(Fotó: Gergely Szilárd)
Hagyományteremtő szándékkal tartottak szőlészeti-borászati szakmai napot Rigyácon. A rendezvény céljáról Balassa Kornél polgármester beszélt a Rádió 1-nek.
- Az ötlet onnan jött, hogy a település több mint 1/3-a elhagyatott szőlő, zártkert, amelyeket szeretnénk művelés alá vonni. A szőlészet-borászat területén élen járnak a Lendva környékiek, ezért velük közösen rendeztük meg ezt a szakmai napot, aminek remélem lesz folytatása - mondta Rigyác polgármestere. Balassa Kornél hozzátette: a program az ismerkedés mellett a tapasztalatcserét is szolgálta. A közös cél pedig nem más, mint a fiatalabb generációk figyelmének felkeltése a borászat iránt.
A résztvevőknek a zalai, illetve a Lendva-Csente borvidék is bemutatkozott, az előadások között pedig szó volt a bor- és gasztroturizmusról, a szőlő kondícionálásáról és tápanyagellátásáról, agrármeteorológiáról, valamint a szakmai szervezetek, egyesületek szerepéről és a generációváltásról is. Kaj István, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat megyei felelőse, Pusztaszentlászló polgármestere, az Újhegyi Borbarátok Egyesületének elnöke arról beszélt, hogy a szakmai szervezetek hogyan tudnak a gazdáknak segíteni.
- Hat évvel ezelőtt alakult meg egyesületünk, a környékbeli gazdákat igyekszünk szakmai tanácsokkal ellátni. Ernyőszervezetté szeretnénk válni, a gazdák mellett a környékbeli szervezeteket is fel szeretnénk karolni - mondta Kaj István, aki szerint robbanásszerű volt az elmúlt időszakban a fejlődés Pusztaszentlászlón, a borok minősége, és maga a kínálat is sokat fejlődött.
A település már átvehette a járművet, amelyet a Magyar Falu Program pályázatán nyert pénzből vásároltak.
Az őstermelők egyebek mellett házi tésztákat, lekvárokat és sajtokat kínáltak, de az árusoknál húsvéti dekorációkat is lehetett vásárolni.
A lomtalanítás során csak a nagydarabos, a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedény méretét meghaladó hulladék kerül elszállításra.
Az új gépjármű napokon belül szolgálatba áll, részt vesz az óvodások szállításában, a szociális étkeztetés biztosításában, valamint a homokkomáromi zarándoklaton is hasznát veszik majd.
A több mint 434 millió forintból megvalósuló projektben 3,1 kilométer hosszan épül aszfaltozott kerékpárút a kivitelezésre adott 200 nap alatt.
Ünnepélyesen is felavatták a szécsiszigeti felújított vízimalmot és a mellé épített, néprajzi bemutatótérként is működő pajtát.
Az épület korszerűsítésére csaknem 85 millió forintot fordíthattak, ennek jelentős része pályázati forrás volt.
A Magyar Falu Program pályázatán elnyert forrásból építettek új ravatalozót.
Nem tudja mit csináljon, hová menjen a hétvégén? Ajánlunk néhány programot.
A beruházást a Belügyminisztérium pályázatán elnyert összegből és 2 millió forint önerőből finanszírozták.
7 csapat mérettette meg magát Zala egyik legnagyobb gasztrofesztiválján, a Mura-menti malacságokon.
A hagyományok őrzését, bemutatását és átadását is egyaránt szolgálta az immár harmadik alkalommal megrendezett program.