Illusztráció (A kép forrása: NASA)
Szokatlanul nagy idén a déli félteke fölötti ózonlyuk, amelynek mérete az Antarktisz teljes területét is meghaladja – közölte csütörtökön az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálata (C3S).
Az angol Daily Mail hírportál információi szerint a lyuk mérete jelenleg a tavalyihoz hasonlít, amely az egyik legmélyebb és leghosszabb ideig tartó ózonhiány lett a feljegyzések 1979-es kezdete óta.
A lyuk mérete erősen függ az időjárási viszonyoktól. A tavalyi az átlagosnál hidegebb időjárási viszonyok mellett az egyik legnagyobb eddig mért rés volt a feljegyzettek közül. A Copernicus Sentinel-5P műhold mérései alapján a lyuk jelenleg mintegy 23 millió négyzetkilométer területet fedett le. Ez kevésbé szélsőséges időjárási körülmények között jellemzően legfeljebb 20,7 millió négyzetkilométer lehet.
A C3S vezetője szerint nem kell aggódni, ugyanis miután szeptember közepe és október közepe között eléri maximális kiterjedését a Déli-sarkvidék fölött,
decemberre újra összezárul.
A légkörben lévő ózon létfontosságú a Földi élet szempontjából, ugyanis elnyeli a Napból érkező ibolyántúli sugarakat. Ózon hiányában erős, az élő sejteket károsító napsugárzás éri a Föld felszínét. Az ózonréteget a napenergia által vezérelt kémiai reakciók vékonyítják, amelyekben az ember által előállított, a légkörben megmaradó vegyi anyagok melléktermékei főszerepet vállalnak.
Az egyebek közt a hűtőszekrényekben és szórófejes dobozokban használt ózonpusztító vegyszerek 1987-es betiltása óta lassan regenerálódik az ózonréteg az Antarktisz fölött, de szakértők szerint a 2060-70-es évekig is eltarthat, míg teljesen lebomlanak a légkörben felhalmozódott ózonkárosító anyagok.
(Forrás: hirado.hu)
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Lehet, hogy a túrós csuszás csokoládé lesz az új világszenzáció?
A hónapok közül messze a február tért el leginkább az éghajlati normáltól: 7 fokkal haladta meg az átlagot.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
A verseny győzteseit 157 szaloncukor közül választották ki.
A mozdonyt egy 3500 LED-ből álló, 600 méter hosszú fényfüzér díszíti.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
December 27-31. között élő zenés estek, kézműves vásár és szórakoztató programok várják az érdeklődőket a Karos Korzón.
Nézzük, milyen programkínálatból válogathatunk a hétvégén!
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Több mint negyedével nőtt idén a Lyme-kórral regisztrált esetek száma.