Hazai - 2021. november 25., Csütörtök
#babapiskóta #Nébih #Szupermenta #minőségellenőrzés

Több babapiskótánál is talált problémát a Nébih

Több babapiskótánál is talált problémát a Nébih

(A kép forrása: Facebook/Szupermenta)

A Szupermenta termékteszten ezúttal 24 babapiskótát, illetve babapiskóta jellegű terméket vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.

Élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból egyik termékkel sem akadt gond, nyolc termék esetében azonban előfordultak az aromával bevitt színezék jelölésének hiányával, a tápértékjelöléssel vagy épp az összetevők felsorolásával kapcsolatos jelölési hibák.

Összesen 24, köztük glutén-, tej- és laktózmentes babapiskótát vizsgált a Szupermenta.

A Nébih közlése szerint, bár felhasználásukat tekintve mind hasonlóak voltak, azonban a Magyar Élelmiszerkönyv pontosan szabályozza, mit nevezhetnek a gyártók, forgalmazók babapiskótának. 

Ezért a tesztben végül 8 babapiskóta, köztük 1 gluténmentes, és 16 piskóta elnevezésű termék szerepelt, melyek között 1 gluténmentes volt.

A hivatal laboratóriumaiban a szakemberek ez alkalommal is elvégezték az élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatokat. Sor került a mikotoxin- és akrilamid-tartalom mérésére, valamint ellenőrizték – többek között – a termékek tartósítószer-tartalmát is. E szempontok szerint mindent rendben találtak.

A hatósági felügyelők megvizsgálták a termékek csomagolásán a zsír-, cukor-, fehérje- és sótartalomra vonatkozó jelöléseket, és ellenőrizték a tej-, laktóz- és gluténmentesség jelölését is. E téren sem akadt probléma.

A Magyar Élelmiszerkönyv irányelve szerint jelenleg a babapiskóták jelölésén kötelező feltüntetni a „6 hónapos kortól fogyasztható” feliratot. 

A termékek jelentős cukortartalma miatt azonban rendszeres fogyasztásuk nem javasolt csecsemők és kisgyermekek számára, ezért folyamatban van a szabályozás módosítása.

Nyolc terméknél akadtak jelölési hibák. Gond volt az aromával bevitt színezék feltüntetésének hiányával, a tápértékjelöléssel és az összetevők felsorolásával is.

A hibák miatt az érintett élelmiszer-vállalkozók ellen hatósági eljárás indult, és a hatósági felügyelők élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki. 

A bírságok összege együttesen mintegy 550 ezer forint volt.

A babapiskóták kedveltségi vizsgálatán szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket. Értékelésük alapján a dobogó legfelső fokára a Penny Löffel Biscuits Babapiskóta állhatott, a második helyen az Auchan Boudoirs piskóta, friss tojással végzett, míg a harmadik helyet a Savoiardi cukrozott piskóta érdemelte ki.

(Forrás: VG)

Még érdekes lehet ...


2026. augusztus 12., Szerda

Budapesté a nagy pénz. Mi lesz a vidékkel?

A jelenleg azonosítható, új és kizárólag vidéki közlekedési fejlesztések értéke mindössze mintegy 100–108 milliárd forint, vagyis a teljes keret körülbelül 2,8–3 százaléka.


A hülyeségnek nincs határa – főleg, ha tiszás képviselő is tüzeli

„Leállítottuk a JÉGER-t, és szerencsére tegnap az eső is megérkezett” – írta közösségi oldalán Ránki Zsolt, a bejegyzéshez pedig egy mosolygós emojit is társított.


2026. augusztus 11., Kedd

Rétvári és Toroczkai is Baka András múltját kérte számon Magyar Péteréken

A vita középpontjába Baka András múltja került.


Matolcsy Ádám már nem a háttérben áll: vezérigazgató lett az MNB-ügyhöz kötődő cégeknél

Matolcsy Ádám vezérigazgatóként jelenik meg az MNB-ügyhöz kapcsolódó vállalati struktúrában.


450 hektáron pusztított a tűz Sajókápolnánál – drámai drónfelvétel mutatja a leégett területet

Mintegy 450 hektáros területet érintett a tűz Sajókápolna közelében, a lángok megfékezésén több település tűzoltói dolgoztak nehéz terepi és időjárási körülmények között.


A Tisza-többség Baka Andrást választotta köztársasági elnöknek

A papírforma bejött, a kormányzó erő korábbi hangzatos ígéreteivel ellentétben saját bábját ültette az államfői székbe.


76. születésnapján köszöntötték Fliszár Károly atyát Zalaegerszegen

Egy éve szolgál a zalaegerszegi Szűz Mária Szeplőtelen Szíve Plébánia közösségében Fliszár Károly atya, aki a napokban ünnepelte születésnapját.


1,2 milliárd forint támogatást kap a Hévíz–Balaton Airport – most már az a kérdés, hogy honnan jönnek az utasok

Ha Sármellék újra jelentős nemzetközi utasforgalmat tud generálni, annak közvetlen és közvetett hatása lehet Hévíz, Keszthely és a Nyugat-Balaton turizmusára is.


2026. augusztus 10., Hétfő


Kezdődik: Jöhet a háromszoros vízdíjemelés?

Már készítik fel a zalaiakat a vízdíjemelésre.


Valaki hazudik? Hirtelen emelkedni kezdett a Duna vízszintje Paksnál

A vízszintemelkedés éppen jókor érkezett, de miből? Az időzítés pedig különösen figyelemre méltó.


2026. augusztus 09., Vasárnap

Újraépülnek a besúgóhálózatok?

Egy közel húszezer tagot számláló, TISZA Párthoz kötődő Facebook-csoportban nemrég olyan bejegyzés jelent meg, amely sokaknál kiverte a biztosítékot.



2026. augusztus 08., Szombat

35 perces tanórák és kevesebb házi feladat jöhet az alsó tagozaton

Nagy változások jöhetnek az alsó tagozaton.



Magyar Péternek készülhet az erős elnöki szék?

Átalakíthatják-e Magyarország politikai rendszerét úgy, hogy a jövő köztársasági elnöke a mainál jóval nagyobb hatalmat kapjon?


1956, Strasbourg és az Orbán-kormánnyal vívott per – ki valójában a Tisza államfőjelöltje?

A Tisza-frakció Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek.


2026. augusztus 07., Péntek

2026. augusztus 06., Csütörtök


868 milliárd a szélenergiára: Ki fizeti meg az árát?

Egy ekkora beruházás azonban nem csupán új szélerőművekről szól.


Mára a mosoly lehervadt – egyik legnagyobb támogatója is számon kéri Magyar Péteren az ígéreteit

A vállalkozó egyebek közt arra emlékeztet, hogy a választási kampányban a Tisza Párt több alkalommal is a 480 forintos üzemanyagár visszaállítását, illetve az üzemanyagokat terhelő adók csökkentését sürgette.


2026. augusztus 05., Szerda

Előre megrendezett válság vagy elhibázott kezelés? Kérdőjelek és tények a paksi leállítás árnyékában

A kritikus felvetések szerint a drámai bejelentések és a válságstábok működése hozzájárulhat ahhoz, hogy a társadalom fokozatosan elfogadja a közelgő drágulást.


Vitézy Dávid bevezetné az átlagsebesség-mérést: nem lesz elég a traffipax előtt lassítani

Az átlagsebesség-mérésnél a rendszer a belépési és a kilépési időpontból számítaná ki az autó átlagos sebességét.


Hat pontban támadja a kormányfőt Pokol Béla – Paks, közmédia és uniós források is a kritikák között

Éles hangvételű közösségi médiás bejegyzést tett közzé Pokol Béla volt alkotmánybíró, egyetemi tanár, amelyben hat pontban fogalmazott meg súlyos politikai kritikát a miniszterelnökkel és a kormány működésével kapcsolatban.



Minden csepp számít: Zalaszabar kútvízre váltott a közterületek öntözésénél

Az intézkedés célja, hogy a vezetékes ivóvízkészletet a lehető legnagyobb mértékben megőrizzék a lakossági felhasználás számára, miközben a település parkjai és zöldfelületei sem maradnak öntözés nélkül.


2026. augusztus 04., Kedd

2026. augusztus 03., Hétfő

Előre tudták, mégis tagadják: Így épült le a paksi vészhelyzet

Meglepőnek vagy váratlannak semmiképpen nem nevezhető az a krízis, amely 2026 júliusának végén a Paksi Atomerőművet és ezzel Magyarország energiabiztonságát elérte.


Üzent a Fradi-tábor: ha spórolni kell, miért kivételek a fesztiválok?

A Groupama Arénában kifeszített molinókkal üzent a Ferencváros szurkolótábora.


Nagy területen ég a tarló Iharosberényben, több tűzoltóegység küzd a lángokkal

Mintegy négy hektáron pusztít a tűz Iharosberényben, ahol a száraz növényzetet és bokros területet is elérték a lángok.


Rétvári Bence: Nemzeti összefogás helyett telefonleadás és sértegetés – csak színjáték volt Magyar Péter egyeztetése

Rétvári Bence szerint azonban már a találkozó első percei is azt mutatták, hogy a meghirdetett cél és a valóság között jelentős volt a különbség.


Két új képviselő csatlakozik a Fidesz-frakcióhoz: Hortay Olivér és Palóc André is elkezdi a parlamenti munkát

Hortay Olivér és Palóc André csatlakozásával friss erő, bizonyított szakmai teljesítmény és határozott kiállás érkezik a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjába.


Mit tettetek a dumáláson kívül? – kommentcunamival szembesült a Tisza-kormány az energiabiztonságról szóló bejegyzése után

Több kommentelő szerint a kabinetnek inkább az embereket közvetlenül érintő kérdésekkel – például az energiaellátás biztonságával vagy a várható rezsiköltségekkel – kellene foglalkoznia.


Így néz ki az új tanév, ezt minden szülőnek tudnia kell!

A diákokra 180 tanítási nap vár a köznevelésben, míg a szakképzésben 177 napos lesz a tanév.

+