(Fotók: Gergely Szilárd)
Az 1917 és 1922 közötti orosz polgárháború idejéből származó bankjegyek voltak a főszereplői a vasárnapi kanizsai érembörzén tartott kiállításnak.
A kiállításon bemutatott időszakban kétféle rubel volt Oroszországban, ugyanis a fehér és a vörös területeken külön fizetőeszközt használtak, amelyek ráadásul földrajzi tájegységenként is eltérőek voltak, mondta el Farkas István, a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete kanizsai és keszthelyi csoportjának titkára.
– Sarló-kalapácsos, csillagos rubelek voltak, ez az egyik ismérve. Itt pedig még a cári sas, de már korona nélkül, mert méltányolták azt, hogy a cár lemondott. A hadi cselekmények során, ahogy haladtak előre vagy vonultak vissza, úgy kellett telepíteni a bankjegynyomdákat.
A kiállított bankjegyek Varga János tulajdonában vannak. A nagykanizsai gyűjtő régóta hódol szenvedélyének. Főleg antik pénzeket gyűjt, viszont érdekli a történelem, így elmélyült az orosz polgárháborúról szóló leírásokban, ezért kezdte el a most bemutatott bankjegyeket is gyűjteni. A kiállított bankjegyek között olyan is szerepelt, amelyet az infláció miatt úgy hoztak forgalomba, hogy a kinyomtatott ívet nem vágták fel.
– Általában nem kerül forgalomba ilyesmi, de ott és akkor már olyan mértékű volt az infláció, hogy negyvenes lapokban adták ki a pénzeket, és a kedves partner annyit vágott le a boltban, amennyit akart, és úgy fizetett, a többit meg eltette – magyarázta Varga János.
Cseresnyés Péter, Farkas István és Varga János (b-j) nézik a kiállítás darabjait
A kiállítás fővédnöke Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő az akkori kort párhuzamba állította napjainkkal.
– Egy nagyon erőszakos kis csoport – a bolsevikok – egy olyan eszmeiséget próbáltak rányomni az orosz népekre, amelyik teljesen idegen volt tőlük. És ebben a polgárháborús időszakban az egyes csoportok egymás elleni uszításával sikerült elérni, hogy a cári Oroszország összeomoljon. Létrejött egy nagyon erőszakos kisebbség által összekovácsolt Szovjetunió, amely a saját politikai eszmerendszerét ráerőltette a világra. Ennek egy következő lépése Kelet-Európa „bekebelezése” volt, szellemi és fizikai elnyomással. Azért is érdekes ez a történet, mert egy hasonlóan erőszakos szellemiség kezd a világban elterjedni, ezúttal a liberalizmus égisze alatt. A kockázatok, veszélyek viszont ugyanazok, mint egykor, az 1910-20-as évek, amikor a bolsevizmus kezdte felütni a fejét Oroszországban.
A nemzeti konzultációhoz kapcsolódó országjárás keretében látogatott Nagykanizsára dr. ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Az újbormustra minden évben kiemelkedő esemény a miklósfai gazdák számára.
A kormány eddig 32 milliárd forintot fordított a notebook-projektre.
Cseresnyés Péter a nemzeti konzultáció fontosságáról beszélt.
Tabudöntögetés a Polgári Est keretében.
A fiatalok szakmaválasztását segítette a rendezvény.
November 12-én, kedden 17 órakor az Egylet Pincében folytatódik a NagyON Kanizsa Egyesület programsorozata.
November a helyi tehetségtámogatás hónapja.
Új elnöke van a környező kistelepüléseket tömörítő szervezetnek.
Bedő György a nagykanizsai közgyűlés új tagja, aki Bata Hajnalka helyét veszi át a Fidesz-frakcióban.
Kanizsai képzőhelyek mutatkoznak be a Kanizsa Arénában.
A 14C jelzésű járatok mindenszentek napján a Városkapu körút és a Tripammer utcai köztemető között közlekednek.
A prosztatarák korai felismerése érdekében hirdetett szűrőprogramot a Nagykanizsai Kanizsai Dorottya Kórház.
Az állatmenhely működésével kapcsolatban két állatvédő egyesület kereste meg a járási főállatorvost, egyúttal Nagykanizsa város polgármesterét.
A Nagykanizsai Polgári Egyesület által szervezett megemlékezésen Szabó Szilárd, a nagykanizsai Fidesz frakcióvezetője mondott beszédet.
Mutatjuk a levelet, ami alapján Balogh László korábbi polgármester kénytelen volt feljelentést tenni.