Ebben szembesítettük Horváth Jácint polgármestert és az őt támogató Éljen VárosuNK! Egyesület (ÉVE) frakcióját azzal - amit egyébként ők maguk vallottak be -, hogy nincs pénz az önkormányzati ingatlanok felújítására, így például a Vasemberház épülete sem tud megújulni. A pénztelenséget az óriási kormányzati elvonásokkal - szolidaritási adó címén közel 1 milliárd forintot vonnak el - magyarázza a városvezetés.
Nyilvánvaló, hogy a elvonás sosem érinti kellemesen egy település költségvetését, de ilyenkor érdemes megnézni, hogy mi van a mérleg másik serpenyőjében. Na lássuk!
Ugye, mindenki emlékszik arra, hogy 2013-ban az állam átvállalta Nagykanizsa teljes adósságállományát, ami akkor 6.3 milliárd forint volt. Ezen hitelek éves tőke és kamattörlesztése pedig elérte az évi 700 millió forintot. Ha ez nem történt volna meg, akkor az elmúlt 12 év alatt még további súlyos milliárdokat kellett volna megfizetnie az önkormányzatnak, arról nem is beszélve, hogy a csőd is folyamatosan fenyegette volna a várost. Ha csak ezt az egy intézkedést vennénk alapul, már akkor is pozitívba állna a mutató.
Manapság nagyon divatos a megmondóemberek körében az az állítás is, hogy Nagykanizsán semmi sem történt az elmúlt 10-15 évben. Nézzük meg ezt is!
Ha az ÉVE-frakción múlik, talán soha nem épül fel a Kanizsa Aréna (Fotó: Gergely Szilárd)
Az elmúlt évtizedben Nagykanizsa minimum 3 milliárd forintot kapott működési támogatásra, s további milliárdokat utak, járdák felújítására. Csak önmagában a Petőfi utca és a 7-es elkerülő kereszteződésében kialakított körforgalom több mint 500 millió forintba került és hát ugye, emlékszünk még az elhíresült 588 millió forintos keretösszegre, amit végül nem sikerült teljes egészében elköltenie Horváth Jácintnak és csapatának.
Időközben teljesen megújult a Kanizsai Dorottya Kórház közel 4 milliárd forintos támogatással, illetve egyéb intézményi rekonstrukciók is történtek, óvodák, orvosi rendelők újultak meg és a Batthyány Lajos Gimnáziumra is sikerült több százmillió forintot elkölteni. Ez a csomag egyébként önmagában 8 milliárd forintot tett ki az előző ciklusban. Igen, mondhatják azt, hogy ezek uniós források voltak, de ezeket a forrásokat a magyar kormány dedikálta Nagykanizsának. Direkt uniós forrás egyáltalán nem, vagy csak nagyon elenyésző mértékben érkezett a városba.
Azt se feledjük el, hogy a kormány közel 1 milliárd forintot adott Nagykanizsának, hogy megvásárolja a Saubermacher-Pannonia céget, ami az épületekkel és a járműparkkal együtt tovább növelte a város vagyonát.
Megépült a Kanizsa Aréna is, ez már 15 milliárdos hazai forrásból. Persze sokan mondhatják, hogy minek, meg miért, de a városlakók nagy többsége örül az új sport- és kulturális centrumnak.
Eddig még csak panaszkodni tudtak, az asztalra nem tettek le semmit (Fotó: Gergely Szilárd)
Mindeközben elkezdődött a Csónakázó-tó fejlesztése, kerékpárutak épültek és majd elfelejtettük: létrejött egy közel 100 hektáros, közművesített ipari park. Ha a városvezetés valóban azon dolgozna, hogy cégekkel, vállalkozásokkal telepítse be ezt a területet, akkor talán jobb lenne a helyzet. Dehát üresen áll...
Az elégedetlenkedők körében a Tungsram bezárása is vörös posztó, miközben a vállalat csődjéért egyedül annak tulajdonosai a felelősek. A Tungsram saját magát lőtte lábon, amikor annak idején úgy döntött, hogy nem fejleszt, s marad a hagyományos izzók gyártásánál. Már ott és akkor megpecsételődött a hazai gyárak sorsa, jóllehet a magyar kormány egyszer - több tízmilliárd forint tőkeinjekcióval - megmentette a vállalatot. Szóval csak azt akarjuk mondani, hogy egy gyár bezárásáról nem igazán tehet az adott település önkormányzata és országgyűlési képviselője. De ha valaki szerint mégis, akkor tegyük fel azt a kérdést is, hogy vajon ki a felelős a bútorgyár, a sörgyár, az üveggyár bezárásáért? Van olyan a testületben, aki 30 éve képviselő!
Összefoglalva tehát: azok, akik most vezetik Nagykanizsát, még semmit sem tettek le az asztalra. Majd ha szereznek közvetlen uniós forrásokat - ahogy ígérték - és betelepítik az új ipari parkot, akkor majd verhetik a mellüket. Addig viszont, amíg csak panaszkodni képesek, semmivel sem okosabbak vagy ügyesebbek, mint bárki más.
Ja, és ezt ők havi 2-3 millióért csinálják...
Balogh László: „Néha már attól félünk, gyűlölködőnek tartanak, ha felvállaljuk önazonosságunkat”
Továbbra is azt tanácsoljuk Tar Mihálynak, hogy fektessen nagyobb energiát a munkába.
A forradalom és szabadságharc évfordulóján.
Három tonnányi pikkelyessel bővült a halállomány.
Minden fontos információ egy helyen.
A fegyver a hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban
Március 14-én kora este hív emlékezni a Nagykanizsai Polgári Egyesület.
A Szabadics Építőipari Zrt. a megosztott az Év Építőipari CSR Kampánya Díjat vehette át.
A találkozóra nemcsak a Dunántúl különböző pontjairól érkeztek gyűjtők, hanem Szerbiából, Szlovéniából és Ausztriából is.
A jobbikos "politikus" lebukott, ahogy a Tisza Párt Kongresszusán tapsikolt.
Nyolcvanadik születésnapján köszöntötték Dobri Lajost.
Óriási a jóérzésű emberek felháborodása a legnagyobb közösségi portálon.
A vármegyék egykori egyletei jó példát mutatnak és erőt adnak a ma egyesületeinek is.
Nemcsak a háborús hősök emlékét őrizheted, hanem értékes könyvcsomagot is nyerhetsz
Támogatást nyújthat nagyobb szabadtéri tüzeknél, vagy eltűnt személyek keresése során.
26 csapat vonult fel az országos fánkfesztiválon és kínálta finomságokkal az érkezőket.