Kezdeti lépésként érdemes egy füstérzékelő készüléket beszerezni, hiszen ezzel sokat tehetünk otthonunk biztonságának megteremtéséhez. Tapasztalatok szerint
a legtöbben nem a lángok okozta hő miatt vesztették életüket, hanem füstmérgezést szenvedtek!
Egy háztartásban egyszerre akár több számítógép, telefontöltő és egyéb elektromos berendezés üzemel, gondolunk itt például a konyhai eszközökre. Ez jelentős energia felvétellel jár, ami nem megfelelően üzemelő hálózat esetében fokozott tűzveszéllyel is járhat. Fontos, hogy az elektromos berendezéseket használatuk után minden esetben válasszuk le a hálózatról! Amennyiben elektromos hibát észlelünk, minden esetben hívjunk szakembert! Egy rosszul leszigetelt vezeték vagy túlterhelt hálózat következtében lakástűz alakulhat ki!
Több otthonban, melléképületben
alkalmaznak ilyenkor elektromos fűtőeszközöket, amik túlterheltség esetén szintén komoly veszélyforrásnak számítanak.
Az elektromos tüzet tilos vízzel oltani! Az oltáshoz használjunk porral oltó kézi tűzoltó készüléket vagy ha olyan nem található a házban, akkor használhatunk homokot vagy különböző nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. Javasolt otthon egy tűzoltó készülék készenlétben tartása, mert a kezdeti tüzek oltására hatékonyan alkalmazható, így megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét.
Bármilyen tűz észlelése során a legfontosabb a gyors helyzetfelmérés.
A tűz másodpercek alatt rohamosan elterjedhet, így ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg. Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen a 112-es segélyhívószámon, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe.
(Forrás: zala.katasztrofavedelem.hu)