Ilyen és ehhez hasonló zsírszörnyek kerülnek ki a csatornákból, ha azokba szemetelünk (A kép forrása: facebook.com/drvzrt)
A csatorna nem szemetes, erre hívja fel a figyelmet a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. Naponta kerül több oda nem illő anyag a lefolyóba, ami hatalmas károkat tud okozni. A DRV honlapján közzétette a csatornahasználati illemtant is, mely közérthetően tartalmazza, hogy mi kerülhet a lefolyóba és mi nem. A gyermekek számára egy animációs filmmel is bemutatják kampányukba a problémát, számolt be róla a TV Keszthely.
Mint írják: sokan nem odaillő dolgokat engednek le a lefolyón keresztül. Ezek pedig hatalmas kárt tudnak okozni a csatornahálózatban. A legtöbben bele sem gondolnak abba, hogy az ételmaradék, egy-egy ártalmatlannak tűnő vattadarab vagy fültisztítópálcika akár üzemzavart is okozhat.
„A leginkább jellemző kártékony hulladékok, azok az üzemzavart okozó anyagok. Például a vízben nem oldható egészségügyi termékek, a nedves törlőkendők, a vattapamacsok, a tampon és az egyéb szálas anyagok. vannak a szerves szennyezőanyagok, ugye a háztartási sütőolajok, zsírok és az ételmaradékok. ezeket sem jó ugye a csatornába juttatni. Nagyon veszélyesek továbbá a mérgező anyagok, benzin festék, hígító vagy akár a gyógyszermaradványok. És a negyedik típus, az az úgynevezett túlterhelést okozó anyagok például az esővíz, a talajvíz a belvíz. Ezeknek sem szabad a szennyvízcsatornába jutniuk, hiszen ugye feloldják azt a közeget, ami a szennyvízcsatornában található, ezeket a hasznos baktériumokat, amik egyébként a lebontást végzik” - ismertette Lakatos Edina sajtószóvivő.
A szakember elmondta azt is, a csatornába engedett zsiradékok miatt például 2019-ben, Hévízen egy közel 4 méteres, 1 tonnás dugulás keletkezett a csőrendszerben. A hibák helyének feltárása mellett a megszűntetés és az eszközök helyrehozása is magas költségekkel jár. Ezek mellett szennyvíz kiöntést is okozhat az, ha nem tud megfelelően működni a csőrendszer. A dugulások által veszélyeztethetjük saját egészségünket, az élővilágot és a vizeket is.
„Összefoglalva a helytelen csatornahasználat a szolgáltatónak okozott indokolatlanul magas költségeken felül közegészségügyi kockázatot, felesleges környezeti terhelést, üzemzavart, a szolgáltatásnak az ideiglenes szüneteltetését és a színvonalának a csökkenését is eredményezheti. Tehát nagyon fontos, hogy a szennyvízcsatornába csak a mosás, a mosdás, a mosogatás, a takarítás és a WC-használat során keletkező szennyvíz kerüljön” - mondta el a szóvivő.
A DRV munkatársai felhívják a lakosság figyelmét, hogy legyenek körültekintőek, hiszen rájuk is komoly terheket róhat az, ha bizonyíthatóan ők okozták a dugulást. Továbbá a használt zsiradékok eltávolítására ajánlják az országban található, több mint 1000 használt zsiradék gyűjtőpontot. Több benzinkúton és nagyobb szupermarketnél is van lehetőség ezeknek a leadására.
(Forrás: tvkeszthely.hu)
Aki eddig hezitált, érdemes sietnie a téli gumik felszerelésével.
Az egyhetes őszi iskolai szünetre is számos programmal készültek.
Félpályás zárásokra, forgalomterelésre és sebességkorlátozásra kell számítaniuk a közlekedőknek.
Teljesen átalakul a tervezési, engedélyezési és kivitelezési szabályrendszer.
Ezúttal nyolcan vehettek át elismerést, köztük Horváth Zoltán, Tófej polgármestere és Nagy Ottó.
A Zalakarosi Fürdő 2023 után kapta meg ismét az elismerést.
Utoljára 2015-ben fordult elő, hogy szeptemberre is kitartott a hőség.
A legmagasabb nappali hőmérséklet Nagykanizsán 32 és 36 fok között alakul.
Az országos tisztifőorvos az ország egész területére augusztus 24-én, szombaton nulla órától augusztus 30-án, pénteken 24 óráig rendelte el a hőségriasztást.
Az országos tisztifőorvos a korábban elrendelt hőségriasztását szerda 0 órától harmadfokúra emeli, és vasárnap 24 óráig meghosszabbítja.
Az országos tisztifőorvos a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére rendelte el.