Az űrszonda sikeresen belépett a Mars légkörébe, és célba jutatta a rakományát (Fotó: NASA)
Új korszak a Mars-kutatásban, a forradalmi eszköz megkezdheti kutatómunkáját a vörös bolygón. Hamarosan érkezhetnek a tudományos áttörést jelentő felfedezések, akár a földönkívüli életre is bizonyítékot találhat a legújabb marsjáró.
Ma este útja kulcspillanatához érkezett a 2020. július 20-án induló Mars 2020 űrszonda. Az egész küldetés legveszélyesebb részeként le kellett szállnia a vörös bolygón. Jól jellemzi a manőver nehézségét, hogy a NASA-nál is a „rettegés hét percének” nevezték a leszállás feszült pillanatait.
A folyamatot ugyan „élőben” követhettük, de ez a Mars távolsága miatt azt jelentette, hogy nagyjából 10 perces késéssel értesülhettünk a Földön az eseményekről.
Szerencsére minden az előzetesen tervezettek szerint alakult. A folyamat a földi személyzet beavatkozása nélkül, az űrszonda számítógépének irányításával zajlott le. Először az utazó és a leszálláshoz szükséges egységek különváltak, majd a hátsó pajzs irányító hajtóművei stabilizálták a leszállóegységet. Gond nélkül kinyílt a fékezőernyő is, majd később levált az űrszondát védő első hővédő pajzs.
Néhány perccel a leszállás után már meg is érkezett az első felvétel, amit a marsjáró készített (Fotó: NASA)
A leszálló egység ezután átvette az irányítást, manőverező hajtóműveivel a landoláshoz megfelelően lelassította a zuhanást. Végül a hat méter hosszú kábelei segítségével lerakta a marsjárót a Jezero-kráterbe, majd biztonságosan eltávolodott tőle, és lezuhant.
Közel sem volt magától értetődő ez a siker. 1960 óta 70 űreszköz kísérelte meg elérni a Marsot, és közülük csak 35 járt sikerrel. Igaz a sikertelen küldetések többségéért a Szovjetunió illetve Oroszország felelt – az ő küldetéseik közül 26-ból 19 nem érte el a célját. Az Amerikai Egyesült Államoknak azért ennél eddig is jobb mutatói voltak, 29-ből 22 alkalommal sikerrel jártak a NASA küldetései. A mai naptól ez az arány 30-ból 23-ra javult.
A Perseverance marsjáróval újabb lépést tehet az emberiség az űr felfedezésében, a mostani küldetésen már egyértelmű cél az életre utaló nyomok megtalálása.
(Forrás: hirado.hu)
Nem mindig a drága matrac a legjobb matrac!
Jogosan aggódnak a kertészek, főleg a kajszifák indultak be már február elején. Volt ahol már a sziromlevelek piros színe is kibukkant a rügypikkelyek alól.
Éhes vagy csontos holdnak is nevezik, a dakota-sziú indiánok pedig a medvebocsok februári születése miatt a medvék holdjaként becézik.
Nehéz elképzelni, hogy ne fogyjon el azonnal az összes farsangi fánk, de ha mégis, mutatunk néhány tippet a fánkok új életére!
Több mint 16 ezer erdei fülesbagoly telelt Magyarország mintegy 670 településének 911 helyszínén.
Ráadásul magyar vásárlók próbálhatják ki először az újítást.
Számoljunk vele, hogy az erdőben nem találunk minden bokornál szemetest.
Így védhetjük meg a gyerekeinket.
A legnépszerűbb kutyafajtákat keresték, a felmérés alapját Google-keresések adták.
A tanulmányban átlagosan 50 éves Angliában vagy Skóciában élő felnőttek egészségügyi felméréseit elemezték.
Eltávolították a titokzatos brit graffiti művész hulahoppozó kislányát Notthingamban.
Az új ábrákat márciustól, az iOS frissítést követően tudják küldeni az iPhone-készülékkel rendelkezők.
A hagyományőrzők idén is felhúzták a busómaszkot, de a távolságtartás figyelembevételével elbúcsúztatták a telet.
A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van.
Bár az idő múlása a mi szempontunkból teljesen lineárisnak tűnik, a tudósok régóta feltételezik, hogy az idő nem csak egy irányba tud folyni.
Február 12-én, pénteken délután megérkezett vassurányi fészkébe Suri, a fehér gólya.
Annyian voltak vasárnap Siófokon, mint egy nyári hétvégén.