A környező majorok lakói számára hosszú évekig a kisvasút jelentette a legfontosabb közlekedési eszközt (Fotó: Wikipedia)
A Balatonfenyvesi Kisvasút egykor jelentős áruszállítási feladatokat látott el, ma pedig turisztikai látványosságként szolgálja a látogatókat. A vonal hosszú története során számos változáson ment keresztül, de máig megőrizte egyedi hangulatát és történelmi jelentőségét.
A Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút építését 1950 tavaszán kezdték el a Nagyberek területén azzal a céllal, hogy összekösse Balatonfenyvest és Imremajort. Kezdetben 600 mm-es nyomtávolságú ideiglenes munkavágányokat fektettek le, amelyeken lovakkal és motoros vontatókkal szállították az árut. Az 1952-től véglegesített 760 mm-es nyomtávú pályán előbb gőz-, majd dízelmozdonyok vették át a vontatási feladatokat.
A kisvasút célja eredetileg az áruszállítás volt, de nagyon hamar, már 1955-ben megjelentek rajta a személyszállító kocsik is, majd 1956-tól menetrend szerinti személyforgalmat is lebonyolított. A környező majorok lakói számára a kisvasút jelentette a legfontosabb közlekedési eszközt, mellyel munkába, iskolába és orvoshoz utazhattak, sőt, még a helyi színházterembe is eljuthattak.
Az árufuvarozás a 60-as években érte el csúcspontját, amikor az éves szállítási volumen meghaladta a 130 ezer tonnát. Az 1970-es évektől az áruszállítás fokozatosan csökkent, míg végül 1990-ben teljesen megszűnt. A turizmus viszont ekkorra nagyobb szerepet kapott, így a vonalra modern személykocsik és Mk48-as dízelmozdonyok érkeztek, valamint nosztalgiavonatként egy 490-es gőzmozdony is közlekedett.
A pálya állapota az 1990-es évekre jelentősen leromlott, olyannyira, hogy 2002-ben a csisztagyógyfürdői és táskai vonalak személyszállítását felfüggesztették. Egyedül a Balatonfenyves–Somogyszentpál szakasz maradt meg, ahol a 14 km-es útvonalat 25 km/h sebességgel 40 perc alatt teszik meg a vonatok.
A MÁV-START 2012 óta közszolgáltatásként üzemelteti a kisvasutat. Az elmúlt években jelentős fejlesztések történtek: 2018–2019 között a somogyszentpáli vonalon végeztek pályafelújítást, majd 2020-ban elkezdődött a csisztai vonal teljes újjáépítése, amelyet 2021-ben adtak át. A megújult szakasznak köszönhetően a kisvasút újra elérhetővé tette a híres buzsáki gyógyfürdőt.
A vonal iránti növekvő érdeklődés miatt három állomásépületet korszerűsítettek és a balatonfenyvesi indítóállomás teljes átépítésére is sor került. A kisvasút különleges attrakciója az adventi időszakban közlekedő fényvonat, amely ünnepi hangulatot varázsol az utasok számára.
A Balatonfenyvesi Kisvasút nemcsak a helyiek és a turisták kedvence, hanem a magyar kisvasutak történetének élő emléke is, mely teljesen egyedülálló módon mindennap közlekedik. Hasonló élményekért érdemes felkeresni a lillafüredi erdei vasutat vagy a gemenci kisvasutat, amelyek szintén egyedülálló természeti és történelmi értékeket kínálnak.
Rejtélyes információt osztott meg követőivel közösségi oldalán.
Letenyén vasárnap kisállatbemutatóra várják az érdeklődőket.
Wilheim Dávid hozta el a különdíjat a Grand Prix Gelato Hungary fagylaltversenyről.
2024-ben csak fémdobozból 360 milliót cseréltek pénzre Magyarországon.
Ismét egy órával kevesebbet aludhatunk majd.
Az életkor előrehaladtával az emberek kissé szívesebben dolgoznak a kertben, mint az otthonukban.
A legfontosabb: a hölgyeket köszöntjük.
A keszthelyi Festetics-kastélyban található Magyarország egyetlen épen maradt főúri magánkönyvtára.
Mongolid jellegzetességeket hordoz a maradvány.
Az év legédesebb fesztiválját március 1-jén rendezi meg a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház.
Nagy a baj, a nutriát már vadászattal kell irtani.
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.