(Archív fotó: Gergely Szilárd)
Ma azok előtt tisztelgünk, akik bátorságukkal, katonai tudásukkal – a nemzet iránt érzett felelősséggel –, szembeszálltak Európa egyik legerősebb birodalmával. 173 évvel ezelőtt Aradon lépett a magyarság halhatatlanjai közé tizenhárom hős honvédtiszt: Knezich Károly, Nagysándor József, Damjanich János, Aulich Lajos, Láhner György, Poeltenberg Ernő, Leiningen-Westerburg Károly, Török Ignác, Vécsey Károly, Kiss Ernő, Schweidel József, Dessewffy Arisztid és Lázár Vilmos. Ugyanezen a napon végezték ki Pesten az első felelős magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost is. Emlékük örökké élni fog.
A Görgei Artúr által vezetett magyar fősereg 1849. augusztus 13-án délután 3-kor a világosi vár omladozó falai közelében, a csigérszőllősi mezőn tette le a fegyvert az orosz csapatok előtt. Ivan Fjodorovics Paszkevics, a cári hadak fővezére, három nappal később levelet írt Ferenc Józsefnek, amelyben a megbocsátásra biztatta az osztrák császárt:
„Hangozzanak el felséged trónusának magasából a megbocsátás és feledés szavai” – írta a cár hadvezére. Az osztrák minisztertanács azonban a békülés helyett a bosszúállást szorgalmazta, és augusztus 27-én úgy határozott: „báró Haynau táborszernagy dolga, hogy Magyarországon és Erdélyben megjelölje a legvétkesebbeket”.
Ferenc József ugyanis a legszigorúbb büntetést követelte.
Levélben arra utasította a katonái által csak Einhaunak, vagyis Bökőnek hívott Julius Jacob von Haynaut, hogy Magyarország teljhatalmú kormányzójaként „a legnagyobb szigorúsággal járjon el a kompromittáltakkal szemben. Sok fejnek kell lehullania, mint a kiemelkedő mákfejeknek, ha az ember fölöttük ellovagol”.
Császára véleményét osztotta Felix zu Schwarzenberg osztrák miniszterelnök is, aki az általa vezetett minisztertanács augusztus 27-i döntése kapcsán Haynaunak azt írta:
„a kegyelem jó dolog, de előbb egy kicsit akasztunk. Nem szabad visszariadnunk egy vérfürdőtől”.
A szigorú megtorlást követelők sorából Anton von Schmerling osztrák igazságügy-miniszter sem kívánt kimaradni, így hát az augusztusi minisztertanácsi döntés napján keltezett levelében ezt írta Haynaunak: „a legnehezebb kérdés, hogy a törvények teljes szigorával, halálbüntetéssel kell-e sújtani minden vizsgálat alá kerülőt, vagy pedig halálbüntetés helyett másfajta büntetést kelljen-e elszenvedniük a kevésbé vétkeseknek. Erre vonatkozólag általánosságban ki lehet mondani, hogy a legvétkesebbeknek a törvények szerint kell lakolniuk, a kevésbé vétkesek esetében pedig báró Haynau táborszernagyra kell bízni, hogy másfajta büntetést szabjon ki rájuk”.
A szabadságharc hős tábornokait Felix zu Schwarzenberg miniszterelnök utasítására, de Ferenc József jóváhagyásával állították a korabeli szóhasználat szerint a hadsereg-főparancsnokság parancsára összeállított, megesketett teljes haditörvényszék, vagyis a vészbírák elé. A tárgyalást Karl Ernst törzshadbíró vezette.
Az ítéleteket Julius Jacob von Haynauhoz, mint Magyarország teljhatalmú kormányzójához terjesztették fel megerősítésre és aláírásra.
Jogában állott kegyelmet adni – de ezt nem tette.
A hadbíróság valamennyi tábornokot kötél általi halálra ítélte, pedig Dessewffynek a fegyverletétele előtt még szabad elvonulást ígértek. Haynau a hadbíróság felterjesztése alapján négy ítéletet „különleges kegyből” golyó és lőpor általi halálra változtatott.
Kiss Ernő altábornagy azért részesült e kegyelemből, mert a szabadságharc alatt nem a császári haderő ellen harcolt, Dessewffy Arisztid és Lázár Vilmos azért, mert a császári csapatok előtt tette le a fegyvert, Schweidel József pedig azért, mert csak a schwechati csatában harcolt a császári haderő ellen, a továbbiakban adminisztratív beosztásokban szolgált.
Az aradi mártírokkal együtt ítélték tíz év várfogságra Gáspár András tábornokot is, aki később így emlékezett vissza az ítélethirdetés gyászos pillanatára: „Olyan büszkén fogadták a halálos ítéletet, mintha csupa dicséretet olvastak volna fel előttük. Mindegyik egyszerre úgy megkeményedett, mint a gránitszikla.”
Haynau a kivégzéseket szándékosan az 1848-as bécsi forradalom, valamint Theodor Baillet von Latour császári hadügyminiszter meggyilkolásának első évfordulójára időzítette.
A lőpor és golyó általi halálra ítélt négy hős tábornok életét reggel fél hatkor oltotta ki a gyilkos sortűz.
Tizenkét katona állt fel velük szemben töltött fegyverrel, parancsnokuk kardjelére dördült el a sortűz. Kiss Ernő azonban nem bukott földre, mert csak a vállán érte a lövés, ezért három katona közvetlenül elé állt, és úgy tüzeltek újra.
Haynau pribékjei a kötél általi kivégzést fél órával később kezdték meg.
Vécsey Károly büntetését azzal súlyosbították, hogy végig kellett néznie társai kivégzését, ezért őt akasztották fel utolsónak. A vértanú tábornokok akasztásuk előtt sorban elbúcsúztak egymástól. Mivel Vécseynek már nem volt kitől búcsút vennie, a legenda szerint Damjanich holttestéhez lépett, és megcsókolta a kezét. A kivégzést követően elrettentésül az elítéltek tetemét egész nap a bitófán hagyták, közszemlére. Az éj leple alatt az agyonlőtt tábornokokat a sáncárokban, a felakasztott vértanúkat pedig a bitófa tövében, meztelenül földelték el.
A kivégzettek ruhái ugyanis a hóhért illették meg.
A kivégzések híre csakhamar eljutott I. Miklós orosz cárhoz is, aki korábban a kegyelem irányába próbálta befolyásolni Ferenc Józsefet. A hír hallatán az orosz uralkodó rögvest neheztelő levelet küldött Bécsbe, melyben kijelentette: „érzékenyen érintette Medem gróf úr új híradása a Magyarországon történt számos katonai kivégzésről, és hogy személyes érzéseiben érzi sértve magát, mert a szigornak ezeket a megnyilatkozásait éppen azokkal az egyénekkel szemben gyakorolták, akiknek érdekében a császárnak, felséges urunknak kegyelmére apellált.”
Aradon azonban nemcsak a tizenhárom mártír honvédtisztet végezték ki, mások életének fonalát is elvágták.
A bosszúhadjárat valójában nem is Aradon kezdődött. Temesváron például már augusztus 20-án eldörrent a gyilkos sortűz, amely Hruby Gyula őrnagyot, Görgei Artúr volt segédtisztjét ölte meg. Két nappal később már Aradon lőtték agyon Ormai Norbert honvéd ezredest, a honvéd vadászezredek parancsnokát, október 25-én Kazinczy Lajos honvéd ezredest, Kazinczy Ferenc fiát, 1850. február 19-én pedig Ludwig Hauk alezredest, Bem József tábornok hadsegédjét. Lenkey János honvéd vezérőrnagy szintén az aradi várbörtönben halt meg.
A véreskezű Haynau dühöngő terrorja alatt Pozsonytól Aradig, szerte e hazában, a magyar szabadság több, mint száz hős honvédjának az életét oltották ki.
Mártírokká váltak: a magyar szabadság mártírjai lettek, s míg él magyar e honban, emlékük fennmarad. Örökké fennmarad.
>>> Kattintson a teljes cikkért >>>
(Forrás: hirado.hu)
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.
November 10-ig látogatható a különleges kiállítás.
Zalai vonatkozású világháborús helyszínekre szerveztek emlékutat Letenyéről.
Zalakaroson Nyári estek címmel indult zenés sorozat a Karos Korzón.
160 éves a település református temploma.
A Nemzeti Művelődési Intézet által támogatott szakkörökön készült alkotásokból nyílt kiállítás Zajkon.
Három település önkormányzata szervezi.
Az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között nyitották meg a kézműves szakkörök kiállítását a településen.
A Thúry György Múzeumban kincskereső kalandtúrával kezdődött az ingyenesen látogatható rendezvénysorozat
Szombaton 16 órától kezdődnek a programok, a hivatalos megnyitót pedig 17 órakor tartják.