(Fotó: MTI/Vasvári Tamás)
Az eddiginél sokkal decentralizáltabb fejlesztéspolitika megvalósítása a cél az európai uniós források tervezésére és felhasználására a 2027-ig tartó időszakban - közölte a területfejlesztési miniszter kedden Zalaegerszegen, sajtótájékoztatón. Navracsics Tibor beszélt arról, hogy a területi operatív fejlesztési program új változata, a TOP Plusz mintegy 2000 milliárd forint értékű támogatást biztosít, az összeg felére már az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások alatt kiírták a pályázatokat a nemzeti költségvetés terhére.
Tavaly év végéig 756 milliárd forint felhasználására született támogató döntés, idén január végére 492 milliárd forintról a támogatói szerződéseket is megkötötték; 445 milliárd forintot előlegként fizettek ki - ismertette a minsizter.
A politikus felidézte, hogy a magyar kormány decemberben állapodott meg az Európai Bizottsággal a helyreállítási és újjáépítési alap mintegy 2500 milliárd forint értékű keretéről. Ennek nagyjából a felét nagy energetikai projektekre költik a bizottság elvárásai alapján, amelynek révén „az orosz gázzal kapcsolatos függőségünket egy kicsit oldani tudjuk” és a megújuló energiák is nagyobb teret kapnak a magyar energiaellátásban. Ugyanez a forrás szolgál a lakossági energetikai korszerűsítések finanszírozására is - tette hozzá a miniszter.
Jelezte, hogy a 2500 milliárd forintos keret negyedét a digitális átátállást, a digitális infrastruktúra fejlesztését segítő projektekre fordítják.
Navracsics Tibor emlékeztetett arra is, hogy mintegy 14 ezer milliárd forintot jelent a kohéziós alapból Magyarország által lehívható európai uniós forrás 2027 végéig. Ebből hozzávetőlegesen 4000 milliárd jut az agrár- és vidékfejlesztési projektekre, illetve mintegy 10 ezer milliárd a korábban is meglévő TOP programok új változataira, amelyek között „újdonság a digitális megújulás operatív program” mintegy 800 milliárd forintos kerettel.
A jövő fejlesztéspolitikájában kiemelt jelentősége lesz a vármegyéknek - hangsúlyozta a miniszter.
Az a cél, hogy lehetőség szerint már a tervezést is decentralizálják, vagyis ne Budapestről, az országos intézmények határozzák meg a fejlesztési irányokat, hanem bevonják a területi szereplőket is - fűzte hozzá.
Kifejtette, hogy a TOP Plusz programokban még meg nem pályáztatott mintegy 1000 milliárd forint összegre várhatóan tavasszal írják ki a pályázatokat. Ehhez arra van szükség, hogy a területi integrált programokat áttervezzék a vármegyék, így az új felhívások révén 211 milliárd forintot biztosítanak a megyei fejlesztésekre, 473 milliárdot pedig a megyei jogú és a kiemelt városokra.
A vármegyékre jutó pályázatok három téma köré csoportosulnak: az aktív turizmus fejlesztésére 63 milliárd, a köznevelési infrastruktúra fejlesztésére 82 milliárd, helyi humánfejlesztésekre pedig 66 milliárd forint összegű pályázati keretre lehet számítani
- sorolta Navracsics Tibor.
Pál Attila (Fidesz-KDNP), a Zala Vármegyei Közgyűlés elnöke elmondta: a vármegyék az Európai Bizottsággal történt megállapodásig előzetes integrált fejlesztési programokat tudtak készíteni, most ezeket igazítják a megállapodásban foglaltakhoz. Márciusra kellene minden vármegyének elfogadnia az új programokat, majd egy újabb kormánydöntéssel indulhatnak a pályázati kiírások.
Zalában az elmúlt 5-7 évben „ugrásszerű és látványos fejlődést” hoztak a kormány által biztosított megelőlegezett források. A mostani hétéves időszakban 61 milliárd forint jut a zalai fejlesztésekre, 30 milliárdra már ki is írták a pályázatokat, amelyekből 20 milliárd forintra megkötötték a szerződéseket is.
Négy zalai városra - Zalaegerszegre, Nagykanizsára, Keszthelyre és Lentire - további 30 milliárd forint fejlesztési forrás jut, mindez pedig kiválóan illeszkedik a Magyar falu program kistelepüléseket támogató pályázataihoz - fogalmazott Pál Attila.
A Happy-hét rendezvénnyel eddig évente átlagosan 76 ezer fiatalhoz jutottak el a vízfogyasztást népszerűsítő üzenetek.
Nemcsak vasárnap, hanem a folytatásban is marad az igazi tavaszi, napos idő.
Az adatok alapján egyébként az Európai Unióban már hosszabb ideje Magyarországon a legalacsonyabb a háztartási áram és a gáz ára.
Napos, száraz hétvégére számíthatunk, így semmi akadálya egy jó kirándulásnak.
Svédország ügyében a képviselőcsoport később dönt.
A támogatás az óvodai nevelés megkezdéséig nyújtható, akár több gyermekre is.
A hét további részében összességében jelentős melegedés várható, és a gyenge hétfői hidegfront sem okoz hőmérséklet-visszaesést.
Hidegfront éri el hazánkat, így szélerősödés, csapadék és jelentős hőmérséklet-csökkenés várható.
Meleg levegő árasztja el térségünket, holnap a maximum-hőmérséklet akár a 22 fokot is elérheti/átlépheti.
Mozgalmas három napra számíthatunk az időjárásban, amiből nemzeti ünnepünk sem marad ki. Sőt.
A magyar tenger napi átlagos vízállása március 3-án 101 cm volt, jelenleg stagnál.
A könnyítés több tízezer fogyasztót érint.
Egyre inkább veszít erejéből a légmozgás, a hideg légtömeg pedig nyugalomba jut, csaknem országszerte fagypont alá süllyed a hőmérséklet.
Zalában esőfokú (citromsárga) riasztás van érvényben, a várt legerősebb széllökések meghaladhatják a 70 kilométer/órát.
Markáns hidegfront érkezik ma éjszaka, amely nemcsak jelentős lehűlést, de viharos északnyugati szelet is hoz magával.
Dél felől továbbra is enyhe léghullámok érkeznek fölénk, pénteken a záporok mellett zivatarok kialakulására is van esély.
A következő két év Lantos Csaba energiaügyi miniszter által vezérelt politikája az energiakapacitások létrehozása lesz - mondta a miniszterelnök.
A magyar álláspontot világos: Magyarország elítéli az orosz agressziót és humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának.