(Fotó: Gergely Szilárd)
A hagyományok őrzését, bemutatását és átadását is egyaránt szolgálta a Pusztaszentlászlón immár harmadik alkalommal megtartott közösségi disznóvágás.
A házias ízekről szóló, kulturális programokkal tarkított egész napos eseményt január utolsó hétvégéjén rendezték meg a településen. A rendezvényen kolbásztöltő versenyt is tartottak, de a hús tartósításának régi módszerét is bemutatták - mondta Kaj István polgármester.
- Nem volt mindegyik háznál hűtőszekrény, a húsokat füstöléssel tartósították vagy sózást követően lesütötték, és zsíros bödönbe tették. A húsokat most mi is így fogjuk tartósítani, s majd a falunapon a helyiek és a vendégek megkóstolhatják ezeket a régi, hagyományos ízeket - tette hozzá a település polgármestere.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Bene Csaba, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke arról is beszélt, hogy egy disznótor és a házias ízek kóstolása sokaknak újdonság, sokaknak, így neki is nosztalgia. Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő rámutatott, az ilyen rendezvényeknek mind a hagyományőrző, mind a közösségépítő szerepe is kiemelten fontos.
- Néhány évtizeddel ezelőtt faluhelyen nem lehetett úgy szombat reggel felébredni, hogy valahonnan malacvisítást ne hallottunk volna. Akkoriban nem hagyományőrzés, hanem családi ünnep volt egy-egy disznóölés, ahová a barátokat, rokonokat meghívták, és közösen dolgozták fel a disznót - mondta Cseresnyés Péter, aki szerint a közösségi disznóvágáshoz hasonló eseményeken a fiatalabb generáció ízelítőt kap a magyar paraszti hagyományokból, a nagyszülők mindennapjaiból.
Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta: nem szabad veszni hagyni ezeket a hagyományokat, a generációról generációra örökített tudást, mert ez a miénk, a kultúránk része.
A település már átvehette a járművet, amelyet a Magyar Falu Program pályázatán nyert pénzből vásároltak.
Az őstermelők egyebek mellett házi tésztákat, lekvárokat és sajtokat kínáltak, de az árusoknál húsvéti dekorációkat is lehetett vásárolni.
A lomtalanítás során csak a nagydarabos, a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedény méretét meghaladó hulladék kerül elszállításra.
Az új gépjármű napokon belül szolgálatba áll, részt vesz az óvodások szállításában, a szociális étkeztetés biztosításában, valamint a homokkomáromi zarándoklaton is hasznát veszik majd.
A több mint 434 millió forintból megvalósuló projektben 3,1 kilométer hosszan épül aszfaltozott kerékpárút a kivitelezésre adott 200 nap alatt.
Ünnepélyesen is felavatták a szécsiszigeti felújított vízimalmot és a mellé épített, néprajzi bemutatótérként is működő pajtát.
Az épület korszerűsítésére csaknem 85 millió forintot fordíthattak, ennek jelentős része pályázati forrás volt.
A Magyar Falu Program pályázatán elnyert forrásból építettek új ravatalozót.
Nem tudja mit csináljon, hová menjen a hétvégén? Ajánlunk néhány programot.
A beruházást a Belügyminisztérium pályázatán elnyert összegből és 2 millió forint önerőből finanszírozták.
7 csapat mérettette meg magát Zala egyik legnagyobb gasztrofesztiválján, a Mura-menti malacságokon.
A község több mint 100 millió forintot költhetett a célra.