A polgári esten Kiszelly Zoltán kül- és belpolitikai elemzést adott (Fotó: Gergely Szilárd)
Amerika és Kína csupán gazdasági térségként tekint Európára, míg Németország gazdasági helyzetét súlyosan befolyásolta az orosz energiahordozókhoz való hozzáférés elvesztése – mondta Kiszelly Zoltán a Polgári Est rendezvényén, amelyet az Egylet Pincében tartottak csütörtökön. Az eseményen Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő beszélgetett a Századvég politikai igazgatójával.
A diskurzus kezdetén az amerikai elnökválasztás és Donald Trump tervei kerültek terítékre. Kiszelly Zoltán szerint az amerikai középosztály elégedetlensége Joe Biden politikájával megnövelte Trump esélyeit, mivel az emberek adócsökkentést, az infláció megfékezését és új munkahelyeket vártak tőle. Kiemelte, hogy Trump támogatottságát nemcsak az őshonos amerikaiak, hanem a már korábban letelepedett latin-amerikai bevándorlók is erősítették, akik szintén nem akarják, hogy az alacsony bérű munkaerő további áradatával szembesüljenek.
Kiszelly rámutatott, hogy
jelenleg egy globális gazdasági és hatalmi versengés zajlik az Egyesült Államok és Kína között, amely meghatározza a 21. század világpolitikáját. Európa ebben a játszmában csupán piac marad mindkét nagyhatalom számára.
A politológus szerint a választások kimenetele a ténylegesen leadott szavazatokon múlik és nem a közvélemény-kutatásokon (Fotó: Gergely Szilárd)
A német gazdaság jelenlegi helyzetét elemezve Kiszelly hangsúlyozta, hogy a legnagyobb probléma az orosz energiaforrások elvesztése. Az Északi Áramlat gázvezeték felrobbanása miatt Németország kénytelen négyszeres áron amerikai gázt vásárolni, ami jelentős költségnövekedést eredményez az ipar számára. Ez a drágulás minden termék árában megjelenik, tovább nehezítve a német gazdaság működését. Emellett Németországnak egy szűkülő gazdasági környezetben kell fenntartania az euróövezetet és finanszíroznia a migrációval összefüggő szociális kiadásokat.
A belpolitikai helyzetre áttérve Kiszelly Zoltán a saját kutatásaikra hivatkozva kifejtette,
hogy a Tisza Párt jelenleg körülbelül 32 százalékos támogatottságot élvez, míg a Fidesz 42 százalékon áll.
Megjegyezte, hogy azok a közvélemény-kutatások, amelyek eltérő eredményeket mutatnak, csupán illúziót keltenek, hasonlóan ahhoz, ahogyan korábban Dobrev Klárát, Jakab Pétert vagy Márky-Zay Pétert esélyesként mutatták be.
Végül hangsúlyozta, hogy a választások kimenetele nem a közvélemény-kutatásokon, hanem a ténylegesen leadott szavazatokon múlik. Orbán Viktor és a Fidesz csak akkor folytathatja a kormányzást, ha minden támogatójuk részt vesz a választásokon és leadja szavazatát.
Podcast sorozatunkban az aktuális közéleti, gazdasági, politikai témákat boncolgatjuk, elemezzük.
A betegek számára ételkóstolóval indul a program.
A Fidesz európai parlamenti képviselője volt a vendég Nagykanizsán.
Vándorkiállítás nyílt Boldog Jerzy Popieluszko vértanúról a Halis István Városi Könyvtárban.
Éledezik a természet, bár az igazi tavasz még várat magára.
Elültették a korai juhart az időspirálba.
Miniszteri elismerésben részesült a kanizsai kórház főorvosa.
Az Európai Parlamenti képviselő március 21-én (péntek) érkezik Kanizsára.
Balogh László: „Néha már attól félünk, gyűlölködőnek tartanak, ha felvállaljuk önazonosságunkat”
Továbbra is azt tanácsoljuk Tar Mihálynak, hogy fektessen nagyobb energiát a munkába.
A forradalom és szabadságharc évfordulóján.
Három tonnányi pikkelyessel bővült a halállomány.
Minden fontos információ egy helyen.
A fegyver a hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban