Huszár András Trombitás Sándor, Magyar Arany Vitézségi Éremmel kitüntetett szakaszvezető síremlékénél (Forrás: Facebook/Huszár András)
Izgalmas, egyszersmind nemes kezdeményezést indított útjára Huszár András amatőr történelemkutató. Aki május 25-ig a legtöbb katonasírt keresi fel és ezt dokumentálja is, az értékes könyvcsomagot nyerhet.
Mint azt az erről szóló Facebook-posztban írta: régóta foglalkoztatja a hadtörténelem, különösen azon kivételes katonahősök élete, akik a második világháború idején kiérdemelték a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Érmet, vagy a Magyar Arany Vitézségi Érmet.
Huszár András immár tíz éve foglalkozik azzal, hogy megkeresi és dokumentálja az említett kitüntetéseket kiérdemlő, hősi halált halt, vagy később elhunyt katonák sírjait és emléktábláit. Az elmúlt évtizedben ennek kapcsán számos országban járt, beleértve Erdélyt, a Felvidéket, Ausztriát és Spanyolországot. Azonban komoly munkát igényelt a sírhelyek felkutatása, mivel sok katonát más országokban temettek el, és az idő múlásával számos sírhely feledésbe merült.
A most közzétett felhívással az a célja, hogy a katonai hagyományok és múlt iránt érdeklődők a lehető legtöbb ilyen katonai sírt és emlékhelyet (beleértve az emléktáblákat is) keressék fel és dokumentálják, különös tekintettel azokra, akik a magyar hadtörténet kiemelkedő alakjai voltak.
Somogyváry Tamás közreműködése nyomán Google Maps térképen elérhető a Huszár András által beazonosított, összes ismert helyszín, amelyeket bárki felkereshet és dokumentálhat. A cél nemcsak az emlékezés, hanem az is, hogy minél többen vegyenek részt a történelmi emlékek megőrzésében. A sírhelyek és emléktáblák felkeresése és dokumentálása 2025. február 25. és május 25. között zajlik. Az "akcióban" mindenki részt vehet, aki szeretne hozzájárulni a katonák emlékének megőrzését.
A résztvevők feladata:
Az a három személy, aki 2025. február 25. és május 25. között a legtöbb olyan települést keresi fel, ahol az adott katonák sírhelye vagy emléktáblája található, egy-egy exkluzív hadtörténeti könyvcsomagot kap jutalmul.
FONTOS: nem az számít, hogy a résztvevők hány sírhelyet vagy emléktáblát találnak meg, hanem az, hogy hány különböző települést keresnek fel. Abban az esetben, ha egy adott településen többen is találnak sírokat, a nyertes az lesz, aki a leghamarabb küldi be a dokumentációt.
A felhívás egyik fő célja a figyelemfelkeltés, hogy minél többen ismerjék meg a második világháború magyar hőseit, akik kiemelkedő bátorsággal szolgálták hazájukat. Az emlékezés és a történelmi emlékek ápolása ugyanis nemcsak a múlt megőrzését segíti, hanem azt is lehetővé teszi, hogy a jövő generációi számára is megmaradjon a magyar hadtörténelem egyik fontos fejezete.
Podcast sorozatunkban az aktuális közéleti, gazdasági, politikai témákat boncolgatjuk, elemezzük.
A betegek számára ételkóstolóval indul a program.
A Fidesz európai parlamenti képviselője volt a vendég Nagykanizsán.
Vándorkiállítás nyílt Boldog Jerzy Popieluszko vértanúról a Halis István Városi Könyvtárban.
Éledezik a természet, bár az igazi tavasz még várat magára.
Elültették a korai juhart az időspirálba.
Miniszteri elismerésben részesült a kanizsai kórház főorvosa.
Az Európai Parlamenti képviselő március 21-én (péntek) érkezik Kanizsára.
Balogh László: „Néha már attól félünk, gyűlölködőnek tartanak, ha felvállaljuk önazonosságunkat”
Továbbra is azt tanácsoljuk Tar Mihálynak, hogy fektessen nagyobb energiát a munkába.
A forradalom és szabadságharc évfordulóján.
Három tonnányi pikkelyessel bővült a halállomány.
Minden fontos információ egy helyen.
A fegyver a hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban