Kanizsa - 2025. március 12., Szerda
#Nagykanizsa #Thúry György Múzeum #a hónap műtárgya #1848 #fegyver

1848 emlékezete: őrzi titkát a korabeli csappantyús puska

1848 emlékezete: őrzi titkát a korabeli csappantyús puska

Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején használt csappantyús puska (Fotó: Hohl Zoltán)

Az 1848–49-es szabadságharc időszakában használták azt a csappantyús szerkezetű puskát, amely március hónap műtárgya lett a Thúry György Múzeumban.

Mint az Kunics Zsuzsanna történész-muzeológusnak a múzeum honlapján olvasható tanulmányából kiderül: a fegyvert sima furatú, hengeres csővel láttak el, és barna fa ágyazatba illesztettek. Jellemzője az S-alakú sátorvas, valamint a vasból készült csőrögzítők, és a szintén vasból készült töltővessző, amely saját hüvelyében kapott helyet. A puskához tartozott egy háromélű, döfőpengés szurony is, amelyet vasból készítettek. Markolata kétszeresen megtört, L-alakú horonnyal, amelynél hídszerű peremet alakítottak ki, és forgatható biztosítógyűrűvel is ellátták. A szurony hüvelye fából készült, a nyílása, kampója és csúcsa pedig sárgarézből. Az eredeti fekete bőr borítás azonban már hiányzik róla.

A fegyver 1988-ban került elő Nagykanizsán, a Hunyadi utca 16. szám alatti ház bontása során. A padláson, agyagba ágyazva rejtették el, vélhetően a szabadságharc leverése után. Hogy pontosan ki használta és ki rejtette el, arról nincsenek információink. A 19. század közepén az egykori földszintes ház Juhász György városi orvos tulajdonában volt, majd fia, Juhász György városi számvevő örökölte meg. Később, a század második felében Kovacsics József vásárolta meg az ingatlant, aki uradalmi számvevőként dolgozott, de korábban honvéd őrmesterként részt vett a szabadságharcban, és a Hadastyán Egylet alapító tagja, valamint alelnöke is volt.

A csappantyús és gyutacsos fegyverek a 19. század első harmadában váltották fel a korábbi kovás és kanócos puskákat, illetve pisztolyokat. A kémiai gyújtású elsütőszerkezetek feltalálása Alexander John Forsyth skót lelkész nevéhez fűződik, aki a természettudományok mellett vadász szenvedélyéről is ismert volt. Forsyth a lőpor robbanóerejének javítását kutatta, és felfedezte, hogy durrhiganyra ütve annak gyulladása gyorsabb és erőteljesebb, mint a hagyományos szikragyújtással. Ez az alapötlet vezetett el a csappantyús zárszerkezet megalkotásához, amelyet Forsyth 1805-re fejlesztett ki.

A szerkezet lényege egy olyan tartály volt, amelyben 20-30 gyújtásra elegendő robbanóanyagot helyeztek el, valamint egy ütőszeget, amely az adagolás után működésbe hozta a gyújtást. Azonban az ömlesztett, por állagú anyag egyenetlen adagolása veszélyt jelentett a használóra, így Forsyth és más kutatók továbbfejlesztették az eljárást: a gyújtóanyagot kis golyó vagy lapos labdacs formájában kezdték adagolni, gyakran viasszal, papírral vagy textillel burkolva.

A fegyver 1988-ban került elő Nagykanizsán, a Hunyadi utca 16. szám alatti ház bontása során. A padláson, agyagba ágyazva rejtették el, vélhetően a szabadságharc leverése után. Hogy pontosan ki használta és ki rejtette el, arról nincsenek információk (Fotó: Thúry György Múzeum/Hohl Zoltán)

A csappantyús fegyver az elöltöltő puskák utolsó fejlesztési állomása volt, és jelentős előrelépést jelentett a korábbi fegyverekhez képest. A csappantyú egy apró, kalap formájú réztartály volt, amely robbanóanyagot rejtett magában. Bár a feltalálója pontosan nem ismert, az 1814–1818 közötti időszakban több tudós is kísérletezett hasonló megoldással, így az elterjedése az 1820-as évekre tehető.

A gyújtás során a csappantyút a lőkúpon helyezték el, majd a kakas ráütött, meggyújtva ezzel a benne lévő gyúelegyet. A keletkező láng azonnal meggyújtotta a lőportöltetet a csőben, amely így kilőtte a lövedéket. Ez az eljárás gyorsabb és megbízhatóbb volt, mint a korábbi módszerek. A csappantyús fegyverekkel a gyújtás gyorsasága, a lövedék sebessége és a pontosság is javult, a tűzgyújtás megbízhatósága pedig jóval nagyobb lett, még nedves körülmények között is.

A csappantyús puska betöltése azonban továbbra is lassú és bonyolult maradt. A katonák úgynevezett papírtöltést használtak: előre kimért lőport és ólomgolyót csomagoltak egy papírhengerbe. A katona ezt a hengert felbontotta – gyakran a fogaival –, a lőport a csőbe öntötte, majd a papírt fojtásként is belehelyezte. Ezután a töltővesszővel letolta az ólomgolyót és a fojtást, majd a fegyvert „tűzkésszé” tette, vagyis felhúzta a kakast, és a csappantyút a lőkúpra helyezte.

A szabadságharc idején a magyar honvédség a modern, kémiai gyújtású csappantyús fegyvereket is használta, ám jelentős számban alkalmaztak még elavultnak számító kovás puskákat, valamint otthonról hozott vadászfegyvereket is. Bár ezek elméleti lőtávolsága 600-700 méter volt, a katonai szabályzat szerint a gyalogság az első sortüzet csak 300 lépésnyi, azaz körülbelül 225 méteres távolságból adhatta le. A pontos találat esélye így is meglehetősen csekély maradt, hiszen a gyalogság tömeglövést alkalmazott, nem az egyéni célzásra törekedtek. Az ütközetek sorsát legtöbbször a közelharc, a szuronyroham döntötte el.

Még érdekes lehet ...


2025. március 25., Kedd

Zalakocka Aktuál

Podcast sorozatunkban az aktuális közéleti, gazdasági, politikai témákat boncolgatjuk, elemezzük.


Lesz ma egy rendezvény, ahol mindent megtudhatsz erről a betegségről

A betegek számára ételkóstolóval indul a program.


2025. március 24., Hétfő

Dömötör Csaba: Magyar Péter és a Tisza nem a magyarok érdekeit képviseli Brüsszelben (Galériával!)

A Fidesz európai parlamenti képviselője volt a vendég Nagykanizsán.


A baloldal, amikor csak teheti, ráront saját nemzetére (Galériával!)

Vándorkiállítás nyílt Boldog Jerzy Popieluszko vértanúról a Halis István Városi Könyvtárban.


2025. március 23., Vasárnap

Hol vagy, tavasz?

Éledezik a természet, bár az igazi tavasz még várat magára.


2025. március 21., Péntek

Ma van az erdők nemzetközi napja

Elültették a korai juhart az időspirálba.


2025. március 20., Csütörtök

A kimagasló szakmai tevékenységet díjazták

Miniszteri elismerésben részesült a kanizsai kórház főorvosa.


2025. március 16., Vasárnap

Polgári est Dömötör Csabával

Az Európai Parlamenti képviselő március 21-én (péntek) érkezik Kanizsára.


2025. március 15., Szombat

Az önkormányzattól függetlenül emlékeztek

Balogh László: „Néha már attól félünk, gyűlölködőnek tartanak, ha felvállaljuk önazonosságunkat”


Van hová fejlődni...

Továbbra is azt tanácsoljuk Tar Mihálynak, hogy fektessen nagyobb energiát a munkába.


2025. március 14., Péntek

Gyönyörű, méretes pontyok érkeztek a Csónakázó-tóba

Három tonnányi pikkelyessel bővült a halállomány.


2025. március 13., Csütörtök

Ezt tudnod kell: így zajlik a lomtalanítás Nagykanizsán!

Minden fontos információ egy helyen.


2025. március 11., Kedd

Hajtsunk fejet a bátrak előtt!

Március 14-én kora este hív emlékezni a Nagykanizsai Polgári Egyesület.


Kiemelkedő teljesítményeket díjaztak

A Szabadics Építőipari Zrt. a megosztott az Év Építőipari CSR Kampánya Díjat vehette át.


Bemutatták a világ valaha kiadott legnagyobb címletű bankjegyét is, a százmillió bilpengőt (Galériával)

A találkozóra nemcsak a Dunántúl különböző pontjairól érkeztek gyűjtők, hanem Szerbiából, Szlovéniából és Ausztriából is.

+