Kék hírek - 2021. július 08., Csütörtök
#ítélkezési szünet #bíróság #Nagykanizsa

Ítélkezési szünet a bíróságokon

A Nagykanizsai Járásbíróság épülete (A kép forrása: Zalaegerszegi Törvényszék)

2021. július 16. napjával (péntek) a bíróságokon megkezdődik az egy hónapos ítélkezési szünet, amely 2021. augusztus 20. napjáig tart. A bíróságok augusztus 23-tól tárgyalnak ismét rendszeresen.

A bíróságok életében a nyári tárgyalásmentes időszak már a '90-es évek vége óta ismert, de hivatalos jogi kategóriaként csak 2008-ban jelent meg. Hosszú évek tapasztalata - és az 1945 előtti hagyományok - indokolta a bevezetését, ugyanis ezekben a nyári hetekben az ügyfelek és a jogi képviselők általában a szabadságukat töltik, így nem mindig tudnak megjelenni a tárgyalásokon. A bíróságok a dolgozóik nyári szabadságait is elsődlegesen az ítélkezési szünet alatt adják ki.

Az ítélkezési szünet alatt a bíróságok – a soron kívüli vagy más rövid határidőhöz kötött ügyek kivételével - nem tárgyalnak. (Így például a letartóztatás, a gyorsított, valamint egyes polgári, munkaügyi és gazdasági tárgyú eljárások, illetve végrehajtások kapcsán tartanak tárgyalásokat, meghallgatásokat.)

A polgári peres ügyekben - bizonyos kivételekkel - a Polgári perrendtartás értelmében a napokban megállapított határidőkbe az év július 15. napjától augusztus 20. napjáig terjedő időszaka nem számít bele. (Ez azt jelenti, hogy ha valaki pl. egy elsőfokú ítéletet – mely ellen 15 nap alatt lehet fellebbezni - július 9-én vesz kézhez, akkor július 12-14. napja lesz a fellebbezési határidő első három napja, míg a további napok már augusztus 21. napjától számítandók.)

Büntető ügyekben a bíróságok folyamatosan ellátják a törvényi feladataikat, a határidők számítását az ítélkezési szünet nem érinti.

A tárgyalásmentes időszak alatt a Zalaegerszegi Járásbíróságon, a Nagykanizsai Járásbíróságon és a Keszthelyi Járásbíróságon továbbra is lesz Ügyfélsegítő nap, de a Lenti Járásbíróság félfogadását a Zalaegerszegi Járásbíróság látja el. Az egyes bíróságokon a kezelőirodák nyitva tartanak: az ügyfelek benyújthatják a beadványaikat és betekinthetnek az iratokba. A zalaegerszegi bíróságok esetében pedig az Ügyfélszolgálati Iroda működik majd, s folyamatosan dolgozik a cégbíróság is.

Az Ügyfélszolgálati Iroda félfogadási rendje itt tekinthető meg.

Az ítélkezési szünet alatt megszakítás nélkül működik a bírósági közvetítés is. A peres eljárásnál lényegesen gyorsabb és rugalmasabb, semleges harmadik személy részvételével zajló közvetítői eljárással a felek kölcsönösen kedvező megállapodásra juthatnak. A nyári időszak alkalmas lehet arra, hogy a már elkezdett pert rövid idő alatt megegyezéssel befejezzék a felek.

Július 15-e egyébként a Bíróságok Napja, amely a bíróságokon munkaszüneti nap. Ezen a napon minden bíróságon szünetel az ügyfélfogadás.

(Forrás: Zalaegerszegi Törvényszék)

Még érdekes lehet ...

2021. augusztus 01., Vasárnap

Hamisítványokat is árultak az Eb-n

A 2021-es labdarúgó-Európa-bajnokságon Budapest négy mérkőzésnek adott otthont, ahol a játékosok és a szurkolók mellett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei sem tétlenkedtek.

2021. július 29., Csütörtök

Továbbra is tiltott a kívánságlámpás használata

Mivel az égi lámpások a rendeltetésszerű használatukból adódóan ellenőrizhetetlen tűzforrások, ezért a termékek a tűzveszély kockázatát hordozzák magukban.

2021. július 27., Kedd

Megszólalt az apa és a vízimentő a Balatonba fulladt testvérpár tragédiájáról

A gyászoló család és a a kisebbik fiú újraélesztésével próbálkozó vízimentő nyilatkozott a szörnyű balesetről.

2021. július 26., Hétfő

Ne várjunk őszig a kéménysepréssel

Nyáron is szerencsét hoz, ha kéményseprővel találkozunk, hiszen ha jól működik a házunk kéménye, biztonságban tudhatjuk otthonunkat és szeretteinket.

2021. július 25., Vasárnap

Két és fél millióan fulladtak vízbe

Vasárnap tartják meg először a vízbefúlást megelőző világnapot.

2021. július 24., Szombat

Két jármű is kigyulladt a napokban Zalában

Az idei évben már negyven alkalommal kellett járművek tüzeit oltani a zalai tűzoltóknak.

Néma segélykiáltás

A magyar köztudatba a rendőrség egy olyan, nemzetközi porondon feltűnt segítségkérő jelzést vezet be, amellyel a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek akár némán is jelezni tudják, hogy veszélyben vannak.