A minikonferencia résztvevői (Fotó: Gergely Szilárd)
Minikonferenciát tartottak a társadalmi vállalkozásokról Nagykanizsán. A gondolatébresztő szándékkal megszervezett eseményen bemutatták, hogyan válhat egy civil szervezet gazdasági szereplővé is, vagyis miképpen szerezhet pályázatoktól, támogatásoktól független bevételt egy jó ügy érdekében.
A civil szervezetek bonbonja a társadalmi vállalkozás – avagy szociális innovációval a társadalmi problémák megoldására elnevezésű konferenciáról és a paradigmaváltásról Győrffy Anikó, a Zala Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ járási koordinátora tájékoztatott.
– Mivel ez egy nagyon kezdetleges téma Magyarországon, illetve itt a városban, úgy gondolom, hogy még kevés szó esett erről, teljesen kezdő szinttől indítottuk a témát. Rieder Zsolt gazdasági szakember és nonprofit mentor mutatta be igazából a társadalmi vállalkozás lényegét, hogy ez miben különbözik a szimpla vállalkozásoktól, illetve a civil szervezetektől, és mik azok a közös pontok, amikben átfedést mutatnak. Weninger László társadalmi vállalkozásfejlesztő menedzser, a Badur Alapítvány képviselője pedig azt mutatta be, hogy ők hogyan fejlesztenek egy civil szervezetet abba az irányba, hogy társadalmi vállalkozássá válhasson. És mivel mi ebben a folyamatban részt vettünk, a harmadik előadó én voltam, mivel az Alapítvány az Autista Gyermekekért már öt éve ezen az úton jár, tehát mi belülről ismerjük ezt a folyamatot, hogy hogyan válhat egy civil szervezet társadalmi vállalkozássá.
Győrffy Anikó, az ALAUTI kuratóriumi elnöke (Fotó: Gergely Szilárd)
Ennek mikéntjéről Győrffy Anikó elmondta: ahhoz, hogy egy civil szervezet társadalmi vállalkozássá válhasson, adaptálnia kell az üzleti gondolkodásmódot, tehát el kell sajátítania azokat a technikákat és módszertanokat, amelyek elengedhetetlenek a sikeres vállalkozáshoz. Ennek egyik eleme például egy komplett üzleti terv elkészítése.
A társadalmi vállalkozás előnye a civil szektorhoz képest, hogy a civil szervezet nincs kiszolgáltatva a pályázati rendszereknek és az adományoknak, mivel fix bevétele van.
– A másik előnye, hogy társadalmi problémákat oldunk meg. Például nálunk az autista személyek vagy más hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatása prioritást élvez. Tehát ha csinálunk egy olyan vállalkozást, ahol ezeket az embereket tudjuk foglalkoztatni, akkor tulajdonképpen két legyet tudunk ütni egy csapásra. A többi vállalkozástól gyakorlatilag csak az különbözteti meg, hogy itt a háttérben mindig valamilyen jó ügy van. Üzleti kifejezéssel élve: a nyereséget nem szétosztják egymás között a vállalkozók és a tulajdonosok, hanem azt egy társadalmi ügy megoldására fordítják.
A Kanizsai Oldtimer Kerékpáros Szövetség tagjai által létrehozott kiállítás szeptember 13-án, a dödöllefesztivál első napján nyitja ki kapuit.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményt változtatás nélkül közöljük.
A szabályok betartása mellett a hagyományok és új kezdeményezések is fontos szerepet kapnak a jövőben.
A beruházás már középtávon is megtérülne, hiszen egy-egy alkalomra több milliós költsége van az ideiglenes áramhálózat kiépítésének.
A Fidesz nem engedi szőnyeg alá söpörni az ügyet.
Ha önkormányzati forrásból lenne finanszírozva a Tripammer utca felújítása, már elkezdődhettek volna a munkálatok.
A nagykanizsai Fidesz-frakció ingyenessé tenné a várakozást.
A Szent István-napi megemlékezés a Deák-téren ünnepélyes zászlófelvonással kezdődött.
Ismét a Csónakázó-tavon rendezik meg a Jet-Ski Országos Bajnokság utolsó fordulóját.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő az új grémium első összejövetelét szeptemberre tervezi.
Minden korosztály megtalálta a számára kikapcsolódást nyújtó programot.