A győztes csapat (Fotó: Facebook/Bocuse d'Or)
Franciaország nyerte a világ legrangosabb szakácsversenye, a Bocuse d'Or fődíját, amelyet hétfő este hirdettek ki a franciaországi Lyonban. A második helyezett Dánia, a harmadik Norvégia lett, a magyar csapat a 11. helyen végzett.
A verseny legjobb commis-jének járó díjat a svájci csapat segítője nyerte, a legjobb elviteles téma különdíját Svédország, a legjobb hústálnak járó elismerést Izland kapta.
A vasárnap és hétfőn Lyonban, a SIRHA kiállítás részeként tartott döntőben 21 nemzet csapata készíthette el fogásait, a magyar csapatot vezető Veres István séf hétfőn versenyzett.
A csapat tagja Molnár Bence commis (segéd) és Széll Tamás coach, a csapat elnöke ezúttal is Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke volt.
A verseny legjobb commis-jének járó díjat a svájci csapat segítője nyerte, a legjobb elviteles téma különdíját Svédország, a legjobb hústálnak járó elismerést Izland kapta.
Idén első alkalommal adták át a Bocuse d'Or Social Commitment Awardot, vagyis a társadalmi felelősségvállalást díjazó elismerést: a díjat Kolumbia kapta. A díjat az a csapat kaphatta meg, amely a legelkötelezettebbnek találtatott az olyan témákban, mint az élelmiszersegély, élelemosztás, a pazarlás elleni küzdelem, a fenntartható termesztés.
Ilyen hosszúra nyúlt felkészülés még sosem fordult elő a Bocuse d'Or, világ legnagyobb presztízsű szakácsversenyének több mint három évtizedes történetében. A szinte zárt kapuk mögött, tavaly októberben megrendezett tallinni európai válogató után a lyoni világdöntőt többször is elnapolták, így most kivételesen nem január, hanem szeptember végére tolódott.
A koronavírus-járvány hatására nemcsak az időpontot, hanem a versenyfeladatot tekintve is történt változás, hiszen a Bocuse d'Or verseny híres arról, hogy szinkronban van a világban zajló eseményekkel és az aktuális kulináris trendekkel. A legnagyobb változás, hogy a csapatoknak a szokásos tányértéma helyett elviteles menüt kellett készíteniük, három fogást, amelyek közül mindegyikben kötelező alapanyag volt a paradicsom.
A magyar csapat előételként ratatouille tarte-ot készített konfitált paradicsommal, paradicsom vinaigrette-tel és petrezselyem olajjal, főételként garnélával töltött derelyét grillezett paradicsommal, garnéla-bisque-kel és fehérparadicsom szósszal tálalva. A desszert paradicsom-eper-bodzavirág baba, egy klasszikus francia desszert volt, eredetileg egy rumos szirupba áztatott tészta.
A korábbi évekkel ellentétben az egyik leglátványosabb és legizgalmasabb versenyfeladat, a hústéma prezentálásához a csapatok ezúttal nem önállóan tervezték és készítették el tálaikat, hanem mindenki egyforma tálat kapott. Ez egészült ki egy fém edénnyel, melyben egy ragut kellett bemutatni. Ez a hús harmadik köreteleme, melynek zöldségekből és magvakból kellett készülnie.
A magyar csapat az erős középmezőnyben végzett (Fotó: Facebook/Magyar Bocuse d'Or Akadémia)
Veres István és csapattársai brezírozott marhastefániát és fűszervajjal töltött „madelaine-t" készítettek. A hústál elemei között kétféle vegán burgonyaköret jelent meg: konfitált burgonya hagymalekvárral, savanyított kaprilevéllel és kakukkfűvel, valamint ropogós burgonyapuffancs burgonyapürével. A ragutálban krémes zöldségragut tálaltak sajtszósszal, emellett brokkoli és sült cékla salátát is bemutattak tormával és almával.
A Bocuse d'Or versenyeken a végső pontszámok tekintetében mindig fontos szerepet kap a fenntartható gondolkodás, a pazarlás redukálása. Így a 2021-es lyoni döntőn is nagy szerepet kaptak a fenntarthatósági szempontok. Az elviteles ételek csomagolásával kapcsolatban elvárás volt, hogy azok újrahasznosíthatók legyenek. Ezen kívül pedig a konyhai zsűri idén a szelektív hulladékgyűjtés mellett a fel nem használt nyersanyagok mennyiségére is nagy figyelmet fordított.
Mivel a világdöntőre több mint fél évvel a szokott időpont után került sor, közben a Magyar Bocuse d'Or Akadémia gőzerővel készült a következő versenyre is, és október 21-én már le is bonyolítja a magyar döntőt, amelyen Adamek Balázs, Dalnoki Bence, Huszár Tibor, Kelemen Roland és Veres István méri össze tudását. A tét óriási, hiszen a nyertes képviselheti Magyarországot a 2022 márciusában megrendezésre kerülő európai válogatón, amelynek 2016 után ismét Budapest ad majd otthont.
(Forrás: hirado.hu)
A békediktátum nem csupán földrajzi értelemben változtatta meg a Kárpát-medencét. Családokat szakított szét, gazdasági kapcsolatokat tört meg, és évszázadokon át együtt élő közösségeket választott el egymástól.
Magyar Péter nem sokáig bírt ellenállni a brüsszeli törekvéseknek. Mi jöhet még?
Csupán arról egyezett meg von der Leyennel, hogy mit követelnek a támogatásokért cserébe. Szó sincs még utalásról.
Von der Leyen a migrációs paktum végrehajtásáról is beszélt, hangsúlyozva, hogy az Európai Unió minden tagállamában hasonló feltételek kialakítására törekednek, és ennek érdekében együtt kívánnak működni a magyar kormánnyal.
Dr. Székely János püspök, a búcsú ünnepi szónoka szerint a szeretet országát nem lehet gyűlölettel, a jogállamot nem lehet a jog áthágásával építeni.
A Tisza-kormány javaslata értelmében egy miniszterelnök legfeljebb két cikluson át tölthetné be tisztségét, a szabályozást pedig 1990-ig visszamenően alkalmaznák.
Az obszervatóriumhoz, valamint a katasztrófavédelemhez a közlemény kiadásáig nem érkezett bejelentés károkról vagy személyi sérülésekről.
Egy több fegyverrel érkező támadó lövéseket adott le egy Donald Trump részvételével tervezett rendezvény közelében, de a rendőrök időben elfogták, egy sérült rendőrrel, súlyosabb következmények nélkül.
Hónapokig titokban tartották a súlyos diagnózist, most derült ki mi történt
Ankara a korlátozást a gyermekek és fiatal felnőttek nagyobb védelmével, illetve a biztonságosabb, átláthatóbb és felelősebb digitális környezet megteremtésével indokolta.
A JSC Ukrtransnafta készen áll, hogy újraindítsa a kőolajszállítást Magyarország és Szlovákia felé.