Illusztráció (A kép forrása: pixabay.com)
Az idei év időjárása a remények szerint nem okoz akkora károkat a szőlőtermésben, mint a gyümölcs-ültetvényekben. A kőszegi Szőlőtermesztők és Borértékesítők Szövetkezetének vezetője szerint az időjárásnál is nehezebb viszont alkalmazkodni a fogyasztási szokások megváltozásához, olvasható az agroinform.hu oldalon.
Az utóbbi években a borfogyasztás drasztikus mértékben csökkent. A szövetkezetnek két borozója van Kőszegen, mindkettő forgalma a felére esett vissza az utóbbi két évben – mondja Láng József, borász.
A szövetkezet 8 hektáron foglalkozik szőlőtermesztéssel, a területek nyolcvan százalékán kék szőlővel. A változó fogyasztói szokások miatt ezen is változtatni szeretnének, ugyanis a fehér bor iránti kereslet valamelyest növekszik.
Mi a helyzet az országos számok tükrében?
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a szőlőterületek nagysága a 2010-es 80 345 hektárhoz képest, egy öt évig tartó stagnálás után jelentősen csökkent, 2019-ben a szőlőterületek nagysága 68 418 hektár volt. Másképpen, de változtak a termésátlagok, tíz évvel ezelőtt a hektáronkénti termésátlag körülbelül 4 tonna körül alakult, ma ez a szám 7 tonna felett van.
A szőlő és a bor eladhatóságát azonban több piaci anomália is nehezíti (pl. külföldi borok behozatala, az export lehetőségek nem megfelelő kihasználása, a járvány miatti változások). A helyzetet jól illusztrálja, hogy a szőlőtermesztők zöldszüreti támogatást is igényelhetnek, azaz, ha érés előtt eltávolítják a szőlőfürtöket, ennek költségét és a kieső bevételt támogatás keretében kaphatják meg. A zöldszüreti támogatásokról itt írt bővebben az Agroinform.
A szőlő termésátlaga egyre jobb a korszerű technológiának köszönhetően, de sajnos a bor eladhatósága nem követi a tendeciát.
Milyen évük lesz a kőszegi borászoknak?
Kőszeg környékén nem jelentett gondot a fagy, viszont a májusig leesett mindössze 100 milliméternyi csapadék komolyan veszélyeztette a termést. Az aszályos időszakot a területek átvészelték, szerencsére a nyári eső pótolta a tavaszi nedvességhiányt.
A nyári jégverések viszont nem kedveztek a termésmennyiségnek. Sajnos az augusztusi jég már az érésben lévő fürtöket érte, ezért száraz szeptemberben reménykednek, így talán elkerülhető lesz a termés mennyiségét csökkentő rothadás.
Kőszeg környékén mintegy 100 hektárontalálható borszőlő, több kisebb borászat műveli ezeket a területeket. A szövetkezet korábban felvásárlóként és borelőállítóként is résztvevője volt a kőszegi borászatnak, az utóbbi néhány évben azonban már nincs lehetőségük arra, hogy a környéken termett szőlőt feldolgozzák, hiszen lassan a saját termelésű bort is csak nehezen és új értékesítési csatornák bevezetésével tudják eladni.
– A nagyobb országos üzletláncokba való bekerülés egyik évben sikerül, másik évben nem, nagyon sok hazai termelő adja be pályázatát a külföldi tulajdonú élelmiszerláncokhoz, nagy a verseny. Az idén egy hazai üzletlánccal sikerült megállapodást kötnünk – mondta el a borász.
(Forrás: Agroinform)
Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja.
A fejlesztés nem csupán az egyesület, hanem az egész település számára jelentős mérföldkő.
Nagykanizsán is sokan ismerték, hiszen pályafutása elején a Jézus Szíve Plébánián szolgált.
2025. július 1-jéig nem emelhetnek árat a nagy telekommunikációs szolgáltatók
Kézműves fagyi, balatoni hangulat, de mélyebbre kell nyúlni a pénztárcában.
Az intézkedés célja, hogy a legidősebb korosztály számára még könnyebben és gyorsabban elérhetővé váljon a Gondosóra által nyújtott támogatás.
Szerkezetkész az első magyar űripari gyártóközpont – írja a Magyar Építők.
A testület egyebek mellett a Magyar Építészetről szóló törvényről és annak az építésigazgatásra gyakorolt hatásairól kapott tájékoztatást.
Jelentős kormányzati bejelentések a kormányinfón.
Előremutató megoldásoknak kívántak teret adni.
A megkérdezettek 46 százaléka a kormányfőt tartja a legalkalmasabbnak a miniszterelnöki posztra.
Már minden balatoni szálláshelyre kötelező a minősítés és ez mindenkinek előnyös.