(Fotó: Gergely Szilárd)
Felavatták Murakeresztúr első kétnyelvű utcanévtábláját, hamarosan a település mind a 15 utcáját ilyen jelzi majd. A választás azért esett a Zrínyi Miklós utcai táblára, mert épp május 3-án született a költő és hadvezér, mindkét nép hőse – mondta Polgár Róbert, a település polgármestere.
- A kezdeményező Koósz Attila, Horvátország tiszteletbeli konzulja volt, ő keresett meg a kétnyelvű táblák ötletével. A táblák horvát-magyar összefogással valósultak meg: mi adtuk a terveket, a kivitelezést pedig Muraköz megye főispánja finanszírozta. A fordításban a Horvát Nemzetiségi Önkormányzat volt a segítségünkre - tette hozzá a település vezetője.
Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő hangsúlyozta, a két nemzet az évszázados együttélés és Zrínyi Miklós okán is összetartozik, a közös hagyományokat pedig őrizni kell, mert ez a közös fejlődés és együttműködés záloga. Mint fogalmazott, a nyelv ápolása, s így a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezése az identitás megőrzését szolgálja.
- Ha egy közösség épülését, fejlődését próbálnám egy képpel jellemezni, bemutatni, akkor talán egy fához lehetne hasonlítani. Egy olyan fához, amely évről évre, időszakonként nagy ágat, levelektől zöldellő ágat tud hajtani. De hiába szépül a lomb, ha nincsen megfelelő gyökere. Minél erősebb a gyökérzete a fának, annál erősebb a fa, annál jobban tudja a lombkoronát fejleszteni. A gyökérzet ebben az esetben a nyelv, a hagyományok, a tradíciók megőrzése - mutatott rá Cseresnyés Péter.
Az ünnepségen részt vett a Horvát Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete, továbbá Muraköz megye főispánja és alispánja, a Muraköz Megyei Közgyűlés elnöke, valamint a Horvát Köztársaság tiszteletbeli konzulja is.
Az elszármazottak pódiumbeszélgetésére sokan voltak kíváncsiak, a programot nemcsak a résztvevők, hanem a nézők is élvezték.
A beruházás a Belügyminisztérium pályázatán elnyert harminchat millió forintból, valamint az önkormányzat mintegy négymillió forintos önrészéből valósult meg.
Kétnapos falunapot tartottak Semjénházán, melynek keretében felavatták a már két éve elkészült emlékművet is.
A boronapince felújításából kivették a részüket a község lakói is.
A faanyag-nyomonkövetési szabályok betartása egyrészt védi a fogyasztókat, hogy legálisan kitermelt, megfelelő mennyiségű és minőségű faanyagot kapjanak, másrészt védi a jogkövető termelőket és kereskedőket is a tiszta, átlátható piaci viszonyok megőrzésé
A beruházás a Magyar Falu Program támogatásával valósult meg.
Zalában 12 engedéllyel rendelkező természetes fürdőhely, köztük a kistolmácsi szabadstrand várja a felfrissülni vágyókat.
A szervezők szerint a rendezvény segíti a horvát-magyar kapcsolatok erősödését és a horvát identitás megőrzését.
Hőszigetelték az épületeket, kicserélték a nyílászárókat, napelemes rendszert építettek ki, valamint korszerűsítették a fűtést.
Horvát nemzetiségi napot tartottak a határközeli községben.
Befejeződött a becsehelyi templom felújítása. A munkálatok költségét 2,5 millió forint önkormányzati támogatásból, valamint 15 millió forint állami támogatásból fedezték.