Hazai - 2020. december 05., Szombat
#díjkategória #autópálya-matrica #úthasználati jogosultság #díjköteles #elővásárlási időszak

Hétfőtől elérhetőek a 2021-es éves autópálya-matricák

Hétfőtől elérhetőek a 2021-es éves autópálya-matricák

Az éves e-matricák elővásárlása egyre népszerűbb az utazóközönség körében (A kép forrása: archív, MTI/Czeglédi Zsolt)

A 2021-es éves országos és megyei autópálya-matricák 2020. december 7-től elérhetőek a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) saját értékesítési felületén, ügyfélszolgálati irodáiban és viszonteladó partnereinél. A 2020. évre váltott ugyanilyen típusú vignetták 2021. január 31-ig biztosítanak úthasználati jogosultságot a hazai díjköteles gyorsforgalmi utakon - közölte a szolgáltató az MTI-vel.

A 2021. évre érvényes éves országos és megyei autópálya-matricák érvényességi ideje 2021. január 1-jén indul, és érvényességük 2022. január 31-én jár le, azaz azokat 13 hónapon keresztül lehet használni.

A NÚSZ adatai szerint az éves e-matricák elővásárlása egyre népszerűbb az utazóközönség körében. Míg 2018 decemberében bő 120 ezer, 2019 utolsó hónapjában már több mint 144 ezer éves e-matrica kelt el az érvényességi idő kezdete előtt. Ez a tavalyi elővásárlási időszakban közel 20 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A 2019 év végi elővásárlások során az éves országos jogosultságból több mint 56 ezer, a megyei e-matricákból pedig mintegy 88 ezer darabot szereztek be az úthasználók.

202012050658_1205_e_matrica.jpg (1500×999)Az elektornikus értékesítési felületen kisebb a tévesztés, például rendszámelírás esélye (A kép forrása: nemzetiutdij.hu)

A kialakult járványhelyzetre tekintettel az e-matrica vásárláshoz a NÚSZ Zrt. elsősorban a saját, mobiltelefonra optimalizált elektronikus értékesítési felületét, az ematrica.nemzetiutdij.hu oldalt ajánlja. Az itt történő vásárlások után nem kell kényelmi díjat fizetni, a jármű adatait csak egyszer kell megadni, így a későbbi vásárlások alkalmával a tévesztések - például rendszámelírás - esélye nullára csökken, és még a vásárlást igazoló bizonylatot sem kell megőrizni 2 évig.

Egy nemrég kihirdetett törvénymódosítás értelmében 2021-től kezdődően az útdíjak évente automatikusan inflációkövetéssel drágulnak. A NÚSZ honlapján közzétett tájékoztatás szerint a személygépkocsikra (D1 díjkategória) jövőre az éves országos autópálya-matrica 44 660 forintba, az éves megyénkénti 5200 forintba, a tíznapos 3640 forintba, a havi 4970 forintba kerül.

202012050657_ematrica_arak.jpg (1346×395)(Forrás: nemzetiutdij.hu)

A D2 díjkategóriában - 7-nél több személy szállítására alkalmas jármű, tehergépkocsi 3,5 tonnáig és lakókocsi - a 2021-re érvényes éves e-matrica ára szintén 44 660 forint, míg a megyei 10 390 forint. A B2 kategóriába tartozó járműveknél (buszok) az éves autópálya-matricáért 207 770 forintot kell fizetni.

A jogosulatlan úthasználat után fizetendő pótdíj, amely ugyancsak az infláció mértékével nőtt, 60 napon belüli fizetés esetén 15 460, azon túl 61 820 forint a D1, D2 kategóriában, 69 540 és 278 140 forint a B2 kategóriában.

Még érdekes lehet ...


2025. február 09., Vasárnap

Influenza - a múlt héten több mint 80 ezren fordultak orvoshoz

Tizenhét közigazgatási területen nőtt, három területen csökkent az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma az előző héthez viszonyítva.


2025. január 17., Péntek

2024 a hazai turizmus rekordéve

Az új rekordév eredményeiben jelentős része volt a főváros kirobbanó teljesítményének.


Influenza - több mint 43 ezren fordultak orvoshoz múlt héten

Akut légúti fertőzéssel 222 900-an keresték fel orvosukat.


2024. december 12., Csütörtök

Megvédjük a magyar gazdákat!

Agrárpetíciót indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége.


2024. december 05., Csütörtök

Jótékonysági futás Zalakaroson

Nemcsak futókat várnak, hanem bárkit, aki megteszi gyalog, kerékpárral, görkorcsolyával, rollerrel a 700 méteres, illetve a 3 vagy 5 kilométeres távot.


2024. november 19., Kedd

Havazás várható a hét vége felé

Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.


2024. október 30., Szerda

Újabb attrakciókat terveznek a Zalakarosi Fürdőn

Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.


2024. október 09., Szerda

Lezárták az M7-est a horvát határ előtt

Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.


Szigorodtak az előírások az építészetről szóló törvényben

Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.


2024. szeptember 17., Kedd

Példaemberek munkáját ismerte el a Zala Vármegyei Közgyűlés

Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.


2024. szeptember 16., Hétfő

Ismét elnyerte az Érték és Minőség Nagydíjat a Zalakarosi Fürdő

A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.


2024. augusztus 30., Péntek

Meghosszabbítják jövő csütörtökig a másodfokú hőségriasztást

Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.

+