Jakab Sándor szerint az Orbán-kormány ismét bebizonyította, hogy a vidéken élők számíthatnak a támogatásukra (Fotó: Zalakocka)
„Komoly vitát szimatolok a kistelepülések önvédelmének jogáról: van-e joguk, lehetőségük megvédeni falusi, vidéki méretüket és arculatukat?” – fogalmazott Orbán Viktor a Várkert Bazárban tartott 26. évértékelő beszédében. Leszögezte: "A falu nem kísérleti terep, hanem örökség". Orbán Viktor Navracsics Tibor területfejlesztési minisztert kérte fel az önvédelemhez való jogról szóló törvény kidolgozására.
Jakab Sándor, a vármegyei közgyűlés térségfejlesztési bizottságának elnöke, Újudvar polgármestere örömmel reagált portálunknak a bejelentésre.
– A miniszterelnök a vidéken élők érdekében okkal tette fel a kérdést, hogy van-e joguk, lehetőségük megvédeni vidéki méretüket és arculatukat a kistelepüléseknek, hiszen vannak, akik ezt csak propaganda fogásnak tekintik – fogalmazott értékelésében Jakab Sándor. – Egyetértek azzal a kijelentésével, hogy
a vidék, a falu, a kisváros nem kísérleti telep, hanem örökség, amelyet segíteni, támogatni kell,
hiszen az ott élők is ezt igénylik. Tapasztalataim szerint Zala vármegyében a kistelepüléseken élők többsége azt szeretné, ha a lakóhelye tovább fejlődne, a családok megélhetése helyben megoldódna, a közösségi élet lehetősége pedig adott lenne.
Fontosnak érezte kiemelni: az elmúlt másfél évtizedben óriási fejlődés történt ezen a téren, hiszen bölcsődék, óvodák épültek vagy újultak meg. Az iskolák közül a helyi adottságok és az önkormányzatok döntése szerint azok maradtak fenn és újultak meg, fejlődtek az állam segítségével, amelyek a környező településeken élők szerint is egyszerűbbé és gazdaságosabbá tették az iskolai oktatást.
Helyesnek véli, hogy a közösségeiket összetartó hit- és értékrendszer megvédése érdekében a kormány mindent megtett eddig és nem engedték, hogy idegen érdekek befolyásolják a vidéken élő magyar emberek mindennapjait. Nem engedték, hogy ránk erőltessék a migránsok beengedését, nem törölték el a család- és gyermekjóléti intézkedéseket, sem a rezsicsökkentést és a 13. havi nyugdíjat sem.
– Az évértékelő beszédben elhangzott családok védelme és a nyugdíjasok könnyebb megélhetése érdekében bevezetés előtt álló intézkedéseket szintén helyesnek tartom – mondta Újudvar első embere. – Bízom abban, hogy fenntartható lesz hosszú távon is a nyugdíjrendszer és a családoknál maradó adótöbblettel a fogyasztás növekedésén keresztül az adókiesést visszapótolják. Biztos vagyok abban, hogy Zala vármegyében, ahol a két megyei jogú városon kívül 6 járásban 45 közös önkormányzati hivatal működik, mind a 256 önkormányzat polgármestere örömmel fogadta, hogy a miniszterelnök szerint jogunk van megvédeni a falusi, kisvárosi, vidéki értékeinket és arculatunkat és ehhez a kormány eszközöket, forrásokat biztosít a jövőben.
Jakab Sándor hozzátette: ehhez Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter fogja kidolgozni a tervezetet.
Jó kezekbe került a települések lakosság megtartó erejéről szóló kérdés.
Az elmúlt hónapokban már több olyan intézkedés született, amely arra utalt, hogy a vidéki emberek életkörülményeinek javítása, a kistelepüléseken élők helyben maradása, céljaik megvalósítása kiemelten fontos a magyar kormány számára.
– Ilyen például a versenyképes járások program is, amely lehetőséget ad a közös célok járási, kistérségi vagy akár közös hivatali összefogással történő megvalósítására – folytatta. – Akik pedig ennek ellenére is úgy gondolják, hogy mindezen intézkedések a választási kampányt szolgálják, azoknak azt javaslom, hogy nézzenek körül lakókörnyezetükben és vegyék számba azt, hogy 15 év alatt honnan indult és hova jutott településük. Mi itt Zala vármegyében elmondhatjuk, hogy még a legkisebb faluban is a legfontosabb intézmények megújultak, utak, járdák épültek és a lakosság nyugalma, biztonsága és egészségének megóvása érdekében is történtek jelentős előrelépések.
Közel 20 év polgármesteri tapasztalatom alapján kijelenthetem, hogy a fejlesztések megvalósítása, az infrastruktúra kiépítése, értékeink megőrzése, a lakosság megtartó erejének növelése minden településvezető számára nagy feladat. Azonban amennyiben a kormány folytatja vidékfejlesztési politikáját úgy, ahogy Orbán Viktor felvázolta az évértékelő beszédében, akkor a vidéken élők többsége helyben találja meg számítását és nem hagyja el a lakóhelyét.
Az évforduló alkalmából tervezett programokról Németh Csaba plébános beszélt.
A szolgáltatás a helyben történő ügyintézésre nyújt lehetőséget.
A Bázakerettyei Tűzoltó és Speciális Mentő Egyesület sikeresen mentette meg a bajba jutott állatot.
Az ő nedűi nyerték el Galambokon a legjobb fehérbor, vörösbor és a falu bora címet is
Vida László polgármester szeretné valóra váltani a kampányban tett ígéretét.
Lenti és Hernyék között könnyítik meg az aktív turizmus kedvelőinek közlekedését.
Bár azt mondják rá:
Letenyén március 15-én délelőtt tartottak koszorúzással egybekötött megemlékezést az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére.
Gutorföldén az elmúlt héten pénteken nőnapi rendezvényt tartottak, szombaton pedig disznóvágásra ébredt a község népe.
Kétszázötven darab szalagos fánk várta a résztvevőket.
A sok-sok adomány mellett kormányzati segítség is érkezik a Kőszikla-szurdok infrastruktúrájának megújításához.
A telemedicina segítségével a háziorvosi ellátás ott is elérhetővé válik, ahol régóta nincs állandó orvos.
Vida László polgármester beszélt a letenyei önkormányzat fejlesztési elképzeléseiről.