(A kép forrása: Facebook/Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj)
„Először még csak álmodtuk, hogy milyen szép lenne ha Dr. Borda István szakmai életútját a díjjal elismernék”, számolt be a jó hírről a Közművelődési Egyesület Murakeresztúr a közösségi médiában. A helyiek az utóbbi időben minden követ megmozgattak, és az álom valóra vált: a közösséget több mint négy évtizede szolgáló, ma már nyugdíjas családorvos, dr. Borda István egyike lett annak a hét szakembernek, aki megkapta a Goodwill Pharma az Egészségért Közhasznú Alapítvány közönségdíját.
Dr. Borda Istvánnal két évvel ezelőtt a megyei napilap készített interjút, amikor – Fityeház után – Murakeresztúrnak is a díszpolgára lett. Akkor azt nyilatkozta: a mintegy 2400 fős közösségnek több mint 40 éve a a családorvosa. Szerinte ez a titulus fejezi ki a leginkább hivatása lényegét.
„Az orvosi hivatások közül messze ez a legszebb, legértékesebb és legtartalmasabb”,
mondta akkor az eredendően szülész-nőgyógyász szakorvos. „Esetemben ebben talán az is szerepet játszik, hogy még szülészként számos kisgyerek született meg a kezeim alatt, akik mára felnőttek, némelyiknek már unokája van, és itt élnek, tehát valójában az egész családot én gyógyítom. Az orvos egy körzetben – legyen az város, vagy falu – része lesz a közösségnek, szinte már családtagnak számít.”
Ezt a hozzáállást, gyógyító munkáját hálálta meg egykori körzete a Goodwill Pharma az Egészségért Közhasznú Alapítvány közönségszavazásán, így Dr. Borda István is egyike lett azoknak, akik idén megkapták a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat.
A szervezet 2017-ben alapította az elismerést: akkor volt 80 éve, hogy a neves orvos megkapta az orvosi és fiziológiai Nobel-díjat. A C-vitamin atyjáról elnevezett kitüntetésre olyan szakembereket lehet jelölni, akik cselekedetükkel megmentették betegük életét, vagy akár a mindennapi orvosi munkájuk során olyan elhivatottsággal praktizálnak, amelyben rendkívüli odaadással, tudományos igényességgel és humanitárius szemlélettel segítenek a hozzájuk fordulókon. Míg a közönségdíjasokat maguk a páciensek vagy hozzátartozóik jelölik, addig a különdíjasokról háromtagú zsűri dönt.
Tavaly ősszel az alapítvány a díjat az egészségügyi szakdolgozókra is kiterjesztette, hiszen áldozatos munkájuk éppen annyira köszönetet érdemel, mint az orvosoké. Ezen túl idén létrehozták a Helytállás különdíjat is, amellyel a járvány idején a közegészségügyben dolgozó és helytálló orvosok munkáját ismerik el.
A díjat Szent-Györgyi Albert születésnapján, szeptember 16-án adták át, ezúttal virtuálisan. A díjazottaknak az orvos, biokémiukus özvegye videóüzenetben gratulált: „Nem tudunk elég hálásak lenni az egészségügyi dolgozóknak és kutatóorvosainknak azért, amit nap mint nap tesznek értünk, kiváltképp a járvány időszaka alatt. Gratulálok a 2020. évi díjazottaknak és hálával gondolok dr. Szent-Györgyi Albertre, a rendkívüli munkáért, amellyel világszerte sok ezer ember számára mutatott utat a hosszú élethez és az egészség megőrzéséhez”, fogalmazott Marcia Szent-Györgyi.
(Forrás: Zaol/ szentgyorgyialbertorvosidij)
A „miseút” a település két részét köti össze, az egyik falurészből ezen a járdán át közelítik meg a helyiek a templomot.
Jelentősen javítja a közlekedési feltételeket az újonnan elkészült járda.
A beruházásösztönzési stratégia fókuszában a délnyugati térség.
Több mint 100 millió forintot fordított a miháldi önkormányzat a külterületi utak állagmegóvására, felújítására.
Lassan húsz éve, hogy életre hívták az akkor még borfesztivált Tótszentmártonban.
A Horvát Köztársaság államiságát ünnepelték Semjénházán.
Az Inkey családnak állítottak emléket.
Utoljára Tornyiszentmiklóson szolgált.
A Fidesz-KNDP polgármesterjelöltje kapta a több voksot.
A fejlesztések több száz millió forint értékben valósultak meg.
Csökken a horgászatra szánt tér.