Tűzoltó belvizet szivattyúz egy nagykanizsai ház udvarán (Archív, fotó: MTI/Varga György)
A víz akadálytalan elfolyása miatt rendkívül fontos, hogy az ingatlanok előtti árkok és átereszek mindig tiszták legyenek, figyelmeztet a katasztrófavédelem. Ez minden esetben az ingatlan tényleges használójának a feladata. A közterületen lévő árkok, nyitott csatornák, folyókák mellett a járműbehajtók átereszeinek építése és rendszeres karbantartása, tisztántartása is az ő, illetve a tulajdonos kötelessége. Gyomirót nem ajánlott használni, hiszen növényzet hiányában a föld fellazul, és a nagy esőzés következtében sártenger alakul ki, amely szintén eltömíti az árkokat és az átfolyókat.
Mit tilos az árkokba szórni / önteni / beleseperni?
- szennyezett vizet (olajos, vegyszeres, kommuniális szennyvíz)
- állattartás hulladékait tartalmazó vizet (akár előkezelt, akár tisztított) bevezetni
- dugulást vagy rongálódást okozó anyagot (szemetet, iszapot, papírt, törmeléket, tűz- és robbanásveszélyes anyagot)
- összegyűjtött kerti hulladékot (ágakat, egyéb szemetet)
Egy-egy heves esőzés után fontos ellenőrizni az átereszek átjárhatóságát, hiszen a nagy mennyiségű csapadék hatására elindulhat a feliszapolódás, ami tovább csökkenti a vízáteresztő képességet.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a szélsőséges időjárási körülmények egyre erősebben jelentkeznek a térségben, a hirtelen, pár óra leforgása alatt lezúduló több havi csapadékmennyiség pedig komoly problémákat okozhat, ezért fontos az árkok rendszeres ellenőrzése és tisztítása.
(Forrás: ZMKI)