Általános tapasztalat, hogy több családi háznál is a garázsként funkcionáló melléképületben műhelyt is kialakítanak a tulajdonosok, emiatt azonban nagyobb odafigyelést igényelnek az ott végzett tevékenységek, így például a hegesztés, vagy a vágókorong használata.
Fontos, hogy ezeken a helyszíneken benzines palackokat, olajat és gyúlékony anyagokat tárolni fokozottan veszélyes!
Egy kisebb melléképületből kiinduló tűz nagy károkat tud okozni, hiszen ha családi házzal egybeépített, akkor fennáll a lehetősége. A problémákat idejekorán jelzi egy füstérzékelő készülék, amit ezekre a helyszínekre is érdemes telepíteni!
Hamarosan elérkezik az az időszak is, amikor tűzifát, vagy egyéb, fűtésre szánt dolgokat tárolunk majd fedett helyen, esetenként lakásunkhoz közel. A tűzifával kapcsolatban felhívják a lakosság figyelmét, hogy várják meg, míg a tűzifa rendesen kiszárad, és ne használjanak nedves fát!
Érdemes tudni, hogy egy frissen kivágott fa tömegének a felét víztartalma adja, ezért az ideális tűzifa - az úgynevezett légszáraz tűzifa - olyan, amelynek nedvességtartalma 20 százalék alatt van.
Az alacsony égési hőfok miatt a nedves fából felszabaduló gázok nem égnek el, hanem füst, korom és vizes kátrány keletkezik hő helyett. Ha sok kátrány rakódik le, elzárja a füst útját és akár halálos szén-monoxid-mérgezést okozhat, valamint a kémény anyagán átszivárog és megjelenik a lakásban bűzös barna foltok formájában. Ez néhány év alatt szétmarja a falazott kéményt, mely akár össze is dőlhet!
(A kép forrása: Pixabay)
Az igazán megfelelő tűzifa nedvességtartalma leginkább 10-15% között van. A megfelelő szárítási ideje minimum egy év, ezért a frissen kivágott fának is minimum fél, háromnegyed év kell ahhoz, hogy használható tűzifa legyen. Ezt mindenképpen tartsuk szem előtt!
Ugyanakkor, ha valamilyen tárolónkban tűzeset keletkezik, akkor azt még abban a fázisban lehet a legeredményesebben felszámolni, amikor kis területen, alacsony intenzitással ég az éghető anyag, tehát a tűz kezdeti szakaszában. Ebben az időszakban egy megfelelő tűzoltó készülék vagy egyéb más eszközzel nagyon eredményesen el tudjuk oltani a lángokat és megelőzhetjük az ingatlanunk teljes pusztulását.
Igaz, jogszabály nem írja elő, hogy otthon kötelező lenne bármilyen tűzoltó-készüléket tartani, azonban ezek jelenléte sok esetben több ezres, vagy akár milliós kártól menti meg a lakosokat! A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság erősen ajánlja, hogy ha tehetjük, szerezzünk be egy porral oltó, vagy gázzal, habbal oltó készüléket. Amennyiben ilyen eszközzel rendelkezünk otthon, sokkal nagyobb biztonságban tudhatjuk ingóságainkat!
Természetesen ha a probléma túlnőtt beavatkozási lehetőségeinken, úgy tárcsázzuk a 112-es segélyhívó számot, és kérjük a tűzoltók segítségét!
(Forrás: ZMKI)