(Fotó: Zalakocka)
Roma szakmai napot tartottak a letenyei Fáklya Művelődési Házban szombaton. A fórumra több környékbeli szervezet vezetője érkezett, akik prezentációt tartottak a hátrányos helyzetű, főként roma származású gyerekek támogatási lehetőségeivel kapcsolatban.
A megjelenteket Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő köszöntötte. Az előadók között szerepelt Magyar Ferenc, a Nagykanizsai Tankerületi Központ igazgatója, valamint Zimborás Béla, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság zala megyei kirendeltségének vezetője. A témák érintették a nemzetiségi iskolák nehézségeit, a Térségi Általános és Szakképző Iskola és kollégium helyzetét, valamint szó esett a hátrányos helyzetű, elsősorban roma gyermekről az oktatásban. Teleki László, a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat által működtetett tanoda munkájáról számolt be, Fehér Ildikó pedig a szintén nagykanizsai Demokratikus Roma Vezetők Egyesületének tanodáját mutatta be. A Zala Megyei Gyermekvédelmi Központ Intézményvezetője, Horváth Gyöngyi „Lakásotthonok, hátrányos helyzetű roma fiatalok helyzete és lehetőségei” címmel tartott előadást az egybegyűlteknek. Somogy megyéből Berényi László, a Jövőalapítók Szövetségének elnöke a somogy megyei roma gyermekek oktatási és családi nehézségeiről beszélt, Balogh Imre, a Somogyi Cigányok Szervezetének elnöke pedig a szegregátumokban élő roma gyermekek helyzetéről számolt be.
Orsós Vendel, a Zala megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke hangsúlyozta: a Csapi Általános Iskola és Bentlakásos Kollégium kiemelkedő szerepet tölt be a roma gyerekek felzárkóztatásában.
– Igyekeztünk minden olyan szervezetet meghívni, amelyik tenni tud a hátrányos helyzetű, elsősorban roma gyerekek oktatásáért és felzárkóztatásáért. Ugyanakkor a programunk középpontjában az áll, hogy szeretnénk bemutatni, hírét vinni, hogy Csapin ezeknek a fiataloknak lehetőségük van egy bentlakásos kollégiumi rendszer keretében minőségi oktatásban részesülni, emellett napi ötszöri étkezést és tiszta ruhát is kapnak. Szeretnénk, ha erről minél többen tudnának, mert ez a térség szempontjából is fontos – fogalmazott Orsós Vendel.
A település már átvehette a járművet, amelyet a Magyar Falu Program pályázatán nyert pénzből vásároltak.
Az őstermelők egyebek mellett házi tésztákat, lekvárokat és sajtokat kínáltak, de az árusoknál húsvéti dekorációkat is lehetett vásárolni.
A lomtalanítás során csak a nagydarabos, a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedény méretét meghaladó hulladék kerül elszállításra.
Az új gépjármű napokon belül szolgálatba áll, részt vesz az óvodások szállításában, a szociális étkeztetés biztosításában, valamint a homokkomáromi zarándoklaton is hasznát veszik majd.
A több mint 434 millió forintból megvalósuló projektben 3,1 kilométer hosszan épül aszfaltozott kerékpárút a kivitelezésre adott 200 nap alatt.
Ünnepélyesen is felavatták a szécsiszigeti felújított vízimalmot és a mellé épített, néprajzi bemutatótérként is működő pajtát.
Az épület korszerűsítésére csaknem 85 millió forintot fordíthattak, ennek jelentős része pályázati forrás volt.
A Magyar Falu Program pályázatán elnyert forrásból építettek új ravatalozót.
Nem tudja mit csináljon, hová menjen a hétvégén? Ajánlunk néhány programot.
A beruházást a Belügyminisztérium pályázatán elnyert összegből és 2 millió forint önerőből finanszírozták.
7 csapat mérettette meg magát Zala egyik legnagyobb gasztrofesztiválján, a Mura-menti malacságokon.
A hagyományok őrzését, bemutatását és átadását is egyaránt szolgálta az immár harmadik alkalommal megrendezett program.