Hazai - 2021. július 01., Csütörtök
#antibiotikum #NAK #Nemzeti Agrárgazdasági Kamara #Európai Unió #tenyésztés

Szigorodik az antibiotikum-használat

Szigorodik az antibiotikum-használat

(A kép forrása: vg.hu)

Legalább 50 százalékkal csökkenteni kell a haszonállat-tenyésztésben és az akvakultúrában felhasznált antimikrobiális szerek értékesítését 2030-ig, a kérdés viszont az, hogy vajon mihez képest, kell elérni a csökkenést – vetette fel honlapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). 

Ugyanakkor az európai helyzet kettős képet mutat: a 2011 és 2018 közötti időszakra vonatkozó adatokat szolgáltató 25 ország közül 18 ország észlelte az állatorvosi antibiotikumok értékesítésének csökkenését. Ugyanakkor 5 országban 5 százalékot meghaladó növekedést regisztráltak, két másik országban pedig az általános értékesítés kismértékű (2 százalék alatti) csökkenése volt megfigyelhető, így a szakemberek bizakodóak a tekintetben, hogy az átlagos értékesítés felett produkáló országokban is van esély jelentős csökkenést elérni. Magyarországon egyébként 2011 és 2018 között 6 százalékos volt a teljes eladások csökkenése.

Az EU rendeletet adott ki, amely ugyan már hatályos, de alkalmazni 2022. január 28-tól kell. A rendelet előírja többek között, hogy antimikrobiális állatgyógyászati készítményre vonatkozó állatorvosi vény csak a fertőző betegség állatorvos általi diagnózisát követően állítható ki, és tudni kell megindokolni a vény kiállításának szükségességét. Az antimikrobiális állatgyógyászati készítményekre vonatkozó állatorvosi vény a kiállítás napjától számított öt napig lesz érvényes. Az antibiotikumok nem alkalmazhatók rutinszerűen és nem használhatók fel a rossz higiénia, a nem megfelelő állattartási gyakorlatnak vagy az odafigyelés hiányának, illetve az állattartó telep nem megfelelő üzemeltetésének kompenzálása céljából, valamint a növekedés előmozdítása vagy a hozam fokozása céljából. Bizonyos antimikrobiális szereket vagy szercsoportokat humán fertőzéses betegségek kezelésére fognak fenntartani, ilyen formán azokat különválasztják, és azokra állatgyógyászati célra nem fognak kiadni forgalomba hozatali engedélyt.

(Forrás: vg.hu)

Még érdekes lehet ...


2025. május 07., Szerda

Láthatatlan hősök a falvak szolgálatában

Sikeresen zárult az idei falugondnoki alapképzés.


2025. május 05., Hétfő

Ez vár rád holnap: jelentős áresés a kutakon!

Az olajár esése és a keresletcsökkenés generálja.


2025. május 04., Vasárnap

Isten éltesse az édesanyákat!

Ma van anyák napja. Ez a nap a szeretetről, a tiszteletről és a megbecsülésről szól. 


2025. április 29., Kedd

Zalakaros felkészült: új élményekkel indul a strandszezon!

Bár az infláció sok területet érint, a fürdő nem emel árat a strandszezon kezdetére.


2025. április 28., Hétfő

Keszthely 2025-ben is pezseg: Fesztiválok, ünnepek és családi programok egész évben

A Balaton-parti városban 2025-ben sem maradunk zenei élmények, gasztronómiai különlegességek, tánc és családi programok nélkül.


2025. április 26., Szombat

Orbán Viktor: Ferenc pápa legnagyobb öröksége maga a béke

A miniszterelnök is lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál a Szent Péter-bazilikában, Vatikánvárosban.


2025. április 22., Kedd

Ezt gondolja Dr. Székely János a Szentatyáról

Megható szavakkal búcsúzott a Szombathelyi Egyházmegye megyéspüspöke.


2025. április 16., Szerda

Nyolcvanegy éve kezdődött a XX. századi rémálom

Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja.


2025. április 14., Hétfő

Megújult a sportöltöző Iharosberényben

A fejlesztés nem csupán az egyesület, hanem az egész település számára jelentős mérföldkő.


Elhunyt Dr. Orvos Levente

Nagykanizsán is sokan ismerték, hiszen pályafutása elején a Jézus Szíve Plébánián szolgált.


2025. április 10., Csütörtök

Orbán Viktor: Folytatjuk az árletöréseket!

2025. július 1-jéig nem emelhetnek árat a nagy telekommunikációs szolgáltatók

+