Illusztráció (A kép forrása: pexels.com/Andrea Piacquadio)
A trükkös csalók egyik módszere az úgynevezett unokázós csalás. A csalók ilyenkor az időskorú áldozatot az unoka vagy közeli hozzátartozó nevében telefonon hívják fel, majd különböző indokkal pénzt próbálnak kicsalni tőle. A napokban Kanizsán is ismét előfordult ilyen eset. Dobri Lajosnét felhívták, és az egyik unokája nevén mutatkozott be a telefonáló.
– Furcsa volt a hangja, kérdeztem is, miért ilyen a hangja, mi történt vele. Azt mondta, karambolozott, nekiment egy nagyon drága kocsinak, és nem akar rendőrséget hívni, ezért másfélmillió forintot azonnal ki kellene fizetni, hogy ne legyen baj. Megkérdeztem, és azt mondta, nem mert szólni az apjának, inkább segítsünk mi, mert sietnie kell az iskolába, de nem akar bajt. Nagyon gyanús volt a hangja, tudtuk, hogy nem ő, ezért le akartuk buktatni, a férjem átvette a telefont, és elkezdte kérdezgetni, hogy éppen hol van, melyik iskolába jár, hol akarja a pénzt átvenni, de ekkor letette a telefont – árulta el Ica néni.
Dobri Lajosnénk gyanús lett a telefonáló hangja (Fotó: Gergely Szilárd)
Dobri Lajosné hozzátette, a történteket megosztotta a közösségi oldalon, hogy mások is okuljanak belőle, s mint mondta, több visszajelzést kapott azoktól, akiket már szintén próbálkoztak becsapni.
Lovkó-Néber Tímea törzsőrmester, a kanizsai rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója hangsúlyozta, az unokaként, közeli hozzátartozóként való bemutatkozással lelki nyomást gyakorolnak a csalók, hogy kihasználják az idős emberek hiszékenységét, jóindulatát, illetve a segíteni akarást.
– A leggyakrabban előforduló indokok közé tartozik, amivel megpróbálják áldozataikat megvezetni, hogy a hozzátartozó balesetet szenvedett, és az általa okozott kár rendezése miatt van szükség a pénzre, vagy kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni, esetleg bajba került, fogságban van, és csak pénzért cserébe engedik szabadon. Mivel közvetlen találkozáskor könnyen kiderülne, hogy nem ő az unoka, ezért akadályoztatására hivatkozva azt mondja, hogy valakit elküld a pénzért, esetleg ékszerért, de olyan esettel is találkoztunk már, akit elküldtek a bankba, hogy utalja el azt a bizonyos összeget a megadott számlaszámra, ami az utóbbi időben angliai számlaszám volt. A csalók leggyakrabban telefonkönyv, vagy tudakozó útján találomra hívják fel potenciális célpontjaikat, de az is előfordul, hogy előzetesen a kiszemelt áldozat lakókörnyezetében puhatolóznak, vagy épp a közösségi oldalakon megadott információkat felhasználva teszik hihetőbbé történetüket. Fontos, hogy idős hozzátartozóink tisztában legyenek vele, ilyen esetekben mi a teendő. Például tegyen fel ellenőrző kérdéseket a telefonálónak, ne hagyja, hogy sürgessék, próbáljon nyugodt maradni, járjon utána, valóban baj van-e. Tegye le a telefont és hívja fel az unoka számát, s kérdezze meg, tényleg bajba kerül-e. És még fontosabb megemlíteni, hogy mi az, amit az unoka, vagy hozzátartozó tehet az ilyen és ehhez hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében. Nyomatékosan, többször figyelmeztessék idős rokonaikat ezekre az elkövetési módokra, tudatosítani kell bennük, hogy ne álljanak szóba jó szándékúnak tűnő, idegenekkel, hiszen ez a szándék lehet rossz is. Amennyiben ez mégis megtörténik, ne beszélgessen hosszadalmasan, hiszen akaratukon kívül is adhatnak ki olyan információt, amivel visszaélhetnek az elkövetők – hívta fel a figyelmet a bűnmegelőzési előadó.
Fontos felhívni az idősek figyelmét a veszélyre, hangsúlyozza Lovkó-Néber Tímea törzsőrmester
A törzsőrmester azt tanácsolja, akit hasonló indokkal felhívnak, ne adjon meg semmilyen adatot, főleg ne adjon át pénzt ismeretlennek, és hívja a 112-es segélyhívószámot. Lovkó-Néber Tímea hozzátette, a közelmúltban a város területén több plakátot is elhelyeztek az unokázós csalások megelőzése érdekében, ezeken hasznos tanácsok szerepelnek.
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.
Kigyulladt egy megközelítőleg ötven négyzetméteres lakóház Várföldén, az épület teljes terjedelmében kiégett.