(Fotó: Gergely Szilárd)
Az augusztus 20-án a minket, magyarokat megszólító Szent István nem egy személy, hanem a jövőt építő ember, a döntés, a király, aki elhívja és megerősíti énünknek azt részét, amely 1000 éve nem tágít a Kárpát-medence ölelő karjaiból, mondta Balogh László polgármester az államalapítás alkalmából rendezett ünnepségen Nagykanizsán.
A polgármester hozzáfűzte: a magyarság itt, a Kárpát-medencében talált otthonra, s bár küzdelmes volt történelme, de „megértette királya szavát és döntését, hogy a földhöz, a területhez tartozó kötelezettségek, a törvény és hagyomány által szavatolt összetartozás és hűség a jövő egyedüli garanciája, nem pedig a vágyak vezérelte hontalan kalandozás.”
István király, aki „a történelem viharai közepette nem saját érdekei mentén lavírozott, hogy érzései kalodájába rekedve megnyerje a jelen csatáit, valóban hitte, és 1000 év történelme bizonyította is, hogy e különleges és egyedi föld megművelése sajátos és egyedi kultúrát és törvényi rendet teremt itt.”
Ez a hit és erő tette lehetővé, hogy a magyar állam, majd később a magyar nemzet megszülessen, és harcai, áldozatai közepette is, de újra és újra felállva, megmaradjon, mondta Balogh László.
Kifejtette: államalapító királyunknak köszönhető, hogy erős alapokra támaszkodva megélhettük a történelem nagy korszakait, s beírhattuk nevünket a világ eseményeinek krónikáiba. „Neki köszönhetjük azt is, hogy mély tragédiákat, súlyos veszteségeket is átvészeltünk, mert megtartott minket az államalapítás tettének erkölcse és hite önnön kultúránk medrében”, mutatott rá.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Ugyanakkor kiemelte, hogy a királyok, országvezetők, döntéshozók mellett az egyszerű emberek is küzdöttek, hogy Szent István örökségét életben tartsák. Most pedig ránk vár a küldetés, hogy ezt az értéket megőrizzük és átörökítsük.
Az a történelmi feladatunk, hogy méltók legyünk múltunk hagyatékára, nagyanyáink és nagyapáink tetteire és áldozatára, örömére és bánatára, fogalmazott a polgármester.
Őseink bennünket álmodtak meg jövőjüknek, Szent István értünk vállalta a jog és az erkölcs, a hit és a törvény követelményét, és most ők szólítanak minket az ünnep szentségén keresztül, fűzte hozzá.
„Mert mi vagyunk a jelen világ képviselői, az eddigi múltunk utolsó lovagjai és a jövő zálogai. Mi vagyunk az ő munkájuk gyümölcse, kezdete és vége, bizodalma és hite. Mi értünk tudták átvészelni a szörnyűségeket, és értünk örültek az aratás bőségénél. Értünk, csakis értünk szólt az 1000 éves történelmünk! E hagyaték vállalása a mi felelősségünk, ünnepünk, dicsőségünk és feladatunk. Hogy mi is átadjuk kultúránkat és annak értékeit a lányainknak és a fiainknak. Megálmodva az ő, nemzetünk és városunk jövőjét”, zárta beszédét.
Nagykanizsán az augusztus 20-i ünnepséget a hagyományoknak megfelelően, de a járványügyi intézkedéseket szem előtt tartva rendezték meg. Reggel a Deák téren felvonták a nemzeti lobogót, és a Nagykanizsai Fúvószenekar zenélt, majd az Erzsébet téren ökumenikus szertartáson megáldották, megszentelték a történelmi egyházak képviselői az új kenyeret. Az ünnepség délelőtti része kulturális műsorral zárult.
Erről fotókat a cikk alatt, galéráinkban talál!
Az első alkalommal megrendezett esemény bebizonyította, hogy Nagykanizsán erős és összetartó horgászközösség működik.
Tánc, zene és fergeteges hangulat Nagykanizsán.
Közéleti beszélgetésre várják az érdeklődőket június 11-én az Egylet Pincében.
A felajánlás nemcsak az udvar komfortját növeli, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a diákok még több időt tölthessenek a természet közelségében.
Ünnepélyes keretek között emlékeztek meg a nemzeti összetartozás napjáról június 3-án este Nagykanizsán, az Eötvös téren. A rendezvényen a Kanizsai Császárhuszárok díszőrsége mellett gyűltek össze mindazok, akik fontosnak tartják a magyarság történelmi em
A rendezvény csütörtökön 16.30 órakor kezdődik a Nagy-Magyarország Emlékműnél, ahol a résztvevők közösen emlékeznek meg a trianoni békediktátum következményeiről.
Éleslövészetekre kerül sor egész hónapban, fokozott zajhatásra és katonai járműforgalomra kell készülni.
Közösségi oldalán tette közzé a nemrég elhunyt id. Vlaszák Géza, a klub alapítója gyászjelentését az FC Nagykanizsa.
A nagykanizsai szakrendelés egyik legnagyobb különlegessége a meddőségi immunológiai kivizsgálás lehetősége.
A megyei jogú városok újra a szolidaritási hozzájárulás felülvizsgálatát kérik Magyar Pétertől.
Egy korszak most lezárult, véli a volt elnök, Nagyrécse polgármestere.
Kemény hangvételű levélben vágott vissza a házelnöknek a volt zalai országgyűlési képviselő.
A kórházban az elmúlt közel egy évben több mint száz beteg vett részt a prehabilitációs felkészítésben, elsősorban vastagbéldaganatos műtétek előtt.
A szervezők szerint a „Sárgarigók” verseny célja nemcsak a katonai készségek fejlesztése, hanem a nemzetközi kapcsolatok építése és a tartalékos rendszer összetartó erejének bemutatása is volt.