Illusztráció (A kép forrása: szerencsihirek.hu)
A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság már a fűtési szezon hivatalos megkezdése előtt is felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy mindenkinek legyen gondja tüzelő- és fűtőberendezéseinek felülvizsgálatára, továbbá éljenek a magányszemélyek számára ingyenes kéményseprői szolgáltatással. A megye tűzoltóit – jellemzően a fűtési szezonban – évente közel harminc kéménytűzhöz riasztják. A kéménytűz megelőzhető!
A helytelen tüzelőanyag használat, a tüzelő- és fűtőberendezés mellett éghető anyagok tárolása, a lanyhuló figyelem mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a tüzelő- és fűtőberendezésünkből az egész otthonunkat felemésztő, akár halálos kimenetelű tűz induljon!
Kéménytűz leginkább a szilárd tüzelést használó háztartásokban jelentkezik. A fűtési szezonban - a szén-monoxid-mérgezések mellett - éppen az ilyen jellegű tüzek kialakulása jelenti a legnagyobb veszélyt a lakók számára.
A kéményekben kialakuló tüzek alapvetően kétféle módon keletkeznek. A kémény belső felületén lerakódott korom izzik, vagy más esetben a kátrány gyullad meg. Mindkét esetben számolni lehet azzal, hogy az így kialakuló tűz az épületszerkezetekre átterjedve komoly károkat okozhat. Egy későn észlelt kéménytűz akár a teljes épület leégéséhez is vezethet, így egy élet munkája válhat a lángok martalékává akár pillanatok alatt!
A korom a tökéletlen égés mellékterméke, ami leginkább az égéshez szükséges levegő elégtelen utánpótlására vezethető vissza. Lényeges tehát, hogy a tüzelőanyag égetésének időtartama alatt mindvégig biztosított legyen a megfelelő oxigéntartalmú – azaz „friss” – levegő folyamatos utánpótlása.
A korom fokozatos lerakódásával egyre szűkül a kémény belső áramlási keresztmetszete, ami még tovább rontja a megfelelő kéményhuzatot, így folyamatosan növekvő ütemű koromlerakódáshoz vezet. A koromlerakódás kátrányosodásához – azaz a még komolyabb tűzveszélyhez – vezet, ha nem kellően száraz tüzelőanyaggal fűtünk, vagy ha a nem megfelelően méretezett, illetve kialakított tüzelőberendezés, vagy kéményrendszer miatt a füstgáz hőmérséklete már a kéményben a víz kicsapódását eredményező szintre (50 – 70 °C) csökken.
De nem csak a kémények belsejében kialakuló égés, hanem a már kialakult kéménytűz épületszerkezetekre történő átterjedése is megelőzhető. Leginkább a régebbi építésű épületeknél fordul elő, hogy a kéménytestbe éghető épületszerkezetet, például gerendát vagy szarufát építettel be. Problémát okozhat továbbá a kéménytest repedése, a rosszul csatlakoztatott füstcső, de a tisztítónyílásból hiányzó, vagy a rosszul záródó kéményajtó is. A szakszerű felülvizsgálat a kéményseprő-ipari szakember feladata, de egyszerű szemrevételezéssel is észlelhetőek a fenti hibák vagy hiányosságok.
A prevenció kulcsa a koromlerakódás minimalizálása, illetve a kémény rendszeres – indokolt esetben a jogszabályban meghatározottnál is gyakoribb – felülvizsgáltatása és tisztíttatása. A kéményseprői szolgáltatást igénybe venni sohasem késő! A katasztrófavédelem kéményseprő-ipari szerve elérhető a http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ weboldalon és a 1818-as telefonszámon a 9.1-es menüben. Társasházak esetén a munkavégzés előtt kiértesítéssel közölt időpontban, sormunka keretein belül tervszerűen érkeznek a kéményseprők.
Emellett erősen ajánlott egy szén-monoxid-, valamint füstérzékelő beszerzése! Ezek az eszközök a készülékek, kályhák, kandallók mellé telepítve idejekorán felismerik a problémát és hangos akusztikus jellel figyelmeztetik a lakókat a bajra! A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság továbbra is kéri a lakosságot, hogy pár ezer forinton ne múljon emberi élet!
Fontos tudni, hogy aki új kéményt létesít, vagy a régit javíttatja, felújítja, átalakítja, az csak akkor vehető használatba, ha azt kéményseprő helyszíni műszaki vizsgálaton látta és engedélyezte! Ez minden égéstermék-elvezetőre, még egy vaskályha falon kivezetett csövére is érvényes. Ugyancsak érdemes kihangsúlyozni, hogy ezeket a munkálatokat csak szakemberekkel végeztessük! Amennyiben szükséges – és erősen ajánljuk is - minden ilyen beavatkozáskor egyeztessünk kéményseprővel, kérjük ki a véleményét, ha nem vagyunk biztosak a kéményekkel kapcsolatban.
Amennyiben pedig bajt észlelnek, azonnal hívják a 112-es számot, és kérjék a tűzoltók segítségét!
(Forrás: ZMKI)
A nagykanizsai férfi valamiért úgy gondolta, hogy bűnelkövetéshez az Isten háza a legjobb hely.
Surdon érték tetten a busztársaság ellenőrei, miközben éppen lefejtette az üzemanyagot.
Mentőápolókat rúgott és karmolt meg egy férfi Zala vármegyében.
Ne kattintson rá, és főleg ne adjon meg privát adatokat.
A Szivárvány EGYMI-ből érkezett a legtöbb alkotás az Országos Tűzmegelőzési Bizottság kreatív pályázatának vármegyei fordulójára.
Baltával támadt vendégére egy férfi Eszteregnyén – emberölési kísérlet miatt vették őrizetbe.
Halálos baleset történt tegnap Keszthely külterületén.
Az ügyészség szerint súlyosabb sérülést is okozhatott volna.
Megszaporodtak az autótüzek Zalában.
Balesetek akkor is bekövetkezhetnek, ha minden óvintézkedést betartunk – de a véletlenek esélye csökkenthető tudatossággal és körültekintéssel.
A montenegrói kötődésű bűnszövetkezet felszámolásában a zalai zsaruk is részt vettek.
Lesz filmvetítés, kutyás bemutató, próbariasztás, és ahol lehetőség van rá, sütivásár is.
A fiatal férfi ellen a Zalaegerszegi Járási Ügyészség egyedi azonosító jellel visszaélés bűntette miatt emelt vádat.
Sokba kerül az édességmánia: vádat emeltek a 32 éves keszthelyi férfi ellen