Illusztráció (A kép forrása: Unsplash)
A MÁV és a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság utasbiztonsági kampányt tart augusztus végéig Balatonfüred, Badacsony, Balatonalmádi és Veszprém vasútállomásokon. Az akció célja felhívni az utasok, a turisták és a nyaralók, valamint a közúton közlekedők figyelmét a biztonságos vasúti közlekedésre, valamint az alapvető vasúti közlekedési szabályok betartására, mivel a sérülések, balesetek nagy része kis odafigyeléssel elkerülhető lenne.
A vasúttársaság és a rendőrség a rendhagyó baleset-megelőzési kampánynapokon a megfelelő, szabálykövető közlekedésre is felhívja olyan gyalogosok, kerékpárosok, nyaralók figyelmét is, akik naponta az állomások közforgalom elől elzárt üzemi területén vagy nyílt vonalon a síneken keresztül rövidítik le a tópartokra, strandokra vagy a szálláshelyekre vezető utat, ezzel veszélyeztetve saját életüket. Az ehhez hasonló tiltott szituációkon kívül beszélnek arról is, hogy miért nem szabad leszállni mozgó vonatról; miért kell a peronok elsodrási határán kívül tartózkodni; illetve miért életveszélyes felmászni a vagonok tetejére vagy a 25 ezer volt feszültségű felsővezeték tartóoszlopára. Nem maradnak ki a vasúti átjárók megközelítésére és az áthaladásra vonatkozó KRESZ szabályok sem.
A megnövekedett nyári autóforgalom idején kiemelten kell figyelni a közúti-vasúti kereszteződésekben. A MÁV hálózatán augusztus elejéig 47 baleset történt vasúti átjáróban. Ebből 6 halálos kimenetelű volt, 20 személyi sérüléssel, 21 eset pedig anyagi kárral végződött; míg tavaly 34 esetből 4 volt halálos, 11 személyi sérüléssel, 19 pedig anyagi kárral járt.
Idén augusztusig a Veszprém megyei balatoni állomásokon hét sérüléssel járó személyi baleset, illetve autós kereszteződésben három útátjárós baleset történt. Ezek tiltott helyen átkelés és a mozgó vagy álló járművekre történő fel- és leszállás közben, a vasúti útjárókban figyelmetlenség, illetve a KRESZ-szabályok megszegése miatt történtek.
Biber Anett, a MÁV szóvivője elmondta: „Az útátjárós balesetek oka száz százalékban az autóvezetők figyelmetlensége, a KRESZ előírásainak megszegése. Gyakran tapasztalható, hogy a gépjárművezetők nem néznek körül az átjáróba történő behajtás előtt, illetve a csúcsforgalomban bent ragadnak a kereszteződésben, ahol tilos és életveszélyes megállni. A legtöbb vasúti átjárós balesetet a gyorshajtás („még átérek”), a vezetés közbeni telefonálás és az ahhoz kapcsolódó tevékenység okozza. Az elmúlt több mint tíz évben egyetlen útátjárós baleset esetében sem állapították meg a MÁV felelősségét, ellenben 800 olyan történt, ami a közúti forgalom résztvevői hibás döntése miatt következett be. Ezek miatt a vasúttársaság jelentős, évente többszázmilliós nagyságrendű kárral kénytelen számolni.” A szóvivő hozzátette: „Közel kétmillió embert ért el a MÁV egy hónapos közlekedésbiztonsági kampánya, az Ütközéspont. Az edukációs kezdeményezés egyik kiemelt célcsoportja a már önállóan közlekedő tizenévesek és fiatal felnőttek. Az interaktív online játék segítségével több mint tizenötezer érdeklődő ismerkedett a biztonságos közlekedés alapszabályaival.”
Csizmadia Zoltán százados, Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság, Megyei Balesetmegelőzési Bizottság titkárakifejtette: „A korábbi évek hagyományainak megfelelően a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság idén is folytatja az idegenforgalmi szezonban a frekventált, jelentős utasforgalommal bíró vasútállomásokon és buszpályaudvarokon a prevenciós tevékenységeket. Ennek keretein belül augusztus hónapban a bűn- és balesetmegelőzési tevékenységgel foglalkozó rendőrök a vasúttársaság szakemberivel közösen Balatonfüreden csütörtökönként 8-10 óra közötti időszakban szólítják meg az utazóközönséget a prevenciós témákkal. Ezen túlmenően pedig felkeresik még heti rendszerességgel a Badacsonyban; Balatonalmádiban és Veszprémben található vasútállomásokat.”
Szekeres Kornél, a Balatonfüredi Rendőrkapitányság őrnagya hangsúlyozta: „A Balatonfüredi Rendőrkapitányság a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Biztonságban útközben elnevezésű bűn- és baleset-megelőzési programja keretében bűnmegelőzési tanácsokkal várja a turistákat augusztus hónap minden csütörtökén 8 órától a balatonfüredi MÁV pályaudvaron. A program során prevenciós kiadványok átadásával tájékoztatja az utasokat – közülük is elsősorban a nyaralni indulókat – a vagyonbiztonságukat érintő veszélyekről, valamint ezek elkerülésének lehetőségeiről.”
Felhívja az érdeklődő turisták figyelmét többek között arra, hogy:
A kitelepülés során a vállalkozó szellemű állampolgárok különféle bűnmegelőzési tesztek kitöltésével játékos formában is ellenőrízhetik prevenciós ismereteiket a gyakorlatban. A nyaralók és kirándulók sérelmére elkövetett jogsértések megelőzése és visszaszorítása, valamint a lakosság szubjektív közbiztonságérzetének javítása érdekében a balatonfüredi rendőrök folyamatosan ellenőrzik a vasútállomás területét és annak környékét az idegenforgalmi szezonban.”
A vonatos utazások nemcsak kényelmesek, hanem biztonságosak is, mégis előfordulnak kellemetlen, akár súlyos balesetek, melyek azonban a szabályok betartásával és egy kis odafigyeléssel elkerülhetők.
Az egyik legfontosabb szabály, hogy a vonatok megközelítésénél mindig a kijelölt utakat, aluljárókat kell használni, a vágányokon az átkelés botlásveszélyes, a síneken pedig könnyen meg lehet csúszni. A mozgó vonatra fel- és arról leszállni is tilos, az ilyen esetekből következhetnek be a komoly sérülések, tragédiák. Hiába gondolja úgy az utazó, hogy induláskor a vonat még lassan halad, ezért ő még gyorsan, gond nélkül le tud ugrani, az ugrás következtében enyhébb esetben is horzsolásos, töréses sérüléseket szenvedhet, de előfordulhat az is, hogy észrevétlenül beakad a táskája vagy a ruhája, a vonat pedig maga alá rántja. A személyi sérülések mellett a vasúttársaság a vagyon ellen elkövetett cselekmények megelőzésére is felhívja a figyelmet. Nagyon lényeges, hogy az utasok, a túrázók a csomagjaikat ne hagyják őrizetlenül és ne tegyék olyan helyre, ahol nem látnak rá, a levetett felső ruházatban pedig ne hagyjanak értékeket.
Fontos a közút és vasút kereszteződésekben, útátjárókban bekövetkező balesetek elkerülése is, ami kis odafigyeléssel könnyen megelőzhetők!
Kiemelt veszélynek vannak kitéve azok a gondatlan kerékpárosok és gyalogosok is, akik körültekintés nélkül haladnak át a kereszteződéseken. Az őket ért baleseteket sok esetben az érzékszervek működését akadályozó tényezők (fülhallgatóval történő közlekedés, kapucnis ruházat, mobiltelefon használata stb.) okozza. A záródó sorompórudakat látva a járművezetők megállás helyett sokszor gyorsítanak, néhányan még a lezáródott félsorompót is megkerülik. Gyakorta megtörténik, hogy a teherautók, kamionok egymást viszonylag szorosan követve haladnak, és ilyenkor a kamionsor elején lévő járművek áthaladása közben lecsukódó sorompóról a hátrébb közlekedők nem, vagy későn vesznek tudomást. A statisztikák szerint évente 800-900 félsorompó rúdját törik le az autósok.
A MÁV a vasúti átjárókban történt események számának csökkentése, és a figyelem felhívása céljából közút és vasút kereszteződéseiben 2018 óta folyamatosan, éves szinten 60-70 helyszínen tart közös vasúti-közúti közlekedésbiztonsági ellenőrzést a rendőrség területileg illetékes munkatársainak közreműködésével. Legfőbb cél a baleset-megelőzés: felhívni a figyelmet arra, hogy a balesetek elkerülhetők lennének, ha a gyalogosok és a gépjárművezetők figyelmesen, kiemelt körültekintéssel, a közlekedési szabályok betartásával közelítenék meg a vasúti átjárókat. A vonat féktávolsága több száz méter, így a mozdonyvezetőnek az átjáróban szinte semmi esélye nincs az ütközés elkerülésére.
(Forrás: MÁV)
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.
Kigyulladt egy megközelítőleg ötven négyzetméteres lakóház Várföldén, az épület teljes terjedelmében kiégett.