A csaknem 8 ezer hektárnyi területen átlagosan 2,7 tonna napraforgó termett hektáronként (A kép forrása: Pixabay)
Megfelelő olajtartalmú és minőségű napraforgó termett Zala megyében, azonban a termésátlag az aszályos időjárás miatt alacsonyabb volt a vártnál - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke az MTI-vel.
A csaknem 8 ezer hektárnyi területen átlagosan 2,7 tonna napraforgó termett hektáronként, míg a gazdálkodók az augusztusi becslések szerint 3 tonna termésre számítottak. Tavaly az olajos növény átlaghozama 2,85 tonna volt Zala megyében - ismertette Sabján Krisztián.
Hozzátette: a megyében megkezdődött a közel 30 ezer hektáron termelt kukorica betakarítása. A 640 hektáron betakarított, hektáronkénti 9,3 tonna termésátlag jóval meghaladja a tavalyi 8,62 tonnát.
A tavaszi, nyár eleji aszály után most a sok csapadék nehezíti az őszi vetést. A repcét sikerült időben elvetni, a 16 390 hektárnyi vetésterületen a növény jól fejlődik, nagyobb kártételről sem érkezett bejelentés.
Az őszi kalászosok vetése is elkezdődött, de a nagy mennyiségű csapadék visszavetette a munkát. Ősszel 52 ezer hektáron kerül földbe a mag: a repcén kívül 5460 hektáron őszi árpa, 27 550 hektáron őszi búza, 420 hektáron rozs, 1790 hektáron pedig tritikálét vetnek.
Tizenhét közigazgatási területen nőtt, három területen csökkent az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma az előző héthez viszonyítva.
Az új rekordév eredményeiben jelentős része volt a főváros kirobbanó teljesítményének.
Akut légúti fertőzéssel 222 900-an keresték fel orvosukat.
Agrárpetíciót indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége.
Nemcsak futókat várnak, hanem bárkit, aki megteszi gyalog, kerékpárral, görkorcsolyával, rollerrel a 700 méteres, illetve a 3 vagy 5 kilométeres távot.
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.