A szakemberek július elsejétől ott folytatják a munkát, ahol a koronavírus-járvány kirobbanásakor abbahagyták (Fotó: Jóri András - BM OKF, Kontra György - BM OKF GEK)
Bőven van munkájuk a koromlovagoknak, hiszen a három hónapos kényszerszünet miatt országszerte feltorlódtak a kötelező társasházi feladatok. Emiatt a katasztrófavédelem minden kéményseprője a társasházaknál dolgozik.
A kéményseprők a társasházi kémények ellenőrzésekor először a tetőn dolgozva felülről meggyőződnek a központi járat átjárhatóságáról. Ilyenkor egy vasgolyót engednek le, hogy az esetleg belehullott falevéltől és egyéb szennyeződéstől megtisztítsák a járatot, majd kamerával is átnézik a hibák kiszűrése végett. Ezután lakásonként is elvégzik az ellenőrzést: itt a kéménybekötések számát, állapotát, tömörségét vizsgálják, továbbá megmérik az égéstermék szén-monoxid-tartalmát, és azt hogy ez a gáz visszaáramlik-e a lakásba. Emellett az elszívó berendezéseket és a nyílászárókat is átnézik, ugyanis a modern nyílászáróval rendelkező lakásoknál előfordulhat, hogy az ablakokon nincsen légbevezető, és ha nincs levegő-utánpótlás – huzat – akkor a kéményen nem tud távozni az égéstermék.
A szakembereknek nem tart sokáig a művelet, ha mindent rendben találnak, és a kémény is tiszta, akkor ingatlanonként nagyjából fél órát igényel a munka. A társasházi kéményseprés a lakosság számára ingyenes, a gazdálkodó szervezeteknek pedig díjköteles. Ahol hibát állapítanak meg, ott tanácsot adnak arról, hogy miként javítható a feltárt probléma, és előírják a tulajdonosnak a javíttatást.
Az ellátási területhez tartozó 17 megyében évente 300-320 ezer társasházi kéményt kell megvizsgálniuk a katasztrófavédelem kéményseprőinek. Ehhez hozzáadódnak a családiház-tulajdonosok önkéntes igénylései és a megrendelések is, így évente körülbelül 1–1,3 millió kéményhez vonulnak ki.
A tapasztalatok szerint a legtöbb társasházi kémény rendben van, de azért akadnak hibás, nem megfelelő égéstermék-elvezetők is. A helyzet megyénként erősen eltérő. A legtöbb gondot a régi járatok elöregedése, elhasználódása okozza, ezeket fel kell újítani.
Egy másik jellemző probléma a korosabb kazánok, és a vegyes-, illetve gázüzemű berendezések meghibásodása, mert egy új készülék beszerelése együtt jár a társasházi kémények kényszerű bélelésével vagy átépítésével.
Betartva az egészségügyi előírásokat a kéményseprőknél van szájkendő, maszk és kesztyű is. Az elmúlt néhány hét tapasztalatai szerint az emberek mindenhol készségesen fogadták a szakembereket.
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.
Kigyulladt egy megközelítőleg ötven négyzetméteres lakóház Várföldén, az épület teljes terjedelmében kiégett.