Gázszivárgás vagy gázfelhasználással kapcsolatos baleset miatt évente átlagosan nyolcszáz esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit. Ezért is fontos, hogy a szakemberek jól ismerjék egy gázömlés vagy gázrobbanás kezelésének eljárásait. Ezek a tapasztalatok növelik a biztonságot, és sokrétűvé teszik a tűzoltók ismereteit – mondta el Fülep Zoltán tűzoltó ezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megbízott tűzoltósági főfelügyelője. Az ezredes kiemelte:
a tűzoltók a tanpályán ellenőrzött körülmények között gyakorolják, mi a teendőjük aknából kitörő gázrobbanásnál, vagy akkor, ha több tíz méterre csapnak fel a tűzoszlopok.
(Fotó: Szőke Péter/BM OKF)
Az egynapos elméleti és gyakorlati oktatások keretében a tűzoltásvezetők számára olyan helyzetet modelleznek, amelynél gáz kerülhet a légtérbe, áttekintik, gyakorolják a lehetséges oltási eljárásokat, és részletesen elemzik a hibalehetőségeket is - erről már Somodi Gábor, az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt. és az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt. vezérigazgatója beszélt. Egyebek között láthatják és érezhetik egy robbanás erejét, és megtapasztalhatják azt a hő- és hanghatást, ami egy elszakított vezeték begyulladásával jár.
(Fotó: Szőke Péter/BM OKF)
A gázrobbanások és egyéb gázhálózattal kapcsolatos káresetek összehangolt kezelése, a veszélyelhárítás érdekében 2011 óta működik együtt a katasztrófavédelem és az E.ON Hungária Csoport. Az E.ON jóvoltából az év második felében a nagyfeszültségű vezetékek környezetében bekövetkezett károk elhárítását tudják majd biztonságos és ellenőrzött körülmények között gyakorolni a tűzoltók.
(Forrás: ZMKVI)