Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő is méltatta a kezdeményezést (Fotó: Gergely Szilárd)
A polgári kori egyesületek történetének feldolgozásával 19 vármegyei kötet és egy online felület vált nyilvánossá mintegy 24 ezer civil szervezet adataival. Zala vármegyében először Nagykanizsán, a polgári kor egykori fellegvárában mutatták be a kötetet.
Az eseményen Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő ugyancsak méltatta a kezdeményezést, s felhívta a figyelmet arra, hogy milyen fontos megismerni az egykor létezett civil szerveződéseket. Hozzátette: a magyar kultúrát, a hagyományokat magyar nyelven élhetjük át, s ez elsősorban a civil társadalomnak köszönhető. Az elmúlt évszázadokban ők, eleink sokat tettek a tradíciók helyes továbbörökítéséért.
– A kötet és az online felület segít abban, hogy különbséget tegyünk a civil társadalom és a magát civil társadalomnak mondó közösségek között – folytatta. – Sajnos a civilséget, ezt az önszerveződő közösséget sokszor rossz célokra használják; mint ahogy ez a történelemben számos alkalommal bebizonyosodott és napjainkban is láthatjuk, érezhetjük.
De talán a vármegyék egykori egyletei jó példát mutatnak és erőt adnak a ma egyesületeinek is arról, hogy a magyar örökségek milyen lényegesek egy adott közösségnek.
Kuglics Gábor, a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) kutató-fejlesztő munkatársa hozzátette: az NMI és a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltár közös kutatásában minden vármegyében feltárták a polgári kori civil szervezeteket. A bemutatók sora az országban elindult, de Zalában az első helyszín Nagykanizsa volt. Fő céljuk az volt, hogy megmutassák a közművelődés történetének az előzményeit, hiszen a 19. században, a 20. század elején nem volt közművelődési rendszer. Az egyletek, egyesületek biztosítottak keretet a találkozásra, a művelődésre. A kultúra mellett az élet minden területén jöttek létre civil szerveztek, ezeket is felkutatták.
Dr. Káli Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltár igazgatója szerint a civil élet, a civil kurázsi az egyik legfontosabb dolog a társadalomban, annak kovásza. A dualista korban, illetve a két világháború közötti időszakban csúcspontját élte ez a mozgalom. Több tízezer egyesület létezett az országban, sok Zala vármegyében, azon belül is Nagykanizsán. Leszögezte: a polgári lét egyik attribútuma volt a civil élet, a tenni akarás a városért, vagy egy kisebb közösségért.
Podcast sorozatunkban az aktuális közéleti, gazdasági, politikai témákat boncolgatjuk, elemezzük.
A betegek számára ételkóstolóval indul a program.
A Fidesz európai parlamenti képviselője volt a vendég Nagykanizsán.
Vándorkiállítás nyílt Boldog Jerzy Popieluszko vértanúról a Halis István Városi Könyvtárban.
Éledezik a természet, bár az igazi tavasz még várat magára.
Elültették a korai juhart az időspirálba.
Miniszteri elismerésben részesült a kanizsai kórház főorvosa.
Az Európai Parlamenti képviselő március 21-én (péntek) érkezik Kanizsára.
Balogh László: „Néha már attól félünk, gyűlölködőnek tartanak, ha felvállaljuk önazonosságunkat”
Továbbra is azt tanácsoljuk Tar Mihálynak, hogy fektessen nagyobb energiát a munkába.
A forradalom és szabadságharc évfordulóján.
Három tonnányi pikkelyessel bővült a halállomány.
Minden fontos információ egy helyen.
A fegyver a hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban