Panoráma - 2022. február 22., Kedd
#Vlagyimir Putyin #Oroszország #Ukrajna #háborús konfliktus #külpolitika

Putyin háborús beszédet mondott

Putyin háborús beszédet mondott

Vlagyimir Putyin (Fotó: MTI)

Ukrajna önálló államiságát is kétségbe vonta Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő esti televíziós beszédében.

Putyin történelmi leckével kezdte televíziós beszédét, amelyben megkérdőjelezte Ukrajna államiságát. Úgy fogalmazott, hogy a modern Ukrajnát a kommunista Oroszország, szovjet Ukrajnát pedig Vlagyimir Lenin „hozta létre”, akit bírált is amiatt, hogy ezzel „hátrányba hozta” Oroszországot. „Dekommunizációt akartok? Ez nekünk megfelel. De ne álljunk meg félúton. Készen állunk megmutatni, hogyan néz ki a valódi dekommunizáció” – fenyegette meg Kijevet. 

Putyin a szakadár ukrán területeket „ősi orosz földnek” nevezte, Ukrajnát pedig az orosz történelem szerves részének. 

Elismerte, hogy a kelet-ukrajnai helyzet kritikus, egyre nő a „neonácik” befolyása. Panaszkodott amiatt, ahogyan a poszt-szovjet Ukrajna viselkedett Oroszországgal szemben, és megvádolta Kijevet, hogy a múltban „lopta az orosz gázt”. Szerinte az ukrán vezetők csak a jó dolgokat akarták Moszkvától, mindenféle kötelezettség nélkül, miközben Oroszország mindig nyitottan és együttműködően állt hozzájuk.

Megismételte régi véleményét, hogy Oroszországot „megrabolták” 1991-ben, amikor szétesett a Szovjetunió. Erről már korábban is gyakran beszélt, és „geopolitikai katasztrófának” nevezte a blokk széthullását. 

Ukrajna szerinte sosem volt elég stabil ahhoz, hogy önálló legyen, mindig külföldi nagyhatalmakra támaszkodott, most pedig amerikai gyarmat lett, „bábrezsimmel”, a hatóságokat megfertőzte a nacionalizmus és a korrupció vírusa, az orosz nyelvet marginalizálták.

Állítása szerint Ukrajna saját nukleáris fegyverarzenált tervez létrehozni szovjet tudással, a nyugati hírszerzéseket pedig azzal vádolta, hogy segítenek Kijevnek bűntetteket elkövetni. Úgy vélekedett, hogy amennyiben Ukrajnának sikerül tömegpusztító fegyvereket szerezni, akkor az egész globális helyzet drasztikusan megváltozik. Emlékeztetett, hogy az elmúlt hónapokban áradt a nyugati fegyver az országba, és azt állította, hogy a NATO-tanácsadók folyamatosan jelen voltak hadgyakorlatokon Ukrajnában. Azzal vádolta az Egyesült Államokat és a NATO-t, hogy háborús hadszíntérré változtatják az országot.

Megismételte, hogy Ukrajna felvétele a NATO-ba közvetlen fenyegetést jelentene Oroszország biztonságára. Szerinte a közelmúlt eseményei csak fedezékül szolgáltak a NATO-csapatok gyors ukrajnai telepítéséhez, és katonai bázis szintű NATO-kiképzőközpontokat hoztak létre az országban. 

Ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy az ukrán alkotmány nem engedélyez külföldi katonai bázisokat az ország területén.

Ismét felemlegette, hogy annak idején megígérték Moszkvának, hogy a NATO nem terjeszkedik majd keletre, és ennek az ellenkezője történt. (Condoleezza Rice volt amerikai külügyminiszter másképp emlékszik erre. A CNN-nek adott hétvégi interjúban azt mondta, az oroszoknak addig nem volt problémájuk a NATO-keleti bővítésével, míg fel nem merült, hogy rakétákat telepítsenek Lengyelországba.)

Rendben, nem akarjátok, hogy a barátaitok legyünk. De ellenséget csinálni belőlünk? Erre csak egyetlen válasz van  – jelentette ki. 

„Nem akarják, hogy itt legyen ez a nagy, önálló, erős ország, amelyet Oroszországnak hívnak. Innen ered az egész amerikai viselkedés” – hangsúlyozta, és azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy terroristákat támogat Csecsenföldön, és nem veszi figyelembe Oroszország érdekeit a NATO-bővítéskor és a rakétavédelem területén.

Az elnök bejelentette a beszédben, amit már korábban nyilvánosságra hozott a Kreml, vagyis, hogy elismeri a két szakadár ukrajnai terület, az úgynevezett donyecki és luhanszki köztársaságok függetlenségét, és azonnal alá is írta az erről szóló rendeletet, valamint felkérte a parlamentet, hogy minél hamarabb ratifikálja azt. A lépés lehetővé teszi Oroszország számára, hogy csapatokat küldjön a védelmükre – ezt Boris Johnson brit kormányfő a nemzetközi jog egyértelmű megsértésének tartja, és elítélte Németország is. A Reuters szerint elképzelhető, hogy a szakadárok elismerésével Putyin megtorpedózta a Joe Biden amerikai elnökkel tervezett csúcstalálkozót. 

Az aggodalmak a rubel árfolyamán is meglátszottak, az orosz deviza az elnök beszéde alatt 3,3 százalékkal, 79,83-as szintre gyengült a dollárhoz képest.

Külföldi tudósítók aggodalmasan számoltak be az elnök beszédéről. Max Seddon, a Financial Times moszkvai tudósítója a Twitteren azt írta, számítottak arra, hogy Putyin agresszív és kompromisszumképtelen lesz, de ez „egyenesen rémisztő. Ez egy háborús beszéd volt” – fogalmazott.

(Forrás: VG)

Még érdekes lehet ...


2025. június 13., Péntek

Izrael megtámadta Iránt – ez mindannyiunknak fájni fog

Megelőző céllal indult a katonai csapás; a konfliktus akár ki is szélesedhet, de a gazdasági hatásokat biztosan megérzi az egész világ.


2025. június 10., Kedd

Iskolai lövöldözés Graz-ban, gyerekek is áldozatul estek!

Állítólag egy diák az elkövető, aki öngyilkos lett.


2025. június 02., Hétfő

Összetartozunk - Összefogás Székelyföldért!

A közmédia az Ökumenikus Segélyszervezettel adománygyűjtést kezdeményezett, és egész napos műsorfolyammal készül június 4-ére, a nemzeti összetartozás napjára.


2025. május 27., Kedd

A németek jelentős része szerint Orbán Viktor jó kormányfő

„Gratulálok, Herr Orbán! Ez bátor lépés.”


2025. május 25., Vasárnap

2025. május 16., Péntek

A zrínyisek megtudhatták azt is, mit csinál a taplász +Képgaléria

Történelmi emlékek között, Erdélyben jártak a kanizsai diákok.


2025. május 08., Csütörtök

Habemus Papam! Van pápánk! (Frissítve)

Történelmi fordulópont a katolikus egyház élén: amerikai pápát választottak – Robert Francis Prevost lett XIV. Leó.


2025. április 26., Szombat

Végső tiszteletadással búcsúztak Ferenc pápától a Santa Maria Maggiore-bazilikában

A katolikus egyházfő előtt 200 ezres tömeg tisztelgett a Szent Péter-bazilika előtti téren.


2025. április 19., Szombat

Színes húsvéti élmények és ünnepi kiállítás a Vinariumban +Képgaléria

A tavasz beköszöntével a Vinarium különleges meglepetésekkel és ünnepi hangulattal várja látogatóit húsvét idején.


2025. március 10., Hétfő

Március 10., a székely szabadság napja

Az emléknap történelmi háttere 1854. március 10-ére nyúlik vissza.

+