Sport - 2021. július 12., Hétfő
#EURO 2020 #Olaszország #Európa-bajnok #tizenegyespárbaj

11-esekkel Olaszország az Európa-bajnok

A győztes csapat (Fotó: EPA/Michael Regan)

Olaszország nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot: Roberto Mancini együttese a részben budapesti rendezésű torna vasárnapi döntőjében 1-1 után tizenegyespárbajban győzte le Anglia csapatát a londoni Wembley Stadionban. Olaszország 1968 után másodszor lett a kontinens legjobbja. Az olasz válogatott immár 34 mérkőzés óta veretlen, folytatva ezzel története legjobb sorozatát.

Villámgyors góllal indult a finálé, a jobb- és  balhátvéd, azaz Trippier és Shaw összejátékának köszönhetően utóbbi az Eb-döntők történetének leggyorsabb gólját szerezte 116 másodperc után. A korábbi rekordot a spanyol Jesus Maria Pereda tartotta, aki az 1964-es döntőben 317 másodperc után talált be a Szovjetunió ellen.

Az első negyedórában hatalmas tempóban futballoztak az angolok, és több veszélyes akciót vezettek, de nem tudták növelni előnyüket. Az olaszok bő húsz perc után átvették a játék irányítását, rengeteg apró passzal próbálták felépíteni támadásaikat, de a visszahúzódó és betömörülő angolok kiválóan védekeztek.

202107120740_1012_eb_2.jpg (1200×659)Az olasz Leonardo Bonucci belövi az egyenlítő gólt (Fotó: MTI/EPA POOL/Facundo Arrizabalaga)

A fordulást követően sem változott a játék képe, az olaszok sokkal többet birtokolták a labdát, és főként Chiesa révén egyre veszélyesebbé váltak, az angolok pedig csak egy-egy szögletnél kerültek a rivális kapujának a közelébe. Az olasz fölény végül a 67. percben érett góllá, a védő Bonucci egyenlített. A Juventus futballistája 34 évesen és 71 naposan az Eb-döntők történetének a legidősebb gólszerzője lett, megdöntve a német Bernd Hölzenbein rekordját, aki 1976-ban 30 évesen és 103 naposan talált be Csehszlovákia ellen. A hajrában a csata inkább a középpályán zajlott sok szabálytalansággal, és még egy pályára berohanó szurkoló is megzavarta a játékot.

A hosszabbításban az olaszok tűntek fáradtabbnak, a friss angol cserék felpörgették a ritmust, de az eredmény nem változott, így az Eb-k történetében másodszor, 1976 után a 11-esek döntöttek a trófeáról.

Gareth Southgate, az angolok szövetségi kapitánya Jadon Sancho és Marcus Rashford személyében két játékost is közvetlenül ezt megelőzően küldött pályára, de mindketten hibáztak, ahogyan Bukayo Saka is, az olaszok hőse így a 22 éves kapus, Gianluigi Donnarumma lett. Utóbbit választották az Eb legjobbjává, míg Bonucci a döntő legértékesebb játékosa lett.

(Forrás: M4 Sport)

Még érdekes lehet ...

2021. szeptember 12., Vasárnap

Két góllal tért vissza a Manchester Unitedbe Ronaldo

Az ötszörös aranylabdás portugál támadó 2009-ben hagyta el a Manchester United csapatát, majd az idei nyári átigazolási szezon egyik szenzációjaként bejelentették, hogy 12 év után ismét az angol rekordbajnok játékosa lesz.

2021. szeptember 06., Hétfő

Történelmi pofon

A magyar labdarúgó-válogatott kikapott Albániában.

2021. szeptember 03., Péntek

Kiss Péter Pál: Nem szerettem volna egy banánhéjon elcsúszni

A kajakozó aranyérmet nyert K1 200 méteren a tokiói paralimpián.

2021. szeptember 02., Csütörtök

Arany-érem-eső!

Konkoly Zsófia és Pap Bianka paralimpiai bajnok!

2021. szeptember 01., Szerda

Konkoly Zsófia ismét remekelt

Pap Bianka után Konkoly Zsófia is ezüstérmet szerzett a tokiói paralimpia szerdai versenynapján, Konkoly 200 vegyesen állhat dobogóra.

Pap Bianka ezüstérmes 400 gyorson a paralimpián

Az úszó a magyar küldöttség tizedik érmét – harmadik ezüstjét – szerezte Tokióban.

2021. augusztus 31., Kedd

Ekler Luca világcsúccsal nyert aranyérmet távolugrásban a paralimpián

Saját világcsúcsát kétszer is megjavítva lett aranyérmes.

Bronzérmes a sportlövő Dávid Krisztina a paralimpián

A sportoló a magyar küldöttség nyolcadik érmét – harmadik bronzát – szerezte.

2021. augusztus 30., Hétfő

Egy tus döntött, bronzérmes a magyar női tőrcsapat a paralimpián

A női tőrözők a magyar küldöttség hetedik érmét szerezték.

2021. augusztus 29., Vasárnap

Illés Fanni remek versenyzéssel aranyérmes a paralimpián

A magyar versenyző a legjobb idővel került a döntőbe és igazolta is a papírformát.

Pálos Péter aranyérmes a paralimpián

Ausztrál ellenfele kétszer is vezetett, de a döntő szettben egyértelműen jobb volt a magyar versenyző.

2021. augusztus 28., Szombat

Szvitacs Alexa bronzérmet nyert a paralimpián

Az asztaliteniszező a magyar küldöttség harmadik érmét szerezte.

2021. augusztus 26., Csütörtök

Veres Amarilla paralimpiai bajnok!

Veres Amarilla paralimpiai bajnok lett a kerekesszékes vívók párbajtőrversenyében csütörtökön, Tokióban.

Konkoly Zsófia: Az álmok valóra válnak

A 19 éves Konkoly Zsófia a magyar paralimpiai küldöttség első érmét nyerte Tokióban.