A kereszt avatásán Soltész Miklós államtitkár mondott ünnepi beszédet. Mögötte balról Balogh László polgármester, Lancsák József, Cseresnyés Péter képviselő és Nagy Vendel plébános (Fotó: Gergely Szilárd)
Kanizsa németajkú, német származású közösségének régi vágya volt, hogy őseiknek, elődeiknek legyen egy olyan emlékhelye, mely nem csak katolikus vallásukat szimbolizálja, de a mai utódoknak is találkozási pont lehet - mondta pénteken Lancsák József, a német nemzetiségi önkormányzat elnöke annál a kőkeresztnél, melyet a Csónakázó-tó bejárata mellett állítottak fel. Mint elhangzott: a kereszt felállításához a magyar kormány is hozzájárult egy pályázati kiírás keretében, de mindezeken túl számos egyéb felajánlás és önzetlen adomány is érkezett az elmúlt két évben.
Az avatáson részt vett Balogh László polgármester, aki úgy fogalmazott: az út menti kereszt a közösségi- és lelki élet kis szervező, irányadó jele, az a határpont, mely az igaz valóság kezdete. A polgármester egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy Nagykanizsán egyedülálló módon több mint száz kereszt található városszerte, melyek száma tovább emelkedik a német nemzetiségi önkormányzat jóvoltából.
Egy út menti feszület a kereszténység értékei felé irányíthatja az útkereső ember gondolatait (Fotó: Gergely Szilárd)
- A keresztek keresztény, európai gyökereinket jelképezik, bár manapság vannak olyan európai országok, ahol legszívesebben be is tiltanák eme jelképeket - fogalmazott Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, aki leszögezte: minden nemzetnek és nemzetiségnek joga van saját történelmük jelképeihez, enélkül ugyanis pillanatok alatt feloldódna minden, mit sajátunknak vallunk.
Az avatáson szintén részt vett Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki arról beszélt, hogy a magyarországi kisebbségek megmaradása sok tényezőtől függ, fontos a nemzetiségi oktatási és kulturális intézmények megléte, de ugyanennyire fontos a hit, ami szerepet játszik az emberek életében.
- Az elmúlt évek során a kormány támogatásával számos templom és út menti kereszt felújítására nyílt lehetőség, melynek eredményeként országszerte a nemzetiségi önkormányzatok közel 400 keresztet állítottak - összegezte az eredményeket az államtitkár.
A Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház vezetőjével nyíltan beszélgettünk a kórházi valóságról, a betegellátás kihívásairól és az orvosok hétköznapi hőstetteiről.
Rendkívüli hónapot zárt a 20/41-es számú esetkocsi stábja.
Ilyen az, amikor Tar Mihály tátott szájjal szalad bele abba a bizonyos erdőbe.
Ma a könyvtárban, hétfőn pedig a vasútállomáson hajthatunk fejet a hortobágyi kényszermunkatáborokba elhurcolt zalaiak előtt.
A dél-zalai városban egyeztettek a magyar és horvát vezetők.
Ezeken a napokon számítsunk zajra és megnövekedett forgalomra.
Helyismeret hiánya és szelektív emlékezet a városvezetésnél.
Egy beteg vallomása bizalomról, gyógyulásról és emberségről.
A nemzeti összetartozás napjának előestéjén, kedden tartott megemlékezést a Nagykanizsai Polgári Egyesület a Nagy-Magyarország emlékművénél.
A polgármester a háttérben zajló politikai játszmákról, bosszúhadjáratokról és az ÉVÉ-s félretájékoztatásról is beszélt.
A magyar lótenyésztés hazai és nemzetközi hírnevének ápolása érdekében végzett kiemelkedő életpályáját ismerték el.
Heves zivatarok kialakulására kell számítanunk holnap.
Az epizód mélyrehatóan feltárja a Schauta-féle lakásügy hátterét.
A kétnapos rendezvényt szombaton karneváli felvonulás színesítette.
A jubileumi évforduló alkalmából pénteken rendeztek gálaműsort a HSMK-ban.
A polgármester olyasmiért szállt bele Cseresnyés Péterbe, amiért csak magát okolhatja, senki mást.
Ma 15 órától lépnek életbe és a tervek szerint június másodikáig maradnak érvényben.