Barcsay Jenő Szentendrén 1987-ben (A kép forrása: wikipedia.hu)
120 évvel ezelőtt született Barcsay Jenő festőművész, grafikus, művészpedagógus. Az évfordulón koszorúzással és kiálítással emlékeztek rá a Fiumei úti sírkertben, Budapesten, számol be róla az MTI.
A kétszeres Kossuth-díjas művész sírjánál Darkó Jenő muzeológus, történész mondott beszédet. Mint fogalmazott: Barcsay Jenő legfontosabb tanítása, hogy
bármi áron, még a sikertelenség árán is hűnek kell lenni önmagunkhoz, a bennünk lévő tehetséghez, amelynek lángját egész életünkön át őriznünk kell.
A 120 éve született festőművész, grafikus, művészpedagógus sírját megkoszorúzták az évfordulón, amelynek apropóján egy kiállítás is nyílt a Nemzeti Emlékezet Múzeumában.
A tárlat augusztus végéig látható a Nemzeti Emlékezet Múzeumában (A kép forrása: https://www.facebook.com/fiumeiutisirkert/)
A Nemzeti Örökség Intézete és a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány közös tárlatán az alapítvány vándorkiállításának anyaga ezúttal olyan eredeti Barcsay-festményekkel is kiegészül, amelyeket a jogörökösök, Kónya Márta és Kónya Ferenc bocsátottak a szervezők rendelkezésre.
A szitanyomatok mellett látható több anatómiai alkotása és festőállványa is.
A vándorkiállítás 2010 óta járja a magyar lakta városokat, határon innen és túl. A Barcsay mester és tanítványai – Balogh László, Deim Pál, Konok Tamás című tárlat megnyitóján Feledy Balázs művészettörténész, művészeti író kiemelte, hogy egyedülálló az az út, amit Barcsay bejárt, a kiállítókról pedig elmondta, hogy ők voltak a mester első tanítványai az 1950-es évek elején. Kitért arra is, hogy a tárlaton új anyagként látható többek között az 1950-es évekből való női figura.
Barcsay neve egybeforrt a Művészeti anatómiával (Fotó: Molnár Edit, a kép forrása: https://www.facebook.com/fiumeiutisirkert/)
Barcsay Jenő 1900-ban született Erdélyben, 1945 és 1970 között tanított a Magyar Képzőművészeti Főiskolán anatómia és szemléleti látszattan tanárként. Ebben az időben készült el a képzőművészeti oktatásban alapműként jegyzett Művészeti anatómiával, amely a Kossuth-díj mellett világhírnevet is hozott számára.
Zárul a Szegénység és gazdagság kontrasztja című Sass-Brunner Kiállítás.
Távozásával nagy formátumú művészt veszített a magyar kultúra.
A grandiózus történelmi sorozat a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült.
Egész életét a városnak szentelte
A TehetségPaletta Program mentorálással, bemutatkozási lehetőségekkel és szakmai támogatással segíti a művészeti ágak képviselőit.
Eszteregnyén a magyar kultúra napjához kötődően „A tánc a lábak költészete” címmel adott koncertet a Bojtár népzenei együttes.
Balázs-napi dalostalálkozót rendeztek Zalaszentbalázson.
Ritka festmények, reklámplakátok és Kisfaludi Strobl-alkotások is láthatók lesznek Zalában.
A fesztivál programja is ismert már, sztárfellépők egész sorával találkozhat a közönség.
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.