Elmeszelték a trianoni diktátum századik évfordulójára állítandó mementó ügyét a kanizsai balliberális nyolcak. Az egyfős közgyűlési többség semmilyen kompromisszumra nem volt hajlandó, döntésüket pedig valótlanságokkal próbálták (előre is) igazolni.
A botrányos múlt csütörtöki közgyűlés előtt Fodor Csaba, az ÉVE frakcióvezetője a polgármesternek címzett Fb-posztjában azt írta: „Abban biztosak vagyunk, hogy ennek az emléktáblának az elhelyezése nem olyan kérdés, mely a veszélyhelyzet alatt meghozandó döntések körébe tartozik. Ha a város fontosnak tartja a jövő nemzedékeit tájékoztatni arról, hogy miként gondolkodtak Trianonról a 2020. évben élt kanizsai polgárok, akkor készíttesse el a város az emléktáblát, melynek költségeihez kérjen közadakozást, melyben szívesen fogadjuk bárki (legyen az Alapítvány, Egyesület, gazdálkodó szervezet és/vagy magánszemély) adományát. Ne kerítsünk egy ilyen, az emlékezést hirdető emléktábla felállításához politikai hátteret. Trianon minden magyar embernek fájó döntés volt, legyen az akármilyen, vagy éppen semmilyen politikai oldalhoz tartozó. Ez a szomorú döntés az egész magyar nemzetet sértette, és bántja ma is”.
A Nagy-Magyarország emlékmű mellé helyeznék el az emléktáblát. Egyelőre a nyolcak ezt nem engedik (Fotó: Gergely Szilárd)
De nemcsak ebből lehetett sejteni a szivárványkoalíció hozzáállását, hiszen nem sokkal korábban azt kezdték terjeszteni, felháborító, hogy a város ad kölcsön a Polgári Kanizsáért Alapítványnak, sőt, Cseresnyés Péternek és Kövér Lászlónak, illetve úgy próbálták beállítani, mintha a városnak kellene támogatni a civil szervezet emléktábla-állítását – holott ez pont fordítva van.
A VALÓSÁG ENNÉL EGYSZERŰBB
Nos, az MSZP-DK-Momentum-LMP-Jobbik alkotta politikai alakulat hazugságaival szemben a helyzet úgy áll, hogy az önkormányzat még az előző ciklusban eltervezte, méltó emléket szeretne állítani a diktátum 100. évfordulójára, s az emléktáblát a Nagy-Magyarország emlékmű közelében helyeznék el. Ezt a szándékot karolta fel Kövér László házelnök és Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő, akik a Polgári Kanizsáért Alapítványon keresztül összesen 2,4 millió forintos adományt biztosítottak az összesen 4,4 milliós költségvetésből. Tehát a városnak csupán kétmillió forintjába került volna a saját trianoni mementója.
De egyelőre úgy fest, a nemes ügyet megfúrták a nyolcak.
SZIVÁRVÁNYOS DÖNTÉSEK
A valótlanságok terjesztésén túl a nyolcak a múlt csütörtöki közgyűlésen – egy fős többségüket kihasználva – nem járultak hozzá ahhoz, hogy a város elkészíttesse az emléktáblát, vagyis nem biztosították a fennmaradó kétmillió forintot. Tették ezt aközben, hogy megemelték saját tiszteletdíjukat és visszaállították a tanácsnoki rendszert, maguk közül jutalmazva három frakciótagot, vagyis a saját térfelükön osztogattak bőkezűen, sőt sokkal később az egyik veszteséget termelő cégvezetőjük fizetését emelték meg majdnem a duplájára, 800 ezer forintra.
S hogy nem a kétmilliót akarták megspórolni, hanem más, talán ideológiai és viszonyulási problémájuk van Trianonnal kapcsolatban, azt ékesen bizonyítja, hogy még arra sem voltak hajlandók, hogy a tulajdonosi hozzájárulást megadják az emléktábla felállításához. Ez a változat pedig pont arról szólt, amit Fodor Csaba posztjában szorgalmazott, vagyis hogy közadakozásból készüljön el a mementó, az önkormányzati többségnek ehhez csak meg kellett volna szavazni, hogy közterületre, a Nagy-Magyarország emlékmű közelébe kerülhessen. De ennek is ellenálltak.
Másnap pedig a közbeszerzési bizottságban véreztették el végérvényesen a kezdeményezést, miután érvénytelenítették a beszerzési eljárást, vagyis a gránitlap megvásárlását, a munka elkezdését.
FUX(I) MAXI HAZUGSÁGAI
Nehéz lenne ezek után a konstruktivitás halvány szándékát is felfedezni a szivárványkoalíció ténykedésében, mint ahogyan az üggyel kapcsolatos hazugságaikat is megcáfolták a valóság tényei. Vélhetően kicsinyes politikai-hatalmi bosszúról van szó – egy olyan ügyben, amelynek jó esetben politikai vitákon, csatákon felül kellene állni.
A két kanizsai jobbikos is a trianoni emlékmű ellen szavazott. Hová tűnt a régi hit? (Fotó: Gergely Szilárd)
A közgyűlés Fux(i) Maxija hiába írta, hogy „Trianon minden magyar embernek fájó döntés volt, legyen az akármilyen, vagy éppen semmilyen politikai oldalhoz tartozó. Ez a szomorú döntés az egész magyar nemzetet sértette, és bántja ma is”, szemmel láthatóan maga és az általa irányított többségi frakció sem gondolja így, hiszen akkor nem gátolták volna meg minden eszközzel a tábla felállítását. A történelmi hűség kedvéért jegyezzük meg, a balliberális oldal két jobbikos szavazattal söpörte le a kezdeményezést, pedig ez a párt hajdan nemzeti értékeket vallott, amelynek része Trianon máig tartó gyásza is. A jelek szerint viszont ma már egyáltalán nem így van, két kanizsai képviselőjüket például bizottsági elnöki és tanácsnoki stallummal fizették ki a balliberális alakulatban.
A nemzeti konzultációhoz kapcsolódó országjárás keretében látogatott Nagykanizsára dr. ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Az újbormustra minden évben kiemelkedő esemény a miklósfai gazdák számára.
A kormány eddig 32 milliárd forintot fordított a notebook-projektre.
Cseresnyés Péter a nemzeti konzultáció fontosságáról beszélt.
Tabudöntögetés a Polgári Est keretében.
A fiatalok szakmaválasztását segítette a rendezvény.
November 12-én, kedden 17 órakor az Egylet Pincében folytatódik a NagyON Kanizsa Egyesület programsorozata.
November a helyi tehetségtámogatás hónapja.
Új elnöke van a környező kistelepüléseket tömörítő szervezetnek.
Bedő György a nagykanizsai közgyűlés új tagja, aki Bata Hajnalka helyét veszi át a Fidesz-frakcióban.
Kanizsai képzőhelyek mutatkoznak be a Kanizsa Arénában.
A 14C jelzésű járatok mindenszentek napján a Városkapu körút és a Tripammer utcai köztemető között közlekednek.
A prosztatarák korai felismerése érdekében hirdetett szűrőprogramot a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház.
Az állatmenhely működésével kapcsolatban két állatvédő egyesület kereste meg a járási főállatorvost, egyúttal Nagykanizsa város polgármesterét.
A Nagykanizsai Polgári Egyesület által szervezett megemlékezésen Szabó Szilárd, a nagykanizsai Fidesz frakcióvezetője mondott beszédet.
Mutatjuk a levelet, ami alapján Balogh László korábbi polgármester kénytelen volt feljelentést tenni.