Illusztráció: Pexels
Újabb jelentős adókedvezmény lép életbe a következő években a családosok számára: a kormány döntése értelmében a kétgyermekes anyák is mentesülnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól. Az intézkedés célja a gyermeknevelést vállaló családok anyagi helyzetének erősítése, valamint a munkavállalás ösztönzése.
A kedvezmény értelmében a kétgyermekes anyáknak a munkával szerzett jövedelmük után nem kell megfizetniük a 15 százalékos személyi jövedelemadót. Az szja-mentesség – a feltételek teljesülése esetén – akár élethosszig is fennállhat.
A jogosultság azoknak a vér szerinti vagy örökbefogadó anyáknak jár, akik legalább két gyermek után családi pótlékra jogosultak, vagy korábban legalább 12 éven keresztül jogosultak voltak két gyermek után családi pótlékra.
A rendszer bevezetése fokozatosan történik:
2026. január 1-jétől a 40 év alatti kétgyermekes anyák,
2027-ben a 40–50 év közöttiek,
2028-ban az 50–60 év közöttiek,
2029-ben pedig a 60 év felettiek válnak jogosulttá az szja-mentességre.
Ezzel 2029-re teljessé válik az a rendszer, amelyben – a négy- vagy többgyermekes anyák 2020 óta fennálló, valamint a háromgyermekes anyák 2025 októberétől élő kedvezményével együtt – minden dolgozó többgyermekes anya élhet a személyi jövedelemadó alóli mentességgel.
Fontos tudni, hogy az szja-mentesség kizárólag a munkával szerzett jövedelmekre vonatkozik, így például a munkabérre, az egyéni vállalkozói vagy őstermelői jövedelemre, illetve a megbízási díjakra. Nem terjed ki ugyanakkor az osztalékbevételre, árfolyamnyereségre vagy az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemre.
A kedvezmény igénybevételére két lehetőség van:
A kormány úgy döntött, hogy a fűtésszámlákban jelentkező januári többletfogyasztást a kormány a családoktól átvállalja.
Hiába dübörög a turizmus, a vendéglátás jövedelmezősége látványosan romlik – erre a kettősségre reagál a kormány frissen bejelentett intézkedéscsomagja.
Az üdülő 1983-as megnyitása mérföldkő volt: egyszerre nagy számú vendég érkezett Zalakarosra, akik nemcsak a fürdőt vették igénybe, hanem a település szolgáltatásait is.
A kormány figyel a rászorulókra a rendkívüli téli időjárás idején.
Orbán Viktor beszédében konkrét célokat is megfogalmazott a következő kormányzati ciklusra.
A magyar emberek nem akarnak újabb Don-kanyart! Nem akarnak magyar katonákat idegen érdekek mentén, idegen földön feláldozni.
A nyugdíjkifizetések és a téli intézkedések is napirenden voltak a mai Kormányinfón.
A 10 milliós ország kétszer annyi vendéget fogadott, mint amennyien az országban élnek.
Április 12-én járulhatunk az urnákhoz és mondhatunk ellent mindannak, amit nagyon nem akarunk.
A felsőoktatásban tanulók életútját, tanulását és kitartását segíti az az új pályázat, amelynek keretében 28 milliárd forintot biztosít a kormányzat – mondta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn a TV2 Mokka című műsorában.
A doni katasztrófa nemcsak katonai vereség volt, hanem emberi tragédia is. Tízezrek haltak meg, fagytak meg, sebesültek meg vagy kerültek hadifogságba egy olyan háborúban, amelynek terhét leginkább a közkatonák viselték a politikusok helyett.
Erős csapat, olyan csapat, ami 106 válogatott, magas minőséget képviselő jelöltből áll - mondta a Fidesz-KDNP egyéni országgyűlési képviselőjelöltjeiről a miniszterelnök a párt 31. kongresszusán.
Bővül az átalányadó előnye 2026-tól.