Mécs Károly (1936. január 10.-2025. február 26.) Forrás: nemzetmuvesze.hu
Nyolcvankilenc éves korában elhunyt Mécs Károly, Kossuth-nagydíjas és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes művész, a nemzet művésze. 2021-ben vonult vissza a színpadtól, miután másodszor is megkapta a Kossuth-díjat. Utolsó szerepét Tamási Áron Vitéz lélek című darabjában játszotta a Nemzeti Színházban.
Mécs Károly 1936 január 10-én született Budapesten. Gyermekkorában orvosi és mérnöki pálya is érdekelte, végül a színművészet mellett döntött. 1961-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd számos neves színházban játszott, köztük a Nemzeti Színházban, a Thália Színházban és a Magyar Állami Operaházban. Német nyelvtudásának köszönhetően kilenc évig a Deutsche Bühne Ungarn társulatának vezető színésze is volt.
Filmes karrierje A Noszty fiú esete Tóth Marival (1960) című filmben indult, de az igazi áttörést A kőszívű ember fiai (1965) hozta meg számára, ahol Baradlay Richárdot alakította. Huszártiszt szerepe miatt a „leghuszárabb magyar színészként” emlékeznek rá. Olyan legendás alkotásokban is szerepelt, mint Sára Sándor 80 huszár című filmje.
Az 1956-os forradalom idején elhagyhatta volna az országot, de végül maradt. Egy életen át nyomasztotta, hogy munkahelyén a szovjet hadsereg által védett mentesítő igazolványokat nyomtattak. Számára a becsület és a hazaszeretet mindig kiemelkedően fontos volt, ezt szerepeiben is gyakran megjelenítette, különösen Illyés Gyula Fáklyaláng című darabjában, ahol Görgey Artúrt alakította.
Mécs Károly hite szerint
a színészet nem csupán tehetség kérdése, hanem szorgalom, fegyelmezettség és alázat is kell hozzá.
Legendás orgánuma és kiállása miatt a magyar filmművészet és színházi világ meghatározó alakja marad.
Mécs Károly távozásával nagy formátumú művészt veszített a magyar kultúra.
Az ötvenes években voltak az első vetítések a településen.
Zárul a Szegénység és gazdagság kontrasztja című Sass-Brunner Kiállítás.
A grandiózus történelmi sorozat a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült.
Egész életét a városnak szentelte
A TehetségPaletta Program mentorálással, bemutatkozási lehetőségekkel és szakmai támogatással segíti a művészeti ágak képviselőit.
Eszteregnyén a magyar kultúra napjához kötődően „A tánc a lábak költészete” címmel adott koncertet a Bojtár népzenei együttes.
Balázs-napi dalostalálkozót rendeztek Zalaszentbalázson.
Ritka festmények, reklámplakátok és Kisfaludi Strobl-alkotások is láthatók lesznek Zalában.
A fesztivál programja is ismert már, sztárfellépők egész sorával találkozhat a közönség.
Elismerésben részesültek az Árvácska dalkör férfi tagjai.
A fejlesztés a Zala vármegyei kistelepülési szolgáltató rendszer támogatásával valósult meg.