(Fotók: Gergely Szilárd)
Nemzetiségi Örökségek Találkozása címmel tartottak rendezvényt Szepetneken. A településen három nemzetiségi önkormányzat működik: horvát, német és roma.
A nemzetiségek aktív életet élnek, hagyományaikat ápolják, kórusok és tánccsoportok működnek, melyek közül többen kulturális műsorral szórakoztatták a résztvevőket. Köszöntőt mondott Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő.
– Wass Albert írt arról: egy közösség, egy nemzet olyan, mint egy fa, ami csak annyira erős, amennyire a gyökerei azok. Minél mélyebbre nyúlnak, azaz minél mélyebbre ássuk magunkat a történelmünkben és a hagyományainkban, annál szebb, terebélyesebb ennek a fának a koronája, vagyis a jelenünk és a jövőnk – mutatott rá a politikus.
Nyáriné Dr. Aleksza Magdolna, a Szepetneki Települési Értéktár Bizottság elnöke ismertette a település történetét és emléklapokat adott át azoknak, akik sokat tettek Szepetnekért.
Vlasicsné Fischl Tímea polgármester köszönetet mondott a Mura Régió Európai Területi Társulásnak a pénzügyi támogatásért, valamint összefoglalta az elmúlt évek közös sikereit, a településen történt fejlesztéseket. Hangsúlyozta, mindez a nemzetiségek összefogásának köszönhető.
– Ahhoz, hogy ezeket az eredményeket elérjük, elsősorban rengeteg munkára, erős hitre és páratlan összefogásra volt szükség. Ennek gyümölcseként maradandó értékeket hoztunk létre a jelen és a jövő számára. Büszke vagyok arra, hogy épületeinket és közösségi tereinket nemcsak felújítjuk, hanem megpróbáljuk élettel megtölteni. Nem azt nézzük, ki melyik felekezthez vagy nemzetiséghez tartozik, hanem azt, hogy ki a szepetneki, és ki mit tesz Szepetnekért. A Magyarországon élő kisebbségek talán legfontosabb feladata az anyanyelv és hagyományaik ápolása. Kulturális közösségi rendezvényeik ahhoz járulnak hozzá, hogy értékeiket megőrizzék, anyanyelvüket gyakorolják és fejlesszék, erősítsék a nemzeti öntudatukat. A mai nap alkalmat ad arra, hogy bemutatkozzanak a helyi nemzetiségeink a sport, a kultúra és a gasztronómia területén – fogalmazott a polgármester.
A település már átvehette a járművet, amelyet a Magyar Falu Program pályázatán nyert pénzből vásároltak.
Az őstermelők egyebek mellett házi tésztákat, lekvárokat és sajtokat kínáltak, de az árusoknál húsvéti dekorációkat is lehetett vásárolni.
A lomtalanítás során csak a nagydarabos, a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedény méretét meghaladó hulladék kerül elszállításra.
Az új gépjármű napokon belül szolgálatba áll, részt vesz az óvodások szállításában, a szociális étkeztetés biztosításában, valamint a homokkomáromi zarándoklaton is hasznát veszik majd.
A több mint 434 millió forintból megvalósuló projektben 3,1 kilométer hosszan épül aszfaltozott kerékpárút a kivitelezésre adott 200 nap alatt.
Ünnepélyesen is felavatták a szécsiszigeti felújított vízimalmot és a mellé épített, néprajzi bemutatótérként is működő pajtát.
Az épület korszerűsítésére csaknem 85 millió forintot fordíthattak, ennek jelentős része pályázati forrás volt.
A Magyar Falu Program pályázatán elnyert forrásból építettek új ravatalozót.
Nem tudja mit csináljon, hová menjen a hétvégén? Ajánlunk néhány programot.
A beruházást a Belügyminisztérium pályázatán elnyert összegből és 2 millió forint önerőből finanszírozták.
7 csapat mérettette meg magát Zala egyik legnagyobb gasztrofesztiválján, a Mura-menti malacságokon.
A hagyományok őrzését, bemutatását és átadását is egyaránt szolgálta az immár harmadik alkalommal megrendezett program.