Március 6-án mintegy 24 hektáros területen égett a tűz a Kis-Balaton térségében (Fotó: MTI/Varga György)
Az elmúlt hetekben naponta átlagosan hat szabadtéri tűzhöz riasztották a zalai tűzoltókat. Kedden például Csörnyeföldén, Letenyén, Nagykanizsán, Lovásziban, Rigyácon, Pakodon és Felsőrajkon volt dolga a tűzoltóknak, hol kisebb, hol nagyobb kiterjedésű tüzeknél.
Általánosságban elmondható, hogy a szabadtéren keletkező tüzek egy jelentős része növényi hulladék égetése miatt terjedt tovább. Ez azt jelenti, hogy az égető felügyelet nélkül hagyta a meggyújtott kupacot, vagy nem rendelkezett a tűz eloltásához szükséges eszközökkel, illetve szeles időjárásban gyújtotta be.
Kis odafigyeléssel ezek az esetek megelőzhetőek! (Fotó: MTI/Varga György)
Március 10-e óta az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben.
Ez azt jelenti, hogy tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, útszéli fasorokban és ezek kétszáz méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Sokan elfelejtik azt is, hogy csak ott szabad elégetni a kerten belül összegyűlt száraz növényt, ahol ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi. Ahol nincs ilyen önkormányzati rendelet, ott tilos. Tarlót égetni sehol sem szabad.
Azt is érdemes észben tartani, hogy tűzgyújtási tilalom idején az önkormányzati rendeletek szabályozhatják, hogy ilyen esetben is engedik-e vagy nem az égetést, meghatározott időben. A szabadtéri tüzek akár halálos kimenetelűek is lehetnek, tavaly Rédicsen tarlóégetés közben hunyt el egy ember.
Fontos, hogy aki tüzet észlel, haladéktalanul jelezze az egységes segélyhívó 112-es telefonszámon (Fotó: MTI/Varga György)
Ráadásul az égetéssel keletkező füst olyan vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek hosszú távon jelentős egészségkárosító hatással jár, ahogy azt korábban több tanulmány is igazolta. Ezért ha tehetjük, gondolkodjunk alternatív megoldásokban és óvjuk egészségünket, környezetünket! Ahol nem növény-egészségügyi ok áll a háttérben, vagy egyébként a növényi hulladék megsemmisítése más módon megoldható, ott komoly bírságot vonhat maga után ezek meggyújtása!
Az a személy, aki az érvényben lévő szabályokat megszegi, tűzvédelmi bírsággal és környezetvédelmi bírsággal is sújtható.
Ez – az okozott károk megtérítésén túl és az előidézett károk mértékétől függően - húszezertől hárommillió forintig is terjedhet! Javasoljuk, hogy aki ezt el szeretné kerülni, az egyrészt tájékozódjon, másrészt gondolkodjon alternatív megoldásokban, így például a zöldhulladék elszállításában, elszállíttatásában, vagy komposztálásában.
(Forrás: zala.katasztrofavedelem.hu)
A sofőr adatai hátra hagyása nélkül a helyszínről elhajtott.
Rutsch Tamás törzsőrmester többszöri rúgással törte be a lángokban álló lakás ajtaját.
A tűzzel érintett otthonban egy idős ember tartózkodott, a mentők füstmérgezés miatt kórházba szállították.
Még a bejelentés napján elfogtak a nagykanizsai rendőrök két orvvadászt, akik hurokkal ejtettek el vaddisznót.
Extrém gyorshajtót mértek be Zalában, jelentősen túllépte a megengedett legnagyobb sebességet.
A 44 éves Varga Zsolt még augusztus közepén tűnt el Nagykanizsáról.
Nyakas Tamás tűzoltó őrmester, gépjárművezető kategóriájában a 11., míg Bartalos Attila címzetes tűzoltó törzsőrmester, beosztott tűzoltó a 9. helyen zárt.
A szemle és az elsődleges adatok alapján a 37 éves férfi miután végezhetett a kisfiával, öngyilkosságot kísérelt meg.
A 76-os főúton egy személyautó és egy autóbusz frontálisan ütközött.
A nagykanizsai rendőrök befejezték a nyomozást azzal a férfival szemben, aki gázpisztollyal ijesztegette a szomszédját.
A két férfit a Zala Vármegyei Főügyészség indítványa alapján a bíróság letartóztatta, cselekményük miatt akár tíz évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetők.
Az ellenőrzés célja a jogsértő cselekmények elkövetésének megelőzése, felderítése, illetve megszakítása, továbbá a közrend, a közbiztonság fenntartása.
Kigyulladt egy megközelítőleg ötven négyzetméteres lakóház Várföldén, az épület teljes terjedelmében kiégett.