szuezi-csatornán át a 19. században bevándorolt új fajok esetében. A Földközi-tenger ezen térségben szinte teljesen hiányoznak a honos fajok, miközben mindenütt trópusi fajokat láthatnak a búvárok.
A sekély vizekkel ellentétben az árapály tartományokban élő állatok jobban alkalmazkodtak a magasabb hőmérsékletekhez. A mélytengeri területeken sem szembetűnő a változás, mivel a hőmérséklet emelkedése ott kevésbé erőteljes.
(Forrás: hirado.hu)
A hermelint csak kevesen ismerik „testközelből”. Állatkertekben, bemutatóhelyeken nem sűrűn lehet példányaival találkozni, a természetben is meglehetősen ritka, kerüli a településeket és elsősorban szürkület után, éjszaka aktív.
Egy kardiológusok által közzétett új tanulmány szerint az iPhone 12 megzavarhatja a felhasználók pacemakerét, ha az eszközt a betegek szívéhez közel helyezik.
A pezsgő-nagyhatalomhoz, azaz a franciák mellé csak egy magyar és egy olasz tétel tudott bekerülni a Franciaországban megrendezett világversenyen.
Árgus szemekkel figyeli a likebalaton.hu csapata a Balaton befagyását, hiszen most már nappal is repkednek a mínuszok a tó körül.
A hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálása 2021. január 15-17. között lesz.
Lenyűgöző videón nézhetjük meg a Hévízi-tó legmélyebb pontjait.
A hétvégén is nagy volt a tömeg a kirándulóhelyen.
Az 1981-2010-es időszak átlagánál 1,2 Celsius-fokkal volt melegebb a múlt év, ezzel az 1901-től vezetett hőmérsékleti rangsorban (a 2000-es év mellé) a hatodik helyre került.
A szolgáltatásnak köszönhetően a járványhelyzetben is az egészségügyi kockázatok növelése nélkül mérettethetik meg tudásukat az érdeklődők.
Megérkezett Magyarországra az első tram-train, a Szeged és Hódmezővásárhely között közlekedő vasút-villamos prototípusa.
Az Űrállomáson élő és dolgozó nők és férfiak évente több ezer fényképet készítenek a Földről.
Nemcsak a vegetáriánusok, de a húsevők számára is a boldog és egészséges életmód záloga lehet.
Kreatív karantén címmel pályázatot hirdettek szociális intézményekben és gyermekvédelemben élőknek.
Az újításnak köszönhetően még gyorsabban érkezik a segítség.