Hazai - 2020. november 20., Péntek
#kukorica #Zala megye #Nemzeti Agrárgazdasági Kamara #gazdálkodó #vetési munka #betakarítás #búza #szója #rozs

A kukorica 80 százalékát betakarították Zala megyében

A kukorica 80 százalékát betakarították Zala megyében

A szárítókba került kukorica víztartalma 18-28 százalék közötti (Fotó: archív, MTI/Varga György)

A 29 ezer hektáron termelt kukorica csaknem 80 százalékát betakarították Zala megyében, a hektáronkénti termésátlag 8,6 tonna - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke az MTI-vel.

A betakarított termés minőségével nem voltak problémák, a szárítókba került kukorica víztartalma 18-28 százalék közötti - ismertette Sabján Krisztián.

A gazdálkodók, akik a kukorica betakarítása után búzával szeretnék bevetni a termőterületet, a 25-28 százalékos víztartalmú kukoricát is learatják. Akik a tavaszi vetés mellett döntöttek, a várható nagy vadkár miatt addig várnak, míg 20 százalékra csökken a kukorica víztartalma, és a szárítókba szállítják majd a termést - fejtette ki a megyei elnök.

Hozzátette: az esős, borult időben lassan szárad a talaj, a szántóföldek egy részére nem tudnak rámenni gépekkel, ezért akadozik a kukorica betakarítása. A szója aratása is gondot okoz a gazdáknak, 400 hektáron a táblákon álló víz miatt nem tudták betakarítani a termést, amelynek egy részét már nem is tudják learatni.

A sok csapadék a vetési munkákat is hátráltatja, megnehezíti a magágykészítést a búzavetések alá. A 27 550 hektárra tervezett őszi búzából 25 670 hektáron, az 5460 hektárnyi őszi árpából pedig 4500 hektáron került földbe a mag. A 420 hektáros rozs 60 százalékát, míg az 1790 hektáros tritikálé csaknem 90 százalékát tudták elvetni - jelezte Sabján Krisztián.

A késői vetés miatt csökkenhetnek a jövő évi várható termésátlagok, ezért a gazdálkodók közül sokan inkább a tavaszi vetés mellett döntöttek - fűzte hozzá. Zala megyében 16 390 hektáron repcét nevelnek, a vetések nagy része egyelőre jónak minősíthető. A korai vetéseket a túlfejlettség miatt regulátorozták a gazdák, ezzel egy időben már az első védekezést is megoldották a rovar- és gombakártevők ellen.

Még érdekes lehet ...


2023. március 28., Kedd

Arcunkra fagyó mosoly

Ma éjszaka még jelentősen lehűl a levegő, de a folytatásban már enyhülésre számíthatunk az időjárás változékonyságával együttesen.


2023. március 27., Hétfő

Visszanyal a fagy

Éjjel veszít erejéből a szél (átmenetileg), de teljesen nem áll le, ennek ellenére már most is több helyen számíthatunk fagyra.


Megemeli, illetve eltörli a Tesco az árstopos termékekre vonatkozó vásárlási limitet húsvét előtt

A tojás esetében az áruházlánc az ünnepi időszakban minden vásárlási korlátozást megszüntet.


2023. március 26., Vasárnap

Hidegbetörés

Ciklon mélyül ki a Kárpát-medence felett, amelynek nyomán sokfelé lesz csapadék, és viharossá fokozódik a szél.


Aláírásra vár az új KRESZ-módosítás tervezete, a kerékpárokhoz sorolhatják az elektromos rollereket

Az új szabályozás illeszkedni fog az Európai Unió nagyvárosai bevezetett mintához.


Gáz- és dízelüzemű buszokat állítanak forgalomba Zalában

A járműfiatalítási program és a MÁV-Volán-csoport szolgáltatásainak összehangolása és fejlesztése azt a célt szolgálja, hogy egyre többen válasszák a közösségi közlekedési eszközöket az utazáshoz.


2023. március 25., Szombat

Növekszik...

...a fátyolfelhőzet és a csapadékhajlam – igaz az utóbbi csak holnap késő délutántól, estétől. Hétfőn aztán nagyon szelesre fordul az idő.


2023. március 23., Csütörtök

Lejtőre kerülünk

Még egy nyári nap várható ránk pénteken, majd keddre közel 20 fokot visszaesik a hőmérséklet.


Gulyás Gergely: Magyarország nem támogat semmilyen olyan lépést, amely a háború eszkalációjához vezet

A magyar kormány továbbra is a béke mellette áll, és fegyverszállításokban hazánk továbbra sem vesz részt.


A gatyája is rámehet annak, aki bliccel

Április 1-jétől emelkednek a pótdíjak a Volánbusz járatain.


2023. március 22., Szerda

A fátyol alatt

Továbbra is meleg levegő áramlik a Kárpát-medence fölé, így már nagy területen alakulhat 20 fok felett a csúcshőmérséklet.


2023. március 21., Kedd

Folytatódik a melegedés

Melegebb és szárazabb levegő áramlik a Kárpát-medence fölét, így tovább emelkedik a hőmérséklet.


Itt az erdők napja, kezdődik a tavaszi nagytakarítás

A kampány legfontosabb üzenete, hogy semmilyen hulladéknak nincsen helye az erdőkben.


2023. március 20., Hétfő

Felhőátvonulások

Sok lesz a napsütés, és inkább a gomoly, mintsem a fátyolfelhők fogják zavarni a napsütést.


Elérhetők az adóbevallási tervezetek

Aki egyetért a dokumentum adataival, annak nincs további teendője, május 22-ei hatállyal a tervezet a kiajánlott adatokkal érvényes szja-bevallássá válik.


2023. március 19., Vasárnap

Hétfőn startol a vízivást népszerűsítő Happy-hét a közoktatásban

A Happy-hét rendezvénnyel eddig évente átlagosan 76 ezer fiatalhoz jutottak el a vízfogyasztást népszerűsítő üzenetek.


2023. március 18., Szombat

Süss fel nap!

Nemcsak vasárnap, hanem a folytatásban is marad az igazi tavaszi, napos idő.


A magyar fogyasztók döntő többsége továbbra is csak a rezsicsökkentett árat fizeti

Az adatok alapján egyébként az Európai Unióban már hosszabb ideje Magyarországon a legalacsonyabb a háztartási áram és a gáz ára.

+