Hamarosan végeznek a szakemberek (Fotó: Cseresnyés Péter sajtófotó)
Utolsó fázisba érkeztek a munkálatok, hamarosan végeznek a szakemberek az épület korszerűsítésével. A felújítás során kicserélték a nyílászárókat és a kazánt, szigetelték az aljzatot és a falakat, a tetőre pedig napelemrendszert szereltek. A közösségi színtér felújítására és közösségépítő alkalmakra összesen 22 millió forint támogatást nyert az egyházközség a Magyar Falu Program pályázatán. Ebből 15 milliót fordítanak az épületre, a többi a gyülekezet erősítését szolgálja, mondta Bertók Dániel református lelkipásztor.
– Nagyon fontos ez a projekt. A közösséget, a galamboki és térségi gyülekezetet is erősíti, de a fenntarthatóságot, a gazdaságos üzemeltetést is biztosítja. A parókia 1992-ben épült, harmincas falakkal, nagyon nehéz volt kifűteni, ez pedig nagy terhet rótt a gyülekeztre. Úgyhogy ez egy hatalmas lépés, mert az anyagi terhek jócskán csökkenek – hangsúlyozta a lelkipásztor, aki a felújítás után a lelkészlakásba költözik, hogy a galamboki gyülekezet mindennapjait segítse. Hozzátette, a kanizsai gyülekezethez rendszeresen visszajár majd szolgálni.
Cseresnyés Péterrel ismerteti a felújítás részleteit Bertók Dániel, aki hamarosan a leklészlakásba költözik, hogy a galamboki és környékbeli híveket szolgálja (Fotó: Cseresnyés Péter sajtófotó)
Cseresnyés Péter államtitkár, a térség országgyűlési képviselője emlékeztetett, alig két hete jelentették be Letenyén, hogy szintén a Magyar Falu Programnak köszönhetően indulhat egyházközségi fejlesztés, ott a katolikus közösség nyert pályázatot. A politikus hozzátette, már az első Orbán-kormány idején is fontos volt a magyar vidék és annak fejlesztése, mert véleményük szerint az ott élő embereknek ugyanolyan feltételeket kell biztosítani, mint a városiaknak. 2010-től, miután sikerült az országot kimenekíteni a gazdasági válságból, az önkormányzatok jelentős támogatást kaptak útfelújításra, az intézményi rendszer korszerűsítésére.
– Ennek a folyamatnak egy nagyon fontos lépése a Magyar Falu Program, amely évente 150 milliárd forintot biztosít a kistelepülések fejlesztésére. Ebből 50 milliárd forint az önkormányzati utak, 100 milliárd pedig a közösségi terek és az önkormányzati infrastuktúra felújítását, építését biztosítja. A program második évében Nagykanizsa és térsége csaknem 400 millió forintot nyert már el, az első évvel együtt ez körülbelül 1,2-1,3 milliárd forintot jelent, amit az 5 ezer lakosúnál kisebb környékbeli települések a fejlesztésekre fordíthattak – emelte ki Cseresnyés Péter. A politikus hozzátette, ebben fontos szerepet kapnak az egyházközségek, mert erősítik a közösségi létet és a település lélekmegtartó erejét.
A parókia épületében alul van a közösségi színtér, amely egyben imaterem is, telente az istentiszteleteket is itt tartják, a lelkészlakás pedig az emeleten található. Helyben 130, a környéken 200 református vallású ember él.
Az évforduló alkalmából tervezett programokról Németh Csaba plébános beszélt.
A szolgáltatás a helyben történő ügyintézésre nyújt lehetőséget.
A Bázakerettyei Tűzoltó és Speciális Mentő Egyesület sikeresen mentette meg a bajba jutott állatot.
Az ő nedűi nyerték el Galambokon a legjobb fehérbor, vörösbor és a falu bora címet is
Vida László polgármester szeretné valóra váltani a kampányban tett ígéretét.
Lenti és Hernyék között könnyítik meg az aktív turizmus kedvelőinek közlekedését.
Bár azt mondják rá:
Letenyén március 15-én délelőtt tartottak koszorúzással egybekötött megemlékezést az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére.
Gutorföldén az elmúlt héten pénteken nőnapi rendezvényt tartottak, szombaton pedig disznóvágásra ébredt a község népe.
Kétszázötven darab szalagos fánk várta a résztvevőket.
A sok-sok adomány mellett kormányzati segítség is érkezik a Kőszikla-szurdok infrastruktúrájának megújításához.
A telemedicina segítségével a háziorvosi ellátás ott is elérhetővé válik, ahol régóta nincs állandó orvos.
Vida László polgármester beszélt a letenyei önkormányzat fejlesztési elképzeléseiről.