(Fotó: Gergely Szilárd)
Az augusztus 20-án a minket, magyarokat megszólító Szent István nem egy személy, hanem a jövőt építő ember, a döntés, a király, aki elhívja és megerősíti énünknek azt részét, amely 1000 éve nem tágít a Kárpát-medence ölelő karjaiból, mondta Balogh László polgármester az államalapítás alkalmából rendezett ünnepségen Nagykanizsán.
A polgármester hozzáfűzte: a magyarság itt, a Kárpát-medencében talált otthonra, s bár küzdelmes volt történelme, de „megértette királya szavát és döntését, hogy a földhöz, a területhez tartozó kötelezettségek, a törvény és hagyomány által szavatolt összetartozás és hűség a jövő egyedüli garanciája, nem pedig a vágyak vezérelte hontalan kalandozás.”
István király, aki „a történelem viharai közepette nem saját érdekei mentén lavírozott, hogy érzései kalodájába rekedve megnyerje a jelen csatáit, valóban hitte, és 1000 év történelme bizonyította is, hogy e különleges és egyedi föld megművelése sajátos és egyedi kultúrát és törvényi rendet teremt itt.”
Ez a hit és erő tette lehetővé, hogy a magyar állam, majd később a magyar nemzet megszülessen, és harcai, áldozatai közepette is, de újra és újra felállva, megmaradjon, mondta Balogh László.
Kifejtette: államalapító királyunknak köszönhető, hogy erős alapokra támaszkodva megélhettük a történelem nagy korszakait, s beírhattuk nevünket a világ eseményeinek krónikáiba. „Neki köszönhetjük azt is, hogy mély tragédiákat, súlyos veszteségeket is átvészeltünk, mert megtartott minket az államalapítás tettének erkölcse és hite önnön kultúránk medrében”, mutatott rá.
(Fotó: Gergely Szilárd)
Ugyanakkor kiemelte, hogy a királyok, országvezetők, döntéshozók mellett az egyszerű emberek is küzdöttek, hogy Szent István örökségét életben tartsák. Most pedig ránk vár a küldetés, hogy ezt az értéket megőrizzük és átörökítsük.
Az a történelmi feladatunk, hogy méltók legyünk múltunk hagyatékára, nagyanyáink és nagyapáink tetteire és áldozatára, örömére és bánatára, fogalmazott a polgármester.
Őseink bennünket álmodtak meg jövőjüknek, Szent István értünk vállalta a jog és az erkölcs, a hit és a törvény követelményét, és most ők szólítanak minket az ünnep szentségén keresztül, fűzte hozzá.
„Mert mi vagyunk a jelen világ képviselői, az eddigi múltunk utolsó lovagjai és a jövő zálogai. Mi vagyunk az ő munkájuk gyümölcse, kezdete és vége, bizodalma és hite. Mi értünk tudták átvészelni a szörnyűségeket, és értünk örültek az aratás bőségénél. Értünk, csakis értünk szólt az 1000 éves történelmünk! E hagyaték vállalása a mi felelősségünk, ünnepünk, dicsőségünk és feladatunk. Hogy mi is átadjuk kultúránkat és annak értékeit a lányainknak és a fiainknak. Megálmodva az ő, nemzetünk és városunk jövőjét”, zárta beszédét.
Nagykanizsán az augusztus 20-i ünnepséget a hagyományoknak megfelelően, de a járványügyi intézkedéseket szem előtt tartva rendezték meg. Reggel a Deák téren felvonták a nemzeti lobogót, és a Nagykanizsai Fúvószenekar zenélt, majd az Erzsébet téren ökumenikus szertartáson megáldották, megszentelték a történelmi egyházak képviselői az új kenyeret. Az ünnepség délelőtti része kulturális műsorral zárult.
Erről fotókat a cikk alatt, galéráinkban talál!
A nemzeti konzultációhoz kapcsolódó országjárás keretében látogatott Nagykanizsára dr. ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Az újbormustra minden évben kiemelkedő esemény a miklósfai gazdák számára.
A kormány eddig 32 milliárd forintot fordított a notebook-projektre.
Cseresnyés Péter a nemzeti konzultáció fontosságáról beszélt.
Tabudöntögetés a Polgári Est keretében.
A fiatalok szakmaválasztását segítette a rendezvény.
November 12-én, kedden 17 órakor az Egylet Pincében folytatódik a NagyON Kanizsa Egyesület programsorozata.
November a helyi tehetségtámogatás hónapja.
Új elnöke van a környező kistelepüléseket tömörítő szervezetnek.
Bedő György a nagykanizsai közgyűlés új tagja, aki Bata Hajnalka helyét veszi át a Fidesz-frakcióban.
Kanizsai képzőhelyek mutatkoznak be a Kanizsa Arénában.
A 14C jelzésű járatok mindenszentek napján a Városkapu körút és a Tripammer utcai köztemető között közlekednek.
A prosztatarák korai felismerése érdekében hirdetett szűrőprogramot a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház.
Az állatmenhely működésével kapcsolatban két állatvédő egyesület kereste meg a járási főállatorvost, egyúttal Nagykanizsa város polgármesterét.
A Nagykanizsai Polgári Egyesület által szervezett megemlékezésen Szabó Szilárd, a nagykanizsai Fidesz frakcióvezetője mondott beszédet.
Mutatjuk a levelet, ami alapján Balogh László korábbi polgármester kénytelen volt feljelentést tenni.