Ami igazán különlegessé tette a férfit, az a koponyája volt: mongolid jellegzetességeket hordozott (Fotó: Thúry György Múzeum)
Egy különleges XI. századi sír került feltárásra Balatonmagyaródon, amely egy mongolid vonásokkal rendelkező, enyhén torzított koponyájú férfi maradványait rejtette. A koponya volt február hónap műtárgya a nagykanizsai Thúry György Múzeumban.
Balatonmagyaród–Felső Kolon régészeti lelőhelyen egy nagyméretű, kora Árpád-kori temetőt tártak fel 1985 és 1993 között Szőke Béla Miklós és Vándor László vezetésével. Az 553 sírt számláló temető teljes egészében feltárt, és értékes információkkal szolgál a korszak temetkezési szokásairól – írta a múzeum honlapján Szmodics-Tugya Beáta muzeológus.
"A sírok tájolása egységesen nyugat-keleti irányú volt, mélységük 55-80 cm között váltakozott. A testhelyzet minden esetben nyújtott volt, a karokat legtöbbször összekulcsolva helyezték el a medencetájékon. Bár a csontok többsége rossz állapotban maradt fenn, különösen a gyermekcsontvázak esetében, bolygatásra vagy ráásásra nem utaló nyomokat nem találtak" – írta.
A sírok háromnegyede melléklet nélküli volt, mindössze 150 sírból kerültek elő tárgyi leletek. Ezek főként ezüst-, bronz- vagy ólom hajkarikákból, gyűrűkből, gyöngyökből és nyakláncokból álltak. Ritkább leletek között szerepeltek a bronz csörgők, csüngők, valamint egy ólomkereszt is.
A legjobban megmaradt csontváz a 464. sírból származott. Az elhunyt egy 41-45 éves, 171-178 cm magas férfi volt, akit mellékletek nélkül temettek el. Csontozatán fizikai megterhelésre utaló elváltozásokat figyeltek meg, valamint tuberkulózisra utaló csonthártyagyulladást.
Ami igazán különlegessé tette a férfit, az a koponyája volt: mongolid jellegzetességeket hordozott, és enyhén torzított is volt. A mongolid rassz jellemzői közé tartozik a lapos arc, kevés testszőrzet, sötét haj, valamint a kevésbé kiálló orr és a mongolredő jelenléte. Régészeti kutatások szerint az avar korszak vezető rétegében gyakoribbak voltak a mongolid vonások, míg a köznép főként europid jegyeket viselt.
A férfi koponyáján radiológiai vizsgálatokkal is kimutatták a mesterséges torzítás nyomait. A deformációt kétféle kötés okozta: az egyik a koponyatetőt és az állat szorította össze, míg a másik a homlokot és a nyakszirtet fogta közre. A torzítás mértéke enyhe volt, valószínűleg későn kezdték el vagy nem alkalmaztak túl nagy nyomást.
A koponyatorzítás már a bronzkorban is ismert volt, Magyarországon a legkorábbi lelet Tökölről származik, és körülbelül 5000 éves. A népvándorlás korában különösen elterjedt volt, ám a XI. századra már ritkaságszámba ment.
A deformáció célja a társadalmi rang vagy kiváltságosság jelzése lehetett, hiszen egyedi, előkelő megjelenést biztosított.
A torzított koponya számos egészségügyi problémát okozhatott: fejfájás, látás- és hallászavarok, légúti betegségek, fogászati problémák, sőt, akár epilepszia is előfordulhatott. A balatonmagyaródi férfi esetében ezek a tünetek valószínűleg enyhék voltak, mivel a torzítás mértéke kisebb volt.
A szakember szerint a lelet különleges jelentőséggel bír, hiszen a XI. századi Magyarországon ritkán találni torzított koponyájú egyéneket. A balatonmagyaródi férfi esete betekintést enged az akkori társadalmi és kulturális szokásokba, valamint bizonyítja, hogy az avar korszak után is előfordulhatott ez a különleges hagyomány.
A csontváz antropológiai vizsgálatát dr. Tóth Gábor antropológus végezte, a röntgen- és CT-felvételeket pedig a Kanizsai Dorottya Kórház szakemberei, dr. Novák Enikő radiológus és Biczóné Belső Csilla diagnosztikai képalkotó készítették.
Rejtélyes információt osztott meg követőivel közösségi oldalán.
Letenyén vasárnap kisállatbemutatóra várják az érdeklődőket.
Wilheim Dávid hozta el a különdíjat a Grand Prix Gelato Hungary fagylaltversenyről.
2024-ben csak fémdobozból 360 milliót cseréltek pénzre Magyarországon.
Ismét egy órával kevesebbet aludhatunk majd.
Az életkor előrehaladtával az emberek kissé szívesebben dolgoznak a kertben, mint az otthonukban.
A legfontosabb: a hölgyeket köszöntjük.
A keszthelyi Festetics-kastélyban található Magyarország egyetlen épen maradt főúri magánkönyvtára.
Az év legédesebb fesztiválját március 1-jén rendezi meg a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház.
Nagy a baj, a nutriát már vadászattal kell irtani.
Nincs terve a hétvégére? Adunk pár ötletet.
A Balatonfenyvesi Kisvasút nemcsak a helyiek és a turisták kedvence, hanem a magyar kisvasutak történetének élő emléke is.
Nincs programja a hétvégére? Mutatunk párat.